Reklama
Loading...
Reklama

Zatímco Slavia řeší absenci útočníka, který by dokázal zaplnit díru po Janu Kuchtovi, jeden takový jí září v portugalské lize. Petar Musa (23), jenž na začátku ročníku odešel na hostování do Boavisty, vstřelil branku v každém z posledních tří zápasů. Kolem Chorvata začíná být velmi rušno. Mluví se o jeho nominaci do reprezentace, ale hlavně zájmu velkých klubů o jeho služby. Nad jeho nejbližší budoucností ovšem visí otazník.

Musa dokázal v 18 utkáních Liga Nos nasázet už 8 branek a řadí se mezi největší hráčské překvapení sezóny. Jeho Boavista aktuálně sedí na 12. místě tabulky, pouhé dva body od sestupových příček. Chorvatský útočník se stal naprosto klíčovým prvkem kádru trenéra Petita. Většina ofenzivních akcí jde přes něj. Ať už v počáteční fázi, kdy si sbíhá pro míče do kombinace, tak v předfinální a finální fázi, kde je jeho největší síla.

Technický styl portugalského fotbalu mu padl jako ulitý. Dynamicky vybavený Musa se na půlce soupeře stále hýbe a znesnaďnuje tak obráncům svoji čitelnost. Zároveň tím vytváří prostor pro své spoluhráče.

Není divu, že aktuální forma nenechává nikoho chladným. Portugalští fanoušci si jej zamilovali, tamní sportovní novináři pějí ódy a doma v Chorvatsku už jej vynáší do nebes. S tím se pojí i horká diskuze nad tím, jestli by neměl dostat, stále ještě slávistický, útočník příležitost v reprezentačním týmu. Tím by dostal příležitost zahrát si boku hvězdných hráčů, jakými jsou Luka Modrič, Ivan Perišič či Mateo Kovačič.

Povinná opce, kterou ale nemá kdo zaplatit

Zůstaňme teď u toho, že Musa je stále ještě hráčem Slavie a vysvětleme si, jak se celá problematika jeho hostování má. Do Boavisty jej sešívaní vypůjčili s možností následné opce ve výši 90 milionů korun. V dohodě mezi kluby byla ovšem podmínka, že pokud hráč překoná hranici 10 gólů za dobu svého působení v Portugalsku, stane se opce povinnou (zbývají mu pouhé dva zásahy).

Celku z Porta tak s nejvyšší pravděpodobností vznikne nárok na jeho koupi. Tu ale komplikuje fakt, že Boavista má ze strany FIFA zakázané přestupy. Slavia, která dosud za tento transfer nic neinkasovala, se tak rozhodla do prekérní situace vkročit a jednat.

Pozn.: Boavista byla potrestána za to, že nezaplatila povinnou solidární kompenzaci nigerijskému klubu El Kanemi, který vychoval Chidozie Awaziemiho, jenž aktuálně z Portugalska hostuje v tureckém Alanyasporu.

„I Petar má problémy s tím, aby dostával řádný plat. Je tam nezaplacená pohledávka vždy za jeden nebo dva platy. Studujeme naše kompetence v tom specifickém fotbalovém řádu, co můžeme a nemůžeme. Je možné, že to nebude Boavista, která na konci bude místem přestupu toho hráče,“ prozradil šéf představenstva Jaroslav Tvrdík pro stream Area114.

Není tajemstvím, že na Musu se vehementně vyptává Benfica Lisabon, několikanásobný portugalský šampion a pravidelný účastník Ligy mistrů. Zájem ovšem přichází z týmů napříč Evropou. Spekulace se začínají hemžit například i o West Hamu, kterému chybí jakákoliv alternativa za Michaila Antonia. Na kolik je ale tato linka žhavá, není známé.

Mezi reálné scénáře ovšem patří i ten s návratem do Edenu.

„Kdybychom tu smlouvu vypověděli, tak jsme s trenéry domluveni, že by dostal na jaře příležitost a pak by byl případně další transfer. Jsme nadšeni z toho, že se mu tam daří a jsme rádi, že to bude další úspěšný velký přestup na konci,“ dodal v rozhovoru Tvrdík.

Dvě věci jsou tím nadmíru jasné, jedna nikoliv. S Musou se ve Slavii nepočítá a vedení by jej rádo co nejlépe zpěněžilo. Jaká cesta ale povede k očekávanému zakončení pražského příběhu chorvatského střelce, neví ještě nikdo.

Reklama