Reklama
Loading...
Reklama

Rodák z Dubnice nad Váhov Martin Valjent (25) měl to štěstí zahrát si proti jednomu z nejlepších hráčů planety, i když v tu chvíli mu to tak úplně nepřišlo. Ale byl pevnou součástí kádru účastníka jedné z pěti nejlepších světových lig, a to se počítá. Po neskutečné euforii z trochu nečekaného postupu sice přišel opětovný pád do druhé ligy, přesto je v dresu RCD Mallorca nadmíru spokojen. Jak by také ne. Jeho tým je znovu na špici tabulky a on sám je jedním z nejlepších hráčů prozatímní sezony. A ještě k tomu jako bonus – žije přece v ráji!

Tobě osobně se v dresu Mallorky velmi daří, 36 odehraných utkáních v loňské sezóně a až na malé výjimky s plnou porcí minut na kontě je toho tím největším důkazem. Letos exceluješ i v druhé lize, po podzimu jsi v nejlepší jedenáctce celé soutěže. Vyhovuje ti tamní styl fotbalu, nebo si umíš sám sebe představit i v tvrdších ligách?

Co se týká Mallorky, tak já jsem tu spokojený od té doby, co jsem sem přišel. Myslím, že postupem času jsem si vybojoval místo i v kabině a mezi lidmi se v klubu cítím velmi dobře. Myslím, že sám jsem nečekal, že bych se ve španělském fotbale dokázal prosadit. Nakonec je to pravda. Možná bych v budoucnosti rád vyzkoušel i jinou ligu. I když ve Španělsku bych rád co nejdéle pokračoval.

Valjent
Valjent měl velmi blízko přestupu do Valencie / Zdroj: Mallorca

Minulá sezona v La Lize byla pro Mallorcu jistě zklamáním. Prakticky celou dobu jste byli na chvostu tabulky. Jediné vítězství zvenku přišlo proti slabému Eibaru. Byla právě neschopnost vozit tři body ze hřišť soupeřů podle tebe tím hlavním důvodem sestupu?

Já bych to necharakterizoval jako nějaký neúspěch nebo jako katastrofu. Samozřejmě, nesplnili jsme cíl, který jsme si dali. Ale mě šlo o to, že klub postoupil z třetí ligy do druhé, hned nato z druhé do první. Klub nebyl ani finančně, ani hráčsky na úrovni první ligy. Byl to v podstatě boj od začátku do konce. Mužstvo vlastně zůstalo z třetí ligy víceméně pohromadě. Což na jednu stranu vytváří tuto skvělou rodinnou atmosféru, která tu panuje. Ale na druhou stranu je to přece jen rozdíl. První liga je o detailech a o té kvalitě, ta je opravdu o dost vyšší.

Možná tam bych hledal nějaký problém. A skoro bych mohl říct, že jsme nebyli na takové úrovni, abychom ligu zachránili. I když jsme od toho nebyli daleko. Skoro všechny zápasy venku jsme nedokázali naplno bodovat a určitě tomu nenapomohla ani ta závěrečná situace s covidem. V domácích zápasech jsme dokázali někdy zdolat i těžší soupeře. Byla to dobrá zkušenost pro mě osobně i pro celou Mallorku. I když trošku nečekaná. A o to méně jsme byli na tu první ligu připraveni.

Doma se vám přitom vcelku dařilo. Porazili jste dokonce Real Madrid a Villarreal a nasázeli jste 4 góly Valencii.

Měli jsme i v předcházející sezoně v druhé lize v domácím prostředí vynikající výsledky. Díky prostředí fanoušků a díky našemu hernímu stylu nám více vyhovovalo hrát doma. Dokázali jsme porazit tyto velké soupeře a to byl pěkný zážitek. Pro nás to bylo důležité i do tabulky. Když nám někdy vyšli detaily, ty rozhodující věci, tak jsme dokázali porazit i takovéto soupeře nebo vstřelit mnoho gólů. Čtyři Valencii, pět Celtě Vigo. Ale nebyla to stabilní část naší sezony. Jak jsem už říkal, ve venkovních zápasech jsme prakticky nebodovali. A v takové lize musíte bodovat doma i venku. Koneckonců záchrana se rozhodovala v předposledním zápase. My jsme z 1-0 nakonec prohráli 1-2 a naše šance na záchranu nebyla pak už žádná.

