Reklama
Loading...
Reklama

Dnes již bývalý trenér ostravského Baníku Luboš Kozel se poprvé rozhovořil o svém předčasném konci na místě vládce ostravské trenérské lavičky. Jeho slova napovídají mnohé o tom, že tento scénář byl vlastně jen otázkou času. Majitel Baníku Václav Brabec poté, co se Baník v roce 2018 na poslední chvíli zachránil v nejvyšší soutěži, mluvil hned před nadcházející sezonou o velkém baníkovském vzestupu a brzkém útoku na evropské poháry. Myšlenka na ně pochopitelně přepadla i fanoušky. Patrně se tak však stalo až příliš brzo. 

Trenérem Baníku se stal někdejší slávistický obránce na začátku minulého roku. 3. ledna 2020 podepsal dlouhodobý kontrakt a následně vzal poprvé za dveře šatny A – týmu. Provázela ho pověst nadaného trenéra pro koncepční práci a ostravské Vítkovice se pro něj měly stát místem nové výzvy. Vzhledem k tomu, jak byly baníkovské ambice nastaveny však Kozlova koncepční práce nemohla mít hmatatelné výsledky. Většinu své dosavadní trenérské kariéry pracoval v mládežnických kategoriích a neměl dlouhodobou zkušenost se skloubením mladých talentů s hráči plnými zkušeností. Toto měl být přitom jeden ze základů baníkovské cesty vzhůru.

Majitel klubu Václav Brabec mluvil otevřeně o útoku na evropské poháry a fanoušci se s jeho slovy snadno ztotožnili. Oprávněně ho stále berou jako člověka, jenž zachránil milovaný klub před zánikem a Ostrava díky němu neztratila jeden ze svých symbolů. Možná však měli na moravsko-slezském pomezí v tomto ohledu až příliš růžové oči. Pokud měl majitel Baníku vize skutečně takto nastavené, nemohl se nikdy zcela shodnout s myšlenkami trenéra Kozla, který si představoval větší prostor pro týmový rozvoj. Možná jako jediný nepřeceňoval konečnou tabulku minulé sezony.

Baníkovský optimismus na konci minulé sezony možná až příliš umocnilo umístění na 6. pozici, díky čemuž se tým ocitl ve “skupině o poháry”. Bylo však patrně třeba po sezoně mnohem jasněji pojmenovat herní rozdíl mezi Baníkem a ostatními týmy z čela tabulky. Patrně i kvůli jistému mlčení zažil Baník na začátku tohoto ročníku velmi nepříjemný vstup do reality. Všeobecně se v očích většiny fotbalových fanoušků znovu dostával do šedi ligového průměru a potkala ho i řada překvapivých ztrát. Vzhledem k očekáváním rychlého sportovního růstu logicky rostl i tlak na trenéra Kozla.

Ten se ke svému odvolání poprvé podrobněji vyjádřil v pořadu Hovory ze Slezské. Celkem podrobně tam zpětně líčil, jaké měl s týmem plány a zmiňoval příklady talentovaných odchovanců, které se mu podařilo zabudovat do týmu. S dalšími kroky jim však bude pomáhat někdo jiný a může to pro něj být mnohem těžší práce. Jak jsme již psali, Ondřej Smetana je všeobecně považován pouze za krátký záskok a po skončení této sezony se dá očekávat usilovné hledání nového trenéra. Částečně mu zde mistr ligy se Slavií z roku 1996 nechal rozdělanou práci, ale v jistých ohledech bude muset začít od nuly. Dojde kvůli tomu ke změně v baníkovském vnímání reality?

Luboš Kozel v rozhovoru také zmínil případ letošní Viktorie Plzeň, která je celkově daleko za očekáváním. Boj o titul se jí nyní netýká, ale odvolání trenéra Adriana Gul’y se nikdy nestalo hlavním tématem. Nyní se už na západě Čech patrně opět dostavují myšlenky na evropské poháry a slovenský trenér má šanci ještě sklízet ve Viktorii své trenérské ovoce, byť ho zde někteří očekávali již letos. 

Již jsme dělali jistý výčet trenérů, kteří jsou momentálně bez angažmá a mohli by se také stát součástí nového baníkovského plánování. Ať už se prestižního místa ujme kdokoliv, bude muset s majitelem klubu velmi dobře probrat skutečnou baníkovskou realitu. V případě Luboše Kozla se to příliš nepovedlo.

ČÍST VÍCE

Související články:

  • Baník si odvoláním Kozla stanovil další úkol
  • Baník se musí zaměřit na MOL cup
  • MAGAZÍN – Kluby mladé krve
  • Reklama