Reklama
Loading...
Reklama

Rozhodčí to zase zmatlal a tentokrát s absencí VARu. I přes špatné vyhodnocení sudích, naše milovaná Bohemka zvládla důležitý souboj za tři body. Pardubického koně jsme v Ďolíčku přetlačili 2:1. Do nadstavby tak jdeme se solidním desetibodovým polštářem a už jenom shoda náhod by nás odsoudila k baráži. K vidění další hrubá chyba sudích, která byla opět proti Bohemce. Naštěstí se vyhrálo, ale to je vedlejší. Mára od Botiče se dnes zaměří převážně na alibistické rozhodčí a obecné rozhodování videorozhodčích.

Rozhodčí s nadváhou? Ve Fortuna lize nic neobvyklého

Nepokryté všechny zápasy VAREm. Bude to příští rok jiné?

Všech osm zápasů závěrečného 30. kola Fortuna ligy se hrálo ve stejný den a čas. Tím dnem byla neděle s úvodním hvizdem v 15 hodin. Tady nastal problém, protože videorozhodčí mohou být současně pouze na čtyřech utkáních. Do příští sezóny má přitéct do nejvyšší soutěže daleko více peněz z televizních práv a měl by se zmodernizovat i systém videa a celkové pokrytí všech utkání. Uvidíme, zda bude znát zlepšení. Co se ale týče rozhodčích, tak lidský faktor nikdy nenahradí větší balík peněz. Chyby budou vždy a stále. Ať už s videem, nebo bez něj.

Jak už bylo řečeno na duelu Bohemky s Pardubicemi VAR nebyl. Upřímně jsem byl rád, že to rozhodne sám hlavní pískač na hřišti a podle vlastního uvážení. Hlavním arbitrem tohoto duelu byl delegován zkušený Petr Hocek. Ať si o něm myslím všelicos a na prvoligového rozhodčího má na první pohled celkem nadváhu, pískat umí. První poločas byl z mého pohledu tímto sudím řízen celkem dobře. I když párkrát nepísknul jasný faul a o vteřinu později nic neexistující souboj posoudil jako nedovolený.

Bohemka rozhodně opticky první půli lepší nebyla, přesto o poločase vedla 1:0. Díky krásné akci po ose – Lukáš Hůlka, Martin Hála a do prázdné zasouvající Honza Kovařík.

Hlavní rozhodčí to nebere na sebe. Ani s videem, ani bez něj

Po pár vteřinách druhého poločasu nastal pro naši zelenobílou rodinu první problém. Ve 47. minutě už svítil na světelné tabuli výsledek 1:1. Naši borci zaspali v šatně a pardubičtí koně toho využili mírou vrchovatou. Ale to je fotbal.

Proč se nechrání hráči všech týmů, ale jen některých?

Po dalších pár minutách přišel zkrat dvou pánů na hřišti. V hlavních rolích pardubický stoper Martin Chlumecký a hlavní rozhodčí Petr Hocek. Chlumecký si absolutně nevšímajíc míče počkal a hlavou ostře setnul u lajny před hlavní tribunou našeho Erika Prekopa. Ten sice umí rány rozdávat, ale i přijmout. V tomhle případě to byla doslova prasárna od Chlumeckého, který šel do souboje s jediným úmyslem, sundat Erika a to naprosto jakkoliv! Výsledkem byl nic neřešící a tvrdý zákrok. Verdikt hlavního? Žlutá karta!

Dobře, sudí Hocek ten faul nemusel vidět úplně přesně. S tím jeho pupíčkem co má, někdy fakt nestíhal sledovat kompletně hru. Ale na co je tedy v zápasech pomezní a čtvrtý rozhodčí? Vždyť od té brutality byli asi metr a půl! Použiji hlášku z filmu ,,Na co máš závozníka, člověče? – Na draka!“ Asi takhle to vidím i já. Tohle se skutečně nepovedlo, páni rozhodčí. Chlumecký vyvázl se žlutou a může pokračovat směle dál. Disciplinární komise a komise rozhodčích řeší všelijaké blbosti a tohle dodatečně potrestat nemůže. Úsměvné.

