Reklama
Loading...
Reklama

Bohemians Praha 1905 zažívají jedno trochu nečekané oslabení kádru. Záložník Jan Vodháněl prý trenérovi i ostatním nařízeným naznačil touhu odejít, byť má v Ďolíčku smlouvu až do konce kalendářního roku. Trenér Luděk Klusáček vzal jeho konec na vědomí. Více důvodů k zamyšlení má podle všeho sportovní ředitel klubu Miroslav Držmíšek. Ten byl ze strany hráče označen za lháře, jež nedodržel slovo ohledně nové smlouvy. Ta měla být vzhledem k poměrům v klubu nadstandardní, ale hráči to nestačilo.

Odchovance Mladé Boleslavi považovali “klokani” za jeden ze svých klenotů, jež může jednou klubu vydělat balík peněz. To se podle všeho nestane. Místo toho jeho smlouva končí předčasně a za zvláštních okolností. Jedná se o druhou kauzu v Ďolíčku v krátkém časovém sledu. Je tomu jen měsíc, co si vyměnil názory s klubovým vedením na dálku Filip Hašek. Bratr současného velkého českého fotbalového rebela Martina Haška nebyl podle svých slov považován za plnohodnotného člena A – týmu a žádal, aby se tak okamžitě stalo. Někteří fanoušci vyhlíželi scénář podobný známé události na Letné, jež provedl ve Spartě jeho starší bratr, jež také strávil část ligového putování v Bohemians. Teď se však rozehrál velmi zvláštní příběh v hlavní roli s Janem Vodhánělem, jež v podstatě dobrovolně přebírá jiné než fotbalové starosti.

Nechme teď stranou otázku, kde je pravda ve věci sporu mezi talentovaným záložníkem a sportovním manažerem Bohemians Praha 1905 Miroslavem Držmíškem. Opět si však pokládám otázku, zda nebyla kauza Martina Haška spouštěčem podobných případů. Ihned poté, co začala zmíněná nejznámější kauza, začalo pokládání otázek, jaká je vlastně pozice hráčů v českém fotbale a zda se opět nevzdalujeme západní Evropě, kterou podle slov mnohých máme za cíl dohnat. 

Právní zástupkyně Martina Haška Markéta Haindlová mluvila o tom, že i když je hráč dle smlouvy a dalších právních náležitostí OSVČ, má fakticky povinnosti zaměstnance a podobná kauza byla jen otázkou času. To, že se jejím hlavním “hrdinou” stal hráč pražské Sparty, celou kauzu jen umocnilo. Patrně o to více hráčů začalo celou věc vnímat a následně nacházeli jistou inspiraci pro řešení situace ve věci nespokojenosti s aktuální pozicí. 

I když důvody k odstartování této zvláštní akce ze strany hráčů byly v jednotlivých případech jiné, je třeba je brát vážně. Co vede hráče k tomu, aby v době, kdy mají stoupat k vrcholu své kariéry, spáchají tento velmi riskantní krok a musí jim tak přijít na mysl faktický konec jejich profesionálního fotbalového života? Změnila skutečně “Kauza Hašek” skutečně tak výrazně přemýšlení hráčů?

Řekněme si otevřeně, že zákonné stanovy vyhovují především menším klubům. Vzhledem k tomu, že za hráče nemusí platit povinné odvody, ušetří peníze i jistou starost navíc. Pokud by se tato věc zásadním způsobem změnila, mohlo by to znamenat mezi ligovými kluby jistou čistku. Je totiž veřejným tajemstvím, že jisté prodlevy při zasílání výplat nastávají. Bylo skutečně zajímavé sledovat, jak velký vliv by daný fakt měl na chování vedení fotbalových klubů.

Pokud by se celá věc stala skutečně spouštěčem pro další podobné kauzy, nebude to na český fotbal vrhat dobré světlo. Na druhou stranu by se mohl změnit obraz fotbalistů u veřejnosti. Ta je často bere pouze jako bohatě placené primadony. Skutečně ne každý fotbalista však u nás vydělává měsíčně statisíce a nic není černobílé. 

ČÍST VÍCE

Související články:

  • Martin Hašek možná dostane šanci v Německu
  • Martin Hašek straší Spartu a zároveň lže sám sobě
  • MAGAZÍN – Kluby mladé krve
  • Reklama