Reklama
Loading...
Reklama

Poté, co Slavia dostala opět zástup posil ze severočeského Liberce, se teď možná rýsuje ještě další zajímavá posila. Po letech v zahraničí by se do Čech mohl vrátit útočník Matěj Vydra, jež by díky tomu mohl být více na očích i reprezentačním trenérům. O jeho návratu na rodnou hroudu se už několikrát velmi nahlas mluvilo, ale vždy dal nakonec přednost zahraničí. Bude to tentokrát jiné?

 

Matěj Vydra zažil hned na začátku fotbalové kariéry doslova křest ohněm. Před dosažením plnoletosti se z mateřské Jihlavy přesunul do Baníku Ostrava, kde si zahrál v týmu s klubovými ikonami jako Mario Lička či Martin Lukeš. Na jaře 2010 bojoval ostravský tým až do poslední chvíle o mistrovský titul a Matěj Vydra byl považován stejně jako konkurent ze Sparty Václav Kadlec za nový fotbalový objev. Jeho kariéra potom nabrala velmi strmý vzestup.

Přestup do italského Udine se zpětně jeví jako unáhlený, ale jeho kariéra i tak dostala evropský rozměr. V kolébce fotbalu Anglii oblékl dresy pěti klubů, přičemž za West Bromwich Albion a Burnley ochutnal atmosféru samotné Premier league. Deset let již působí v zahraničí a v české nejvyšší soutěži odehrál pouze čtrnáct zápasů. Z klubového hlediska tak českému fotbalu příliš pevné pouto nemá. I kvůli různým zdravotním komplikacím nezískal pevné místo ani v české reprezentaci. 

Na jarní hostování ho v uplynulém ročníku lákala Sparta Praha, přičemž tento krok měl umožnit Matěji Vydrovi zviditelnění před evropským šampionátem. Ten se však nakonec ze známých důvodů nekonal a Matěj Vydra zpětně rozhodnutí zůstat v Anglii patrně nelituje. Hostování ve Spartě by patrně byla jen jedna z krátkých epizod, jichž zažil hodně právě v Anglii. Teď však měla přijít do hry konkurenční Slavia. Matěj Vydra se prý v posledních dnech pohyboval v Praze a mluvilo se dokonce o trénování se slávistickým týmem. Po standardním přílivu posil z Liberce by tak mohl dorazit jeden hráč již dostatečně vyzkoušený fotbalovým světem. 

Dvacet osm let se jeví k podobnému návratu jako relativně mladý věk, ale musíme si uvědomit, že Matěj Vydra si ještě v dospělém fotbale nepřipsal žádnou skutečnou trofej a velmi často se ho týkaly boje o záchranu. Za skutečný úspěch můžeme považovat jen to, že vybojoval s Watfordem účast v Premier league, což samozřejmě v anglickém fotbalovém kontextu obrovský úspěch, ale mnoho lidí například v českém fotbale ho patřičně nedocenní. Musíme si také připomenout, že Matěj Vydra nezažil na klubové úrovni patřičnou mezinárodní konfrontaci. Se Slavií by si zahrál minimálně Evropskou ligu a získal by novou fotbalovou zkušenost. 

Logiku by dával i zájem Slavie. Na její fotbal se většinou hezky dívá, ale dlouhodobě hledá skutečného kanonýra schopného působit jako přirozený vůdce v první linii. Mnozí ho vidí ve Stanislavu Teclovi, ale tento další odchovanec Jihlavy se nikdy neprojevoval jako vyloženě vůdčí typ. V Matěji Vydrovi by ho mohla Slavia nalézt už díky jeho zkušenostem z Anglie, kde berou fanoušci  přímočarou hru jako samozřejmost.

Slavia připomínala v souvislosti v Matějem Vydrou Tajemný hrad v Karpatech, ale vzhledem k blížící se sezoně bude muset brzy vše rozkrýt. Jaroslav Tvrdík prý podobné zprávy dementoval a Matěj Vydra podle některých svých vyjádření také nemá českou nejvyšší soutěž jako absolutní prioritu. Pokud by se rozhodl zůstat v Anglii, tak si pokládám otázku, jestli by tam mohl stoupat ještě výš? Vzhledem ke svému věku se už těžko může očekávat v hledáčku nějakého tamního velkoklubu, s nímž by si mohl zahrát některý z evropských pohárů. Slavia by se v této souvislosti líbila jako nejlogičtější varianta. Všichni víme, že u Jaroslava Tvrdíka člověk nikdy neví. Překvapit už dokázal během svého veřejného života mnoho lidí a mnoha činy.

Související články:

  • Nerozumný sňatek z rozumu?
  • Na rychlík Slovan – Slavia nasedá mladíček Beran
    Reklama