Reklama
Loading...
Reklama

V letní fotbalové pauze opustil ostravský Baník sportovní manažer Marek Jankulovski. Tato klubová legenda nevydržela v této pozici více než dva roky, stejně jako například jeho předchůdce Dušan Vrťo. Již dříve jsem psal o svém pocitu baníkovského přešlapování na jednom místě a potřeby člověka z vnějšku, jež by mohl přinést nový impuls pro další sportovní vývoj a stoupání v ligové tabulce. Spekulace na sebe nenechaly dlouho čekat .

V souvislosti s tímto postem se začíná skloňovat jméno Alois Grussmann. Jméno tohoto funkcionáře se dlouhé roky spojuje především s konkurenční Opavou. Počet těchto fotbalových “Jidášů” v očích opavských fanoušků by se tak opět rozrostl. Fanoušky slezského klubu v poslední době ranili hráči jako Nemanja Kuzmanovič či Jaroslav Svozil, ale opavského sportovního manažera by rozdýchávali asi mnohem obtížněji.

V klubu působil už v 90. letech jako hráč. Neopustil ho ani během působení ve 2. lize. S opavským týmem zažil i časy, kdy bojoval o holou existenci a fanoušci jej brali jako jednu z mála jistot. V případě jeho stěhování do Ostravy by se patrně opět ukázala ona vrtkavost fotbalového osudu. V letošním ligovém ročníku pomohla Opavě k zachování ligové příslušnosti především mimořádná společenská situace a následné nucené rozšíření nejvyšší fotbalové soutěže.

Nicméně Opava minimálně navenek garantovala dále koncepční práci, což dokazovalo například příslib setrvání nového trenéra Radoslava Kováče, na jehož příchodu má pan Grussmann jistě nemalý podíl. Nyní bude ještě ze své kanceláře sledovat zahájení přípravy opavského A-týmu. Jak dlouho však tento stav ještě bude trvat? Baník hledá nového zastánce postu sportovního manažera a vzhledem ke zkrácené letní přípravě má i na toto méně času. Rád by tedy šel najisto.

Pan Grussmann se jeví ve fotbalovém kontextu jako slušná jistota. Dobře zná zásady této práce a nejspíš se vyzná i v českém fotbalovém prostředí. Pokud na vítkovický stadion skutečně zamíří, bude muset každý manažerský krok velmi dobře zvážit. Ostravské fanoušky bude v takovém případě dráždit opavská historie a emoce bude budit i fakt, že na této pozici možná vystřídá klubovou ikonu, jejíž slova znamenají pro náročné ostravské fanoušky “písmo svaté”. 

V dnešní baníkovské situaci však musí patrně tyto emoce jít stranou. Vysněné evropské poháry jsou momentálně až příliš vzdálené. Alois Grussmann nastavil poměry v opavském fotbale tak, aby se dostal zpět do nejvyšší soutěže. Práce v konkurenčním Baníku by pro něj znamenala novou výzvu. Majitel klubu Václav Brabec již dokázal klub ekonomicky stabilizovat, ale nyní se dostavují pochybnosti o tom, jestli ví, kam má tradiční klub dále směřovat.

Když do Baníku přicházel v průběhu minulé sezony Luboš Kozel, garantovalo se pro něj široké pole působnosti a prostor pro zapracování mladých talentů do prvního týmu. S tím má Alois Grussmann jistě bohaté zkušenosti, protože opavská pokladna nikdy nepřetékala zlaťáky a tamní fotbal musel žít z vlastních zdrojů. Pokud by opavský rodák přenesl své zkušenosti správným způsobem do tábora odvěkého rivala, jednalo by se o jistý paradox, ale o ty nikdy nebyla ve fotbale nouze. 

Když přicházel v létě roku 2003 do Ostravy František Komňacký, dostavovala se ze strany fanoušků rovněž jistá skepse a nakonec se napsala jedna krásná fotbalová pohádka. Baník je nyní v situaci, kdy musí učinit nějaký sportovní krok a až zpětně může vyhodnotit, jakým směrem se vydal.

Související články:

  • Ostravské dilema ve středu pole
  • Klíčová změna v Baníku Ostrava
  • Reklama