Pražská Slavia se chystá na chladný dubnový večer, v němž má přinést svým fanouškům velkou fotbalovou radost a v “kolébce fotbalu” způsobit smutek, o němž se psalo hned po prvním zápase v Londýně s místním Arsenalem. Po jeho konci si hráči i trenéři tohoto celku ještě dlouho drželi hlavu v dlaních.  Holešův vyrovnávací gól dal totiž tomuto dvojzápasu docela jiný rozměr a u slávistů asi definitivně zmizely myšlenky na potupných sedm gólů na podzim 2007. Český mistr má možnost po páté způsobit v Anglii smutek po vyřazení českým týmem.

Tím nejčerstvějším českým úspěchem je samozřejmě vyřazení Leicesteru na začátku letošního jara. Fanoušci opět živili naději na atraktivního soupeře, byť si byli vědomi sledování zápasu doma v obýváku, neboť současná situace fanoušky na stadion nepouští. V předchozích sezonách se celkem třikrát podařilo českému týmu vyřadit ten anglický. V Edenu nyní cítí příležitost rozšířit počet anglických skalpů. Pojďme si zavzpomínat na českou radost přivezenou z britských ostrovů.

První zářez přinesla na podzim 1978 pražská Dukla, když se před ní musel sklonit liverpoolský Everton. Stalo se tak ve 2. kole Poháru UEFA. První zápas se odehrál v Goodison Parku, kde zvítězil domácí tým 2:1. Zápas se dlouho přikláněl na anglickou stranu. V 19. minutě poslal Everton do vedení Bob Latchford a čtvrt hodiny před koncem zvýšil náskok Andy King. Na zvrat však zadělal v 87. minutě pozdější významný fotbalový funkcionář Luděk Macela a Dukla si vezla domů výsledek nesoucí naději. V odvetě svítily dlouho na tabuli dvě nuly, ale v 81. minutě všechno zvrátil Miroslav Gajdůšek. Na jeho gól nedokázal Everton odpovědět a v tehdejším Československu milovaný i nenáviděný tým z Julisky se mohl těšit na německý Stuttgart.

Druhý úspěch se konal v zimě roku 1983. Tehdy se Sparta utkala s Watfordem. I tentokrát začínal dvojzápas na anglickém bojovém poli. Již ve městě nedaleko Londýna dokázala Sparta zvítězit 3:2, přičemž fanoušci viděli řádit dvě největší útočné hvězdy Jana Bergera a Stanislava Grigu. Odveta se stala jasnou záležitostí a branky Chovance, Beznosky, Skuhravého a Jarolíma přinesly Spartě postup do čtvrtfinále stejné soutěže, v níž se to povedlo Dukle.

Jako poslední musíme zmínit Slovan Liberec na podzim 2002. Pod Ještědem měli za sebou oslavy historicky prvního ligového titulu a hořké zklamání z vyřazení v předkole Ligy mistrů slavným AC Milán. Tým Ladislava Škorpila se utkal s Ipswich town. Vše začalo porážkou 0:1 v zápase na hřišti soupeře, když jediný gól zápasu vstřelil Darren Bent. V domácí odvetě liberecký tým dlouho marně hledal recept na soupeře, ale prokletí zlomil v 88. minutě minutě útočník Gyan Baffour. Ten poslal zápas do prodloužení a vše se rozhodovalo v penaltovém rozstřelu. V něm byl Liberec stoprocentní, vyhrál 4:2 a 3. kolo sehrál s řeckým Panathinaikosem Atény.

Slavia má nyní za úkol dokázat, že britské ostrovy jsou pro ni v této sezoně zemí zaslíbenou. Nechť se k výzvě postaví správně a elegantně.