Reklama
Loading...
Reklama

Po někdejším záložníkovi Sparty Martinu Frýdkovi jako by se v posledních měsících slehla zem. V době celkové společenské nejistoty se nedohodl na nové smlouvě na Letné, přičemž věděl, že hledání nového angažmá nebude lehkým úkolem. V době, kdy již bylo jasné, že se jeho cesta s tou sparťanskou rozejde se mluvilo o putování do Turecka. Podle jednoho scénáře měl působit jako náhrada za Filipa Nováka v Trabzonsporu, přičemž reprezentační bek mířil do slavného Fenerbahce. Toto daleké putování se však nakonec nekonalo a syn vicemistra  Evropy z roku 1996 sleduje české fotbalové dění ze švýcarského Lucernu.

 

Asi každému je jasné, že se jednalo o jisté nouzové řešení a sňatek z rozumu. Místní klub získal ve své historii jediný švýcarský titul a stalo se tak před více než třiceti lety a dnes má skromnější cíle. Nikdo úplně nevěděl, co od rodáka z Hradce Králové může čekat. Tři měsíce se připravoval individuálně a žil v určité nejistotě. Vzhledem k mimořádné situaci se také oddálilo uzavření přestupového okna a je trochu nezvyklé, když hráč podepisuje smlouvu s novým zaměstnavatelem v říjnu, kdy je standardně podzimní část v plném proudu. Vzhledem k časovému pressu se tedy jednalo o maximum možného a Martin Frýdek neměl příliš času se v novém prostředí rozkoukat. Smlouvu v Lucernu podepsal 12. října a o dva týdny později přišel jeden zajímavý debut. Nastoupil jako střídající hráč do druhého poločasu v zápase s jedním z elitních švýcarských klubů Young Boys Bern, z něhož si však Luzern odnesl porážku 1:2.

Poprvé si zahrál Martin Frýdek v základní sestavě ve střetnutí Curychem, odkud si však Lucern vezl porážku a tentokrát 0:2. Podílel se pak na remíze 1:1 s Vaduzem, po níž už musely fanouškům Lucernu skutečně významně pochodovat nervy. Vítězství se tým dočkal až v Ženevě na sklonku listopadu a nyní se Martin Frýdek podílel i na prvním domácím vítězství. Bez bodu odjel z města na řece Reuss Sion a všichni teď věří, že konečně nabírá hra Luzernu správný směr, přičemž Martin Frýdek se stává celkem stabilním článkem základní sestavy. Jistě teď věří, že udělal dobrý sportovní krok a za nějaký čas o něm zase česká fotbalová veřejnost uslyší souvislejší zprávu.

V případě Martina Frýdka totiž dnes hraje podstatnou roli i věk. V březnu oslavil osmadvacáté narozeniny a blíží se doba, kdy pozná neúprosnost fotbalového času. Pokud se má pohybovat ve fotbalové realitě jistě již nemyslí na velké zahraniční angažmá. Musí si vytyčit teď jako cíl vylepšení pozice samotného Lucernu. Podepsal zde dvouletou smlouvu, což je další ukázka toho, že švýcarský klub bere jako jeden ze svých fotbalových vrcholů, na čemž v podstatě ani nelze vidět něco špatného. Dokazuje to i jeho jisté smíření s realitou. Ne každý fotbalista získá angažmá v některé z elitních západních soutěží.

Jedná se však i o jistý vzkaz pro jeho minulého zaměstnavatele. Ten nejvýraznější mu sice v poslední době poslal Martin Hašek, když si chtěl za každou cenu vytrucovat přestup do Budapešti, ale když dá hráč přednost průměrnému švýcarskému klubu před celkem, jež mluví nahlas o bojích o český titul také to o něčem vypovídá. Nebude nakonec něco pravdy na slovech Martina Haška staršího o chování sparťanského managmentu? 

ČÍST VÍCE

Související články:

  • Zvláštní osudy “Hřebíkových dětí”
  • Budou Tetteh s Frýdkem působit v Turecku?
  • Reklama