Masopustův odkaz nechť zůstává s touto krajinou
Píše se 2. červen 1962. Horký chilský vzduch spaluje účastníky Mistrovství světa ve fotbale. Mezi nimi i československé hochy, kteří právě bojují proti věhlasným Brazilcům. Z ničeho nic se legenda “Kanárků” Pelé zraní a co hůř, v této době ještě střídaní neexistuje. Musí tedy v zápase pokračovat. Když pak dostává míč, přibíhá k němu protihráč Josef Masopust a nechává vzniknout jednomu z nejhezčích gest v historii tohoto sportu.
„Masopust se přede mnou zastavil, pozoroval mě, ale do souboje se nepustil. Díval se na mě a čekal, až míč přihraju nebo vystřelím. Už tehdy projevil cit pro fair play, o němž se dnes tolik mluví. Na tohle nikdy nezapomenu. Jiní hráči proti mně hráli jinak. A budu opakovat vždy – tohle byla od Masopusta opravdová úcta k lidské bytosti,” svěřil se Pelé v dokumentu o české legendě.
Ze zapadlé vesničky ke světové slávě
Masopust se narodil v roce 1931 ve Střimicích u Mostu. Už v 17 se stal členem mosteckého áčka a ligový debut si zažil v roce 1950 v Teplicích. Odtud po dvou letech přestoupil do Dukly Praha. Stalo se to při jeho nástupu na vojenskou službu.
Do té doby věrnému fanoušku Slavie příchod do rivalské Dukly zajistil povědomí a slávu. Zde strávil 15 let, téměr celou svoji kariéru. S tradičním pražským klubem získal osm mistrovských titulů.
![Josef Masopust](https://zongl.cz/wp-content/uploads/2021/02/ČTK4.jpg)
Záložník Dukly byl výjimečným svým dokonalým vedením míče, skvostnou technikou a schopností střílet oběma nohama. Diváky na stadionech bavila jeho zdravá drzost a sebevědomí.
Nadaný hráč z pražské Julisky se stal ikonou nejen českých, ale i světových fotbalových dějin. Vrcholu dosáhl Masopust v roce 1962. Na již vzpomínaném Mistrovství světa v Chile dokráčel s československou reprezentací až do finále, kde jeho parta nestačila až na brazilský tým a odvezla si z Jižní Ameriky senzační stříbro.
Ve stejném roce se dočkal ještě jednoho ocenění, tentokrát individuálního. Český záložník si svými výkony vysloužil zisk Zlatého míče, ceny pro nejlepšího fotbalistu Evropy. Šlo o prvního českého hráče se Zlatým míčem vůbec. Po něm už to dokázal jen jeden další a to Pavel Nedvěd v roce 2003.
Masopust byl ve své životní formě a ocenění zcela očekávaně přilákalo zájem klubů ze zahraničí, včetně těch západních. Velký přestup za železnou oponu mu však režim nedovoloval.
![Masopust a Pelé](https://zongl.cz/wp-content/uploads/2021/02/AP.jpg)
Kdyby, kdyby…
Až za dalších šest let se vydal do Belgie, kde dva roky působil v klubu Crossing Molenbeek. Tomu pomohl postoupit do první ligy. Po dvou letech však ukončil svoji bohatou hráčskou kariéru a zpátky doma započal trenérskou.
Po návratu do Československa dovedl k historickému titulu Zbrojovku Brno v sezóně 1977/78. Mezi lety 1984-1988 pak dokonce vedl reprezentaci. Svůj poslední zápas odtrénoval v roce 1996 v týmu FK Pelikán Děčín.
Navždy nezodpovězenou otázkou zůstává, kam by to Masopust dotáhl, kdyby během svého osobního vrcholu mohl přestoupit na již vzpomínaný Západ. Možná i právě proto si zaslouží velké uznání.
Ke svému celosvětovému úspěchu totiž nepotřeboval věhlasný zahraniční klub. Jeho pokora, respekt k fair-play a fotbalový talent totiž dokázali vystřelit daleko za hranice malého pražského klubu. Stát se českým jménem, na které s úsměvem vzpomínají i ti největší hráči fotbalové historie, se povedlo jen málokomu.
Legenda československého fotbalu nás opustila v červnu 2015 v úctyhodném věku 84 let. To, co zde zanechala, tu však zůstane navždy.
„Je to jeden z největších idolů, jaké fotbal poznal,“ prohlásil světoznámý Pelé před pár lety.
Pokud si chcete přečíst článek o Masopustovi přímo v magazínu nebo vidět další články, klikněte na „ČÍST VÍCE“.