Reklama
Loading...
Reklama

Poté, co se stal Jaroslav Šilhavý na podzim 2018 trenérem českého národního týmu, prezentoval Bořka Dočkala jako kapitána a nezpochybnitelného lídra. Když v březnu 2021 oznámil nominaci na kvalifikační zápasy s Estonskem, Belgií a Walesem, jméno sparťanského záložníka nezaznělo. Pro mnohé se jednalo o překvapení, ale je možné, že se brzy dostaví výraznější změny reprezentačních poměrů. V posledních zápasech se totiž ukázalo několik zajímavých alternativ pro reprezentační zálohu. 

V zápase v Estonsku všechny převýšil Tomáš Souček. Svým hattrickem udělal z našeho soupeře sbor komparzistů. Výkonem musel fanoušky potěšit také Antonín Barák a kapitánské role se správně zhostil Vladimír Darida.  V zápase s mnohem silnějším soupeřem z Belgie záložníci svůj výkon potvrzovali a fanoušky musel jistě těšit svým výkonem například také Lukáš Provod.

Nadstandardní výkon jsme mohli vidět také u Jakuba Jankta a svou práci s patřičnou a vzhedem k úkolům nutnou nenápadností zvládal další slávista Tomáš Holeš. Ze zálohy jsme dostali během reprezentační přestávky několik pozitivních vzkazů. Vidíme další možnosti jejího složení. Je také třeba mít na paměti další možnosti a vzpomenout na hráče, bez nichž se musel tento reprezentační start obejít, ale nacházíme u nich potenciál stát se reprezentačními oporami. V tomto případě musíme vzpomenout především na zraněného Alexe Krále. 

Záložník Spartaku Moskva nedorazil na sraz z důvodu zranění v utkání s Uralem Jekatěrinburg.  Do té doby jsme však mohli v jeho případě sledovat podařené výkony v dresu týmu z ruské metropole. Spartak Moskva se nyní nachází na druhém místě  tabulky za Zenitem Petrohrad a všichni věří v účast v Lize mistrů v následující sezoně. Díky jeho výkonům ho pilně sledují například i týmy z anglické Premier league. U Alexe Krále tak rovněž můžeme nacházet patřičnou perspektivu pro reprezentaci a to může rovněž bránit návratu Bořka Dočkala.

Trenér Jaroslav Šilhavý o něm stále mluví jako o členovi reprezentačního “áčka”, nicméně musíme sledovat fakta. V záloze českého týmu jsme v posledních zápasech pozorovali Tomáše Součka účinkujícího v tradičním týmu Premier leaugue, který zažívá povedenou sezonu. Vidíme Antonína Baráka účinkujícího v italské Sérii A, přičemž má potenciál v ní prožívat jistý růst. Stejnou soutěž hraje i Jakub Jankto a vše vyšperkovávají záložníci Slavie, která stále potvrzuje roli české fotbalové jedničky.

Bořku Dočkalovi muselo být během mimoevropské kapitoly jeho kariéry v Číně a USA smutno po fotbalovém stylu Starého kontinentu. Dokázal se do něj vrátit, ale stabilní místo v sestavě Sparty je v dané situaci prostě málo pro to, aby mohl opět působit jako jasný reprezentační lídr. Nachází se ve věku, kdy nemá mít za cíl fotbalový rozvoj, ale má učit mladší kolegy vyhnout se chybám. Pro tuto jeho roli není v současné české reprezentaci místo. I to může znamenat jeho postupný konec v dresu českého národního týmu. 

ČÍST VÍCE

Související články:

  • Tomáš Vaclík rozhoduje o své budoucnosti
  • Sparťanský fanoušek se bodů neDočkal. Co to znamená?
  • NOVÉ ČÍSLO MAGAZÍNU – Strážci svatyně
  • Reklama