Reklama
Loading...
Reklama

V letošním letním přestupovém období chudém na velké historické transfery může nakonec zaznamenat velký přestupový úspěch slovenský fotbal. Současný obránce Interu Milán Milan Škriniar. Obránce “nerazzurri” se prý dostal do hledáčku londýnského Tottenhamu a eminentní zájem o něj prý jeví někdejší trenér Interu José Mourinho, jež má nyní na starost lavičku “kohoutů”, kde se opět snaží dokázat svou jedinečnost, o níž vždy tak rád mluvil a pro níž ho někteří fanoušci milovali a jiní nenáviděli.

 

Slovensko nezažilo v minulosti příliš velkých přestupů a v rodákovi z Žiaru nad Hronom může vidět velkou naději. Jednalo by se skutečně o ten největší slovenský přestup? Zkusil bych si vzpomenout na dva velké slovenské fotbalové příběhy a zkusím najít jistou výjimečnost případného dalšího putování Milana Škriniara. Tyto dva příběhy se nejvíce dotkly také Anglie a Itálie a v jistém ohledu je může český fotbal Slovákům závidět, byť ho mnozí stále považují za lepší.

Hlavním hrdinou asi nejslavnějšího slovenského fotbalového příběhu je Marek Hamšík. Ten se ještě před dovršením plnoletosti dostal do A- týmu Slovanu Bratislava a bezprostředně poté se odhodlal ke svému osudovému kroku. Jako sedmnáctiletý zariskoval přestup do italské Brescie. Zde zažil z individuálního hlediska tři celkem povedené roky, které však kalí sestup ze Série A. Jeho příběh začal stoupat na úplný vrchol v roce 2007, kdy zamířil do slavnější Neapole. Fanoušci v kampánské metropoli dokáží být stejně divocí jako nedaleký Vesuv, ale slovenský záložník si je zcela podmanil. V klubu strávil dvanáct let stal se rekordmanem v počtu odehraných zápasů, jichž odehrál přes čtyři stovky a místní “tifosi” ho milovali o to více, že prý odmítl i nabídku Realu Madrid. V očích mnohých fanoušků patrně přerostl i velkého Maradonu. 

Autorem druhého slovenského příběhu je obránce Martin Škrtěl. Ten ve dvaceti letech nejprve zkusil štěstí pod Vlastimilem Petrželou v ruském Petrohradu, ale v roce 2007 se vydal na snové angažmá do slavného FC Liverpool. Na Anfield road strávil osm let odehrál v něm 246 zápasů a jedinou smůlou bylo to, že se tak dělo v době nejdelšího liverpoolského čekání na mistrovský titul. Rovněž se stal oblíbencem fanoušků “reds” a měly z něj strach i největší útočné hvězdy Premier league.

Oba tyto příběhy mají společné to, že se jedná o ukázku přirozeného fotbalového růstu a ukázku toho, že i na Slovensku se mohou rodit zajímaví fotbalisté. Milan Škriniar se však již nyní nenachází v pozici v Evropě neznámého fotbalisty. Má za sebou tři roky působení v italském velkoklubu, přičemž před tím strávil ještě jednu sezonu v Janově. Patří k lídrům slovenské reprezentace a sehrál zajímavé zápasy i v Lize mistrů, mezi nimiž najdeme i ty s pražskou Slavií.

V poslední době však nepatřil mezi velké oblíbence trenéra Conteho a přesun do “Kolébky fotbalu” by se mu tak patrně nepříčil. Opět by zamířil do jednoho z tamních velkoklubů vedený jedním z nejúspěšnějších trenérů poslední dekády. Nachází se nyní ve věku, kdy má jeho kariéra stoupat k vrcholu a tento velký přestup by se tak jevil i jako ideálně načasovaný. Nyní se bude čekat především na to, jak rychle se sblíží finanční myšlenky anglické a italské strany. Vedení milánského klubu si prý hráče cení na 50 milionů liber. Pokud by Tottenham na tuto sumu přistoupil jednalo by se o historicky první slovenský miliardový přestup. Slovenský fotbal by překročil jednu hranici, která by mohla velmi navýšit jeho sebevědomí. Jeden Slovák zanechal výraznou stopu v Itálii, jeden v Anglii a teď tu máme takového, jež tak může učinit v obou těchto zemích.

Související články:

  • Znovu se představme. Jmenuji se Antonín Barák.
  • Reklama