Reklama
Loading...
Reklama

Po dlouhých deseti měsících a poprvé od úspěšné kvalifikace na EURO se sešla reprezentace. V rámci Ligy národů ji má v pátek čekat zápas v Bratislavě se s Slovenskem a v pondělí v Olomouci proti Skotsku. Tyto soupeře ve druhé skupině Ligy B doplňuje Izrael, se kterým se český tým utká až během reprezentačních přestávek v říjnu a listopadu. Dle nařízení UEFY se zápasy pod hlavičkou této organizací až do odvolání bohužel hrají bez diváků. To ale není jediná nepříjemnost spojená s koronavirem, se kterou se národní týmu musí vypořádat.

Tou další je pozitivní test na koronavirus člena realizačního týmu. Nakažený masér byl izolován a další členové reprezentace se nechali přetestovat. Jelikož všechny ostatní testy dopadly negativně, tak se kromě posunu odletu do Bratislavy ze středy na čtvrtek nic nemění. V reprezentaci jsou i hráči Slavie a Plzně, které v blízké době čekají předkola evropských pohárů a na místě tak je extrémní opatrnost. Proto právě v těchto klubech informace o nakaženém způsobila největší rozruch a Slavia bude o situaci s vedením FAČR jednat. Příklad Slovanu Bratislava je dostatečným strašákem.

Právě zápasem Ligy národů na Slovensku začala v roce 2018 éra Jaroslava Šilhavého u národního týmu. V Trnavě jeho tým po brankách Schicka a Krmenčíka zvítězil 1:2 a výhrou českého týmu skončil i druhý zápas Ligy národů proti východním sousedům. Tentokrát doma v poměru 1:0. Rozhodně nám tak Slováci mají co vracet. Na pikantnosti zápasu dodává i nominace hráčů Slovenska, kteří působí v české lize, a to Koscelníka, Štětiny a Schranze. Bohaté zkušenosti z českých klubů mají i Hrošovský, Kucka, Ďuriš a v Jablonci krátce působil Zreľák. Kvůli zranění z nominace vypadl Sparťan Dávid Hancko. Česká reprezentace se bude muset obejít bez Pavla Kadeřábka.

O co se hraje?

Český národní tým v Lize národů odehraje systémem doma- venku 6 zápasů. V případě triumfu ve své skupině Češi postoupí do nejvyšší ligy A. Při umístění na chvostu čtyřčlenné tabulky by naopak následoval sestup do ligy C. Pro dva týmy s nejlepší bilancí v Lize národů, které neuspějí v kvalifikaci o MS 2022 v Kataru se nabízí možnost se společně s dalšími 10 týmy z druhých míst kvalifikačních skupin utkat o postup na MS v baráži. Z nich se na MS probojují 3. V Lize národů se taky rozhoduje o nasazení při losu zmíněné kvalifikace MS. Češi budou hájit místo ve 2. koši. Kromě toho pokračuje boj o nominaci na EURO v příštím roce, které je pro všechny hráče obrovským lákadlem.

Kontroverze v nominaci

Mezi nejdiskutovanější jména z nominace se řadí Jakub BrabecMichael Krmenčík. Brabec symbolizuje špatný vstup Viktorky do sezony. Sympatického střelce vyrovnávací branky ze zápasu proti jsme viděli často ztrácet balony nebo v situacích, kdy za sebe nechal míč propadnout. Zkušený stoper dělá fatální chyby a působí hodně nespolehlivě. Takto by se reprezentant na hřišti rozhodně chovat neměl. Krmenčík v Bruggách ani nenastupuje, a přesto se do reprezentační nominace vešel. To může ukazovat, že trenéři mají osu hráčů, kterým i při špatné formě věří a do budoucna s nimi počítají. Karel Jarolím byl kritizovaný za to, že v reprezentaci prostřídal velké množství hráčů. Jaroslav Šilhavý jde podobně jako dříve Karel Brückner, kterému dělal asistenta, opačnou cestou a sází na osvědčenou kostru týmu.

Nová jména ve výběru

Nováček, u kterého byla nominace jen otázkou času je Adam Hložek. Osmnáctiletý ofenzivní hráč je považovaný za největší talent českého fotbalu, a kromě reprezentace se bude na podzim moct ukázat i v základní skupině Evropské ligy. Mladý Sparťan tak získá velké mezinárodní zkušenosti a bude mít možnost zabojovat o nominaci na EURO i velký přestup do špičkové evropské soutěže. Dalším nováčkem v reprezentaci je záložník Lukáš Provod, u kterého během angažmá ve Slavii došlo k velkému výkonnostnímu progresu.

Související články:

Reklama