Doutníky Praha
Doutníky Praha Reklama
Loading...
Doutníky Praha
Reklama

Někdejší trenér Viktorie Plzeň či české reprezentace Pavel Vrba předčasně končí své bulharské dobrodružství. Jeho dosavadní zaměstnavatel Ludogorec Razgrad zatím neprožívá sezonu podle svých představ. V domácí soutěži se nachází na nezvyklém druhém místě a navíc se nedostal do vysněné Ligy mistrů. V Bulharsku tedy strávil se svými asistenty necelý rok a i jeho druhé zahraniční dobrodružství končí s velkými rozpaky. Nyní si fotbalová veřejnost pokládá otázku, co bude s přerovským rodákem dál.

 

Nejúspěšnějšími kapitolami jeho trenérské kariéry zůstanou asi už navždy dvě plzeňské štace, při nichž slavil tři mistrovské tituly a Plzni ho záviděli i fanoušci jiných klubů. Jednalo se pro něj o jistou satisfakci, protože byl v Česku dlouho přehlížen a výrazně o sobě dal vědět jako hlavní trenér až při působení ve slovenské Žilině, s níž udělal slovenskou fotbalovou jedničku, přičemž s ní slavil domácí titul i domácí pohár a bojoval s ní i o účast v Lize mistrů, kde jí vystavila v penaltovém rozstřelu stopku pražská Slavia. Ukázal, že se dobře učil od Františka Komňackého, jemuž dělal asistenta v ostravské mistrovské sezoně a slavil baníkovský titul v roce 2004. 

První plzeňskou misi zahájil na podzim 2008, kdy začal stavět kádr především z hráčů, jež nebyli dostatečně doceněni v pražské Spartě. Na první vrchol vystoupal v roce 2011, když slavil s Viktorií první mistrovský titul a následně s ním nahlédl do Ligy mistrů. Vše zopakoval i v roce 2013 a začalo se o něm mluvit jako o trenérovi fotbalové reprezentace. Nakonec využil tehdejší šéf FAČR Miroslav Pelta výstupní klauzuli v jeho smlouvě a přetáhl ho na nejvyšší trenérský post. Tam splnil první cíl a postoupil s týmem na evropský šampionát. Na něm však nepostoupil ze základní skupiny a navíc sílily spekulace o jeho cestě východním směrem. 

Pavel Vrba je dlouho popíral, ale nakonec krátce po EURU podepsal smlouvu v ruském klubu Anži Machačkala. Vzhledem k vytrvalému popírání předčasného konce u reprezentace působila jeho náhlá cesta na břeh Kaspického moře ve výsledku trapně. Vydržel zde necelý půlrok a musel klub opustit po změně majitele a zavedení úsporných opatření. Tento fakt přidával další hořký úsměv a Vrba se vracel s výrazně sníženým kreditem. Vzhledem k divadlu před koncem u reprezentace působí celá tato akce jako trapné fotbalové intermezzo. 

V roce 2017 přišel návrat do Plzně. V mnohém se podobal prvnímu a Plzeň našla konečně náhradu za Pavla Vrbu- v Pavlu Vrbovi. V roce 2018 slavili v Plzni zatím poslední mistrovský titul. O rok později se však musela smířit s druhým místem a nejúspěšnější trenér klubových dějin patrně vycítil, že je čas na další změnu. Přesun do ambiciózního bulharského týmu bral jako další výzvu, ale ta opět končí velkým rozčarováním. To znamená patrně i jistý útok na jeho sebevědomí. Další návrat do západočeské metropole tak nelze brát jako reálný už vzhledem k současné celkové společenské situaci. Co tedy bude dál?

Ještě před jeho odchodem do Bulharska se mluvilo o jednom jeho trenérském snu. Vést z pozice hlavního trenéra ostravský Baník. V danou chvíli by se nejednalo o nereálnou věc. Již přicházely na přetřes výrazné neshody hráčů s trenérem Lubošem Kozlem a sportovně Baník už jistou dobu přešlapuje na místě. Dlouhodobě se mluví o specifickém plzeňském prostředí a Vrbovy zvláštní konce jiných angažmá to do značné míry potvrzují. Najde tedy nějaký klub odvahu Pavla Vrbu angažovat? A bude mít Pavel Vrba chuť na nějaký riskantní podnik? Jeden už pro něj znamenal zhoršenou pověst.

ČÍST VÍCE

Související články:

  • Pavel Vrba se rozpovídal o momentální situaci
  • Další trenér ve Vrbově stínu?
  • Reklama