Reklama
Loading...
Reklama

Někdejší trenér Viktorie Plzeň či české reprezentace Pavel Vrba předčasně končí své bulharské dobrodružství. Jeho dosavadní zaměstnavatel Ludogorec Razgrad zatím neprožívá sezonu podle svých představ. V domácí soutěži se nachází na nezvyklém druhém místě a navíc se nedostal do vysněné Ligy mistrů. V Bulharsku tedy strávil se svými asistenty necelý rok a i jeho druhé zahraniční dobrodružství končí s velkými rozpaky. Nyní si fotbalová veřejnost pokládá otázku, co bude s přerovským rodákem dál.

 

Nejúspěšnějšími kapitolami jeho trenérské kariéry zůstanou asi už navždy dvě plzeňské štace, při nichž slavil tři mistrovské tituly a Plzni ho záviděli i fanoušci jiných klubů. Jednalo se pro něj o jistou satisfakci, protože byl v Česku dlouho přehlížen a výrazně o sobě dal vědět jako hlavní trenér až při působení ve slovenské Žilině, s níž udělal slovenskou fotbalovou jedničku, přičemž s ní slavil domácí titul i domácí pohár a bojoval s ní i o účast v Lize mistrů, kde jí vystavila v penaltovém rozstřelu stopku pražská Slavia. Ukázal, že se dobře učil od Františka Komňackého, jemuž dělal asistenta v ostravské mistrovské sezoně a slavil baníkovský titul v roce 2004. 

První plzeňskou misi zahájil na podzim 2008, kdy začal stavět kádr především z hráčů, jež nebyli dostatečně doceněni v pražské Spartě. Na první vrchol vystoupal v roce 2011, když slavil s Viktorií první mistrovský titul a následně s ním nahlédl do Ligy mistrů. Vše zopakoval i v roce 2013 a začalo se o něm mluvit jako o trenérovi fotbalové reprezentace. Nakonec využil tehdejší šéf FAČR Miroslav Pelta výstupní klauzuli v jeho smlouvě a přetáhl ho na nejvyšší trenérský post. Tam splnil první cíl a postoupil s týmem na evropský šampionát. Na něm však nepostoupil ze základní skupiny a navíc sílily spekulace o jeho cestě východním směrem. 

Pavel Vrba je dlouho popíral, ale nakonec krátce po EURU podepsal smlouvu v ruském klubu Anži Machačkala. Vzhledem k vytrvalému popírání předčasného konce u reprezentace působila jeho náhlá cesta na břeh Kaspického moře ve výsledku trapně. Vydržel zde necelý půlrok a musel klub opustit po změně majitele a zavedení úsporných opatření. Tento fakt přidával další hořký úsměv a Vrba se vracel s výrazně sníženým kreditem. Vzhledem k divadlu před koncem u reprezentace působí celá tato akce jako trapné fotbalové intermezzo. 

V roce 2017 přišel návrat do Plzně. V mnohém se podobal prvnímu a Plzeň našla konečně náhradu za Pavla Vrbu- v Pavlu Vrbovi. V roce 2018 slavili v Plzni zatím poslední mistrovský titul. O rok později se však musela smířit s druhým místem a nejúspěšnější trenér klubových dějin patrně vycítil, že je čas na další změnu. Přesun do ambiciózního bulharského týmu bral jako další výzvu, ale ta opět končí velkým rozčarováním. To znamená patrně i jistý útok na jeho sebevědomí. Další návrat do západočeské metropole tak nelze brát jako reálný už vzhledem k současné celkové společenské situaci. Co tedy bude dál?

Ještě před jeho odchodem do Bulharska se mluvilo o jednom jeho trenérském snu. Vést z pozice hlavního trenéra ostravský Baník. V danou chvíli by se nejednalo o nereálnou věc. Již přicházely na přetřes výrazné neshody hráčů s trenérem Lubošem Kozlem a sportovně Baník už jistou dobu přešlapuje na místě. Dlouhodobě se mluví o specifickém plzeňském prostředí a Vrbovy zvláštní konce jiných angažmá to do značné míry potvrzují. Najde tedy nějaký klub odvahu Pavla Vrbu angažovat? A bude mít Pavel Vrba chuť na nějaký riskantní podnik? Jeden už pro něj znamenal zhoršenou pověst.

ČÍST VÍCE

Související články:

  • Pavel Vrba se rozpovídal o momentální situaci
  • Další trenér ve Vrbově stínu?
  • Reklama