Reklama
Loading...
Reklama

V této fotbalové sezoně jsme zaznamenali první překonání fotbalového rekordu. Český fotbal má nového držitele titulu nejstaršího hráče absolvujícího ligový zápas. Brankáře Jaromíra Blažka překonal záložník Opavy Pavel Zavadil. Stalo se tak 4. října, kdy mu bylo 42 let, 5 měsíců a 4 dny. Rodák z Olomouce si stále užívá ligový fotbal, přičemž mnoha hráčům na opavské soupisce by mohl dělat otce. Dlouho to přitom vypadalo, že si nejvyšší soutěž nezahraje. Nyní se však může pyšnit dvěma dekádami profesionálního fotbalu, jež se nejeví jako nezajímavé. 

 

S dospělým fotbalem začal Pavel Zavadil v Uničově, jež hrál tehdy MSFL- třetí nejvyšší soutěž. Tam se měl rozehrát pro A- tým Sigmy Olomouc. Do toho poprvé nakoukl až v roce 1999 a sehrál v něm pouze dva zápasy. Pořádně profesionální fotbal okusil v Ratíškovicích. Malá vesnička na Hodonínsku na konci 2. tisíciletí hrála druhou nejvyšší soutěž a jednalo se o jeden z projektů fotbalových vesnic. Podobný projekt představoval další Zavadilovu zastávku. Nejvyšší soutěž poprvé pořádně okusil ve vesničce Drnovice na Vyškovsku, jež patřila na přelomu tisícíletí k nadprůměrným ligovým týmům a klub pravidelně usiloval o evropské poháry.

Pavel Zavadil byl jedním z přímých aktérů zápasů předkola Poháru UEFA s bosenským Budučnost Banoviči a pamatuje i vyrovnaný dvojzápas s Mnichovem 1860. Pod vedením trenéra Večeři se Pavel Zavadil chystal na patrně svůj fotbalový vrchol. V sezoně 2001/2002 si ho vyhlédl Jaroslav Hřebík do Sparty Praha. Výš fotbalista v České republice v tehdejší době skutečně vystoupat nemohl. Díky tomu okusil také atmosféru Ligy mistrů, kde měla Sparta ze sebou například vyrovnaný zápas s Realem Madrid. Vzhledem k tehdejší obrovské konkurenci v týmu plném reprezentantů se však příliš prostoru nedostal. Došlo tedy na hostování v Příbrami, krátkou fotbalovou epizodu absolvoval v izraelské Haifě a o český fotbalový comeback se pokusil v ostravském Baníku. Zde ani později v řecké Soluni stále fotbalové štěstí nenašel a velmi nenápadně se vydal do své osudové země.

Celkem sedm let strávil ve Švédsku, kde vystřídal kluby Mjällby AIF a a Örgrite IF. Na studeném severu strávil sedm let a odehrál takřka dvě stě zápasů. To, že nejplodnější fotbalová léta strávil ve fotbalově nezajímavém Švédsku, jsou jistým symbolem toho, že byl nenápadným fotbalistou netoužícím příliš po záplavě televizních kamer. 

Až v roce 2012 se znovu připomněl i české fotbalové veřejnosti, když podepsal smlouvu v Brně. Tam strávil pět sezon a takřka neustále pomáhal v bojích o holé ligové přežití. To se vždy nakonec povedlo, ale v roce 2017 ztratil fotbalový Pánbůh se Zbrojovkou trpělivost a tehdy již takřka devětatřicetiletý Pavel Zavadil se s jižní Moravou loučil sestupem. Pro většinu fotbalistů by se jednalo o smutný konec kariéry, ale Pavel Zavadil se dokázal vzepřít fotbalovému osudu.

Z jižní Moravy se vydal severním směrem do slezské Opavy a zde ještě zaznamenal jeden z největších úspěchů své kariéry. V roce 2018 vyhrál s Opavou Fotbalovou národní ligu a zajistil jí tak postup do nejvyšší soutěže. Ta se stále v Opavě stále hraje a i Pavel Zavadil si ji jistě patřičně užívá. I letos v květnu podepsal smlouvu na další sezonu. Zjevně se stále nedostavila skepse k dalšímu fotbalovému pokračování a tento příběh ještě nenapsal poslední kapitolu. O Opavě mluví jako o svém domově a v šatně mu dělají společnost hráči, kteří v době začátku jeho fotbalové kariéry ještě nebyli na světě. 

V době, kdy měla teoreticky jeho kariéra stoupat k vrcholu, hrozil její konec v zapomnění. Nyni si jako fotbalový doyen stále užívá fotbalovou krásu a nečiní tak pouze “na žízeň” ve vesnickém fotbale. Někteří fotbalisté prostě zrají jako víno.

Související články:

  • Tonoucí se Opava, Kováče se chytá
  • Reklama