Valjent Real Madrid
Valjent si proti Bílému Baletu zahrál už dvakrát / Zdroj: Mallorca

Když už jsme nakousli téma Valencie, Martine, buď prosím upřímný: Jak moc tě mrzí nakonec neuskutečněný přestup k „Netopýrům“?

Já beru věci vždy jako realitu a neřeším to, co a jak mohlo být. Jsem hráčem Mallorky a jsem tu velmi šťastný. Máme před sebou nový velký cíl, což je opětovný návrat do první ligy. Bude to samozřejmě velmi těžké. Proto neřeším, co mohlo nebo nemohlo být. Pokud se věci neuskuteční, tak se jimi nezaobírám dál. Soustředím se na to, co je, a snažím se dělat věci, jak nejlépe umím. V tomto případě to je další sezona na Mallorce a věřím, že bude co nejúspěšnější.

Hrál jsi oba zápasy proti slovutné Barceloně. Jaké je vlastně bránit Messiho? Jen pro doplnění, Barca vám ve vzájemných utkáních nastřílela celkem 9 branek, sama argentinská superstar skórovala 4x a na další dvě branky nahrála.

Dá se na to odpovědět ze dvou pohledů. První je ten, že máte možnost hrát proti jednomu z nejlepších mužstev na světě a proti nejlepšímu hráči na světě. V obou případech jsme hráli proti Barceloně, když měla “lehčí” víkend, kdy nehráli nic mezi tím. Při tom prvním zápase Messimu dokonce dávali Zlatý míč, takže byl velmi namotivovaný. Na druhou stranu si uvědomíte, že je jeho level je úplně někde jinde. A i když uděláte věci nejlépe, jak dokážete, tak to vůbec nestačí.

Přirovnal bych to k takovému pocitu impotence, jestli se to tak dá říct. Je o myšlenku dopředu a po té technické stránce si dělá, co chce. Je to nakonec i o mužstvu, a Barcelona je, jaká je. Už v minulé sezoně byla na vyšší úrovni než tento rok. Takže jsme pocítili tu nejvyšší kvalitu a bylo to velmi náročné a nepříjemné. Inkasovat devět gólů ve dvou zápasech je pro obránce velmi zlá vizitka. Je náročné to vstřebat. Ale přijmete to jako fakt. A rozdíl kvality se nedá ani popsat.

Valjent Barcelona
Velkou školou pro Mallorcu i Valjenta samotného byly duely s Barcelonou / Zdroj: Reuters

Jak moc velký je rozdíl v kvalitě mezi první a druhou ligou ve Španělsku? Po půlroce odehraném v Segunda División už můžeš jistě srovnávat.

Odehrál jsem většinu své kariéry v druhé italské nebo španělské lize. Ta první španělská má obrovskou kvalitu. I taktickou. Hráči trestají i za tu nejmenší chybu. V té druhé lize je to samozřejmě někde jinde. Je možná i fyzicky méně náročná, i když je pravděpodobně běhavější. Je v ní více prostoru na manévrování. I těch rozdílových hráčů je v druhé lize méně. Ale druhá liga ve Španělsku má také vysokou herní kvalitu.

To je možná jeden z těch rozdílů, protože jsme jako nováčkové, i většina hráčů celkově, neměli prakticky žádné zkušenosti s první ligou. Tak jsme na to doplatili. Mnoho penalt zapískaných po VARu nebo jiné, menší detaily. Takže rozdíl mezi ligami tam určitě je. Španělská první liga je velice náročná. První čtyři mužstva jsou světová, ale i všechna ostatní mají vysokou technickou a fyzickou kvalitu.

Jak vlastně snášíš prakticky každotýdenní přelety ze souostroví Baleár na pevninské Španělsko? Je to pro tebe už rutina?

 

ČÍST VÍCE

 

Přečetl jste polovinu rozhovoru s Martinem Valjentem. Chcete si ho dočíst celý? Klikněte na ČÍST VÍCE, rozhovor najdete na straně 18.

Související články:

Reklama