Reklama
Loading...
Reklama

To bylo radosti, když trenér Pavel Vrba ve své premiérové sezoně u kormidla bulharského Ludogorce Razgrad slavil mistrovský titul. Bylo to v předstihu čtyř kol před koncem loňského ročníku tamní nejvyšší ligy.

U slavného bulharského celku se jednalo o již devátý titul v řadě. Pro bývalého reprezentačního trenéra českého národního týmu či lodivoda plzeňské Viktorie to byl pátý mistrovský titul, který získal ve třech různých státech. Krom Česka a aktuálně Bulharska, slavil také na Slovensku se Žilinou.

Vrba Razgrad převzal v lednu, když opustil stagnující klub ze západu Čech a přenechal tak trenérské otěže Adriánu Gulovi. Z Plzně na severovýchod Bulharska odešli také jeho asistent Zdeněk Bečka a trenér brankářů Martin Ticháček.

U bulharského šampiona se prvenství v lize a zisk trofeje počítá jako standard. Aby také ne, dominanci z posledních let potvrzuje i fakt, že tento celek loni ani jednou v lize neprohrál. Jenže tyto úspěchy mají krátkodobý charakter. Dlouhou dobu udávaly rytmy dva týmy z hlavního města – Sofie. Absolutní rekordmanem je CSKA s 31 ligovými tituly, Levski jich má na kontě 26. Až v roce 2010 vstoupil do tohoto klubu tamní magnát Kiril Domušjev vlastnící farmaceutickou firmu Huvepharma. Pod jeho křídly klub rychle vyletí ze třetí ligy až mezi prvoligovou elitu.

Jedna vlašťovka jaro nedělá

Sám Vrba byl za tento úspěch velmi rád, vždyť u celku byl pouhý půl rok. Jenže zažil také několik neúspěchů. Jako slepý k houslím získal Vrba účast v jarní části Evropské ligy. Jenže první domácí zápas proti slavnému Interu Milán jeho svěřenci nezvládli a prohráli 0:2. Odveta v Milánu byla už lepší – prohra 1:2. Další neúspěch přišel o týden později. Začátkem března vypadl ve čtvrtfinále národního poháru s Levski na penalty. Jako zkaženou třešničkou na dortu byl nezdar v Superpoháru. Na začátku srpna Orli z Razgradu nezvládli duel s Lokomotivem Plovdiv, kdy oslabení dostali v těsném závěru rozhodující branku a prohráli nejtěsnějším výsledkem 0:1.

A právě úspěch, respektive neúspěch v národním poháru a Superpoháru je pro tento klub ožehavé téma. V poháru si připsali úspěch pouze dvakrát a už je to nějaká doba (2011/12 a 2013/14). Nad hlavu trofej ze zisku Superpoháru zvedli jen jedinkrát, a to v sezoně 2017/18.

S nožem na krku

S pachutí těchto neúspěchů se muselo vedení bulharského celku smířit. Ale horkokrevným Bulharům to moc rychle nejde. Zvláště, když nová sezona pro českého kouče nezačala slibně. V úvodním kole nového ročníku nestačil na celek Betev Vrasta a dostal příděl 1:3.

A reakce od vedení klubu přišlo okamžitě. Bouchlo do stolu a dalo zkušenému trenérovi ultimátum. Ambiciózní majitelé touží po třetí účasti v Lize mistrů. A že cesta do vysněné milionářské soutěže je dlouhá a trnitá nemusím připomínat. Zvlášť, když musí začít od 1. předkola. Zde narazí na celek FK Buducnost z černohorské Podgorici. Dle tamních médií neúspěch značí jistý vyhazov. V případě postupu narazí na dánský Midtjylland.

Sám Vrba by se rád do základní části Champions League opět probojoval, to je jasné. Navázal by tak na předchozí tři účinkování v této prestižní soutěži s Viktorií Plzeň. Jenže rodák z Přerova si měl více usměrnit své svěřence. Jelikož z posledních tří soutěžních utkání, ve kterých navíc prohráli, jeho svěřenci obdrželi červenou kartu a svůj celek tak razantně oslabili. Věřme, že první letošní ligová prohra byla silnou fackou pro suverénní bulharský celek. Tým plný zahraničních akvizic se probralo a český lodivod zvládne ukočírovat předkola a nebude si muset balit kufry.

Související články:

Reklama