Pozitivní je, že jsme to utkání zaplať pánbůh dokázali vyhrát 2:1. Rozhodující trefu vsítil uzdravený Honza Matoušek. Jen tak dál, Maty. Matoušek přišel ke svému zranění v zápase s Plzní, kdy ho tehdy taky dost nevybíravě sundal bez míče a krosčekem obránce Robin Hranáč. To bylo také sudím nepotrestáno. Ale v tomto případě v zápase s Pardubicemi byl Chlumecký daleko horší level. Erik se nám nezranil a nepřidal se k dalším padesáti lazarům v našem nemocničním týmu.

Co tam máte dál, vážení pánové a dámy s píšťalkou?

Video nám přineslo ještě větší alibismus a kontroverzi.

Zastavím se u samotného videa ve fotbale. Byl jsem rád, když před lety vstoupilo i do naší české ligy. Videorozhodčí dostali do ruky velkou a aktivní zbraň rozhodovat samotné zápasy u monitoru. Když nastane hrubá chyba, zavolá VAR hlavního, aby se na situaci šel podívat a vyhodnotil ji na obrazovce. V živé paměti ale máme naše poslední venkovní střetnutí v Karviné. To jest žhavý příklad, jak se to nemá dělat a totálně zkažený zápas od VARu.

Pořád si myslím, že máme velmi dobré rozhodčí. Určitě si nemyslím, že polští a slovenští sudí jsou lepší, než ti naši. Dokud si rozhodčí řídili samotný zápas sami a bez videa, měli jsme několik rozhodčích na evropské listině. Kolik jich tam máme dneska? Doba Královců, Fraňků, Jechů a Orlů je dávno pryč. Prsty v dobách minulých v tom měl určitě i ,,táta Berbr.“ Co si budeme povídat.

Dneska chodíme na jiné borce a sudí, kteří to neumí ani na hřišti ani s pomocí videa. Někdy se naopak stane, že rozhodčí píská solidní zápas a nepochopitelně vstoupí do hry VAR. Aby nebyl hlavní arbitr za osla, zvolí alibistické rozhodnutí a dá na video, i když v hlavě má, že je to špatná volba. Jako tomu bylo v Karviné…

VAR spíše škodí

Se vstupem videa se prakticky nic nezlepšilo. Ba právě naopak. Tendence je tam stále a jak na straně hlavního tak i u videa. Někdy se zákrok v zápase menších klubů pustí, aby pak stejný zákrok v jiném mači se u videa řešil. Zejména hlavní rozhodčí se bojí rozhodovat sami a video berou jako totální alibismus svého výkonu. O pomezních nemá cenu mluvit. To je ještě horší. Zdraví hráčů je na prvním místě a dostatečně se nechrání, i když toho hráči i do jisté míry zneužívají. Od toho je tam ale hlavní sudí a VAR, aby mu na to případně poukázal.

Video je dobrý pomocník, ale špatný pán. Lidský faktor je omylný a bude tomu i nadále. Ať už tendenčně, nebo jen prostě proto, že to lidé a samotní rozhodčí jednoduše neumí a nechtějí to dělat pro dobro fotbalu.

Nadstavba by mohla být klidnější, ale na úvod nás čeká strašák

Jedenácté místo je výsledkem klokanů po základní části. Pět bodů náskoku na zoufalý dvanáctý Jablonec a deset bodů náskok na barážové umístění značí relativní klid. Může tady ale být pořád několik strašáků. Ať už je to samotná motivace nebo hned první zápas v Českých Budějovicích, kde se nám léta nedaří. Myslel jsem si, že první zápas odehrajeme na Moravě nebo ve Slezsku. Výsledky byly ale jiné, než jsem předpokládal a tak poslední skončilo nakonec jihočeské Dynamo.

O tento sobotní a krásný výjezd bohužel přijdu. Můj v týdnu podstoupený laparoskopický zákrok kolene rozhodl, že budu milovanou Bohemku teprve počtvrté v ročníku sledovat jen na internetu. Udělejte nám radost a konečně v Budějkách uhrajte dobrý výsledek, ať si můžeme poslední a zbylé zápasy užít, klokani!

Kapitán podepsal novou smlouvu

A nyní dobrá zpráva na závěr. Kapitán Lukáš Hůlka podepsal v týdnu novou dvouletou smlouvu a v Bohemce tak bude pokračovat. Tu stávající měl pouze do konce června a spekulovalo se, že Hůlis odejde do jiného klubu.

5 5 hlasujících
Ohodnoť článek
Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
Pokud chcete odkázat na web, který souvisí s komentářem.
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Ukázat všechny komentáře
Reklama
0
Budeme rádi za vaše komentáře. Děkujeme!x