Reklama
Loading...
Reklama

Už jste četli naše červencové vydání magazínu Žonglu? V posledním, již 18. vydání, jste mohli najít krom tradičních rozhovorů, i poohlédnutí za účinkováním česko-slovenských klubů v pohárové Evropě. A to bychom nebyli my, abychom to nevzali z úplně jiné strany, než se běžně očekává. Takže například krom úspěchu Slovanu Bratislava, který vyhrál Pohár vítězí Poháru v roce 1969, jsme se věnovali také klubovým nezdarům. Jistě jste zaznamenali negativní bilanci v konfrontaci českých celků s rumunskými za posledních několik let. Více se můžete dočíst v mém článku, ale věděli jste, že pro několik hráčů bylo toto rumunsko-české střetnutí doslova osudové?

Kupříkladu, portugalský, devětatřicetiletý světoběžník Filipe Teixiera se stal odborníkem na plzeňskou Viktorii. Povedlo mu skórovat jak v dresu FCSB (s kanadským bodováním 2+1), tak i za Petrolul Ploiești (1+1), navíc stanul proti Západočechům i v dresu Astry Giurgiu. Momentálně je pravý křídelník bez angažmá. 

Podobným expertem, který větral zadní řady Vikroriánů byl rumunský, devětadvacetiletý útočník Denis Alibec, který vedl FCSB jako kapitán. Bilance čtyř zápasů (2-1-1) s dvěma brankami a taktéž dvěma asistencemi, v dresu rumunského mistra se nedá přehlédnout. Obzvlášť, když k tomu ještě můžeme připočítat jednu branka, opět do sítě Plzně, za Černé Ďábly z Giurgiu, tedy Astru.

Dalším do party je Nicolae Stanciu, tohoho šikovného ofenzivního hráče netřeba představovat. Příběh nejlepšího zahraničního hráče v letošním ročníku naší nejvyšší soutěže by vydal snad i na knihu. Společně s brankářem Florianem Nita si vysloužili budoucí angažmá v pražské Spartě. Když vyřadili pražský celek. Stanciu dal všechny tři branky a Nita v domácím prostředí vychytal čisté konto.

Jako černou kaňku nad střetem Sparty s FCSB můžeme označit chování ofenzivního hráče z Pobřeží Slonoviny, jenž oblékal rudý dres. Řeč je o Tiémoko Konatém. Majitel FC Sportu, Gigi Becali,  si hráče přímo zamiloval a snažil se ho stůj co stůj přivést do Rumunska. Několika takovými výroky v médiích odstartoval Becali Konatého rebélii v pražském celku. Hráč si chtěl vydupat přestup, jenže Sparta byla proti. Trucoval a odmítal se účastnit tréninků i zápasů. Nakonec se přestup do Rumunska neuskutečnil. Africký reprezentant se přesunul do Mladé Boleslavi a posléze přestoupil do dánské Superligy k celku Vendyssel FF. Jeho nový celek však nezvládl baráž a spadl do druhé ligy, kde se umístil v jejím středu. Takže smutná tečka pro nadějného hráče.

A ještě několik klubových rumunských perliček na závěr. 

Věděli jste, že rumunský celek FC Vaslui, který se střetl s oběma pražskými S, již neexistuje? Přitom jeho existence byla velmi krátká. Klub sídlil na východě Rumunska a byl založen až roku 2002. Své představení začal v tamní třetí lize, ale rychle se propracoval mezi prvoligovou elitu. Tedy od ročníku 2005/06 až do svého zániku v roce 2014. Důvodem jeho konce byly jeho velké finanční problémy, přestože hrával evropské poháry.

Nejtradičnějším rumunským soupeřem byla v poslední dekádě FCSB, respektive FC Steaua Bukurešť. Tento rekordman rumunských mistrovských titulů si musel v roce 2017 změnit jméno, aby dostal licenci a mohl si zahrát nadcházející sezonu jak tamní ligu, tak evropské poháry. Protože excentrický majitel klubu z hlavního města Rumunska, obchodník Gigi Becali , prohrál soudní při s ministerstvem obrany o užívání názvu a loga Steauy – jakožto vojenského klubu. Soudní při prohrál, tak na řadu přišlo nové jméno FC Sport Bukurešť. Ve zkratce FCSB, ale dle vyjádření samotného Becaliho, se jednalo o šalamounské rozhodnutí, jelikož mnoho fanoušků pod touto zkratkou vidí původní Steauau .

„Oficiální název jsem změnil na FCSB. Změnit historii a naši náturu však nejde. Svět zná pouze název Steaua Bukurešť,“ řekl kontroverzní šéf.

Související články:

Reklama