Reklama
Loading...
Reklama

Máme za sebou odehranou polovinu základní části Fortuna ligy. Liga má v plánu do zimní přestávky odehrát ještě čtyři kola. Dovolíme si však po polovině soutěže na malé zhodnocení a známkování, jako tomu je ve školních lavicích. Které týmy zatím v pololetí propadají? A které týmy naopak příjemně překvapily? Vezmeme to pěkně od nejhoršího mužstva v tabulce.

16. SK Dynamo České Budějovice

Celková známka: 5

Před tímto ročníkem se do sportovního úseku angažoval bývalý novinář Jan Podroužek. Velmi nečekané jméno. Čekalo se, co v Dynamu předvede. Zatím nepředvedl nic a Jihočeši jsou zatím poslední. A to se na předsezónní tiskové konferenci mluvilo o první šestce.

Nutno dodat, že Dynamo nehraje špatné zápasy. Ve většině utkání má daleko větší držení míče, ale na to se nehraje. Bodů je málo, ale trenérský tandem Nikl se Zápotočným, má stále zatím důvěru vedení. Jak dlouho? Po sobotním prohraném domácím zápase s Teplicemi se však nad trenéry stahují mračna.

15. FC Zlín

Známka: 4

Na rozdíl od Dynama se ve Zlíně velký zázrak nečekal. Hodně slaboučký kádr a naprosto nedůstojné výkony zaskakujícího Mateje Rakovana, který působil, jako kdyby ho to nebavilo. Zlín se postaral o ligový rekord v zápase s Mladou Boleslaví. Domácí porážka 5:9, která stála post trenérského veterána Pavla Vrbu.

Na post nového trenéra přišel zlínský srdcař Bronislav Červenka. A začalo se od podlahy. Najednou začal zlínský tým bojovat a žít. Ševci následně pod Červenkou vybojovali cenné body s těžšími soupeři a mají ostatní týmy na dostřel.

14. FK Pardubice

Známka: 3 –

Kouč pardubických Radoslav Kováč patří k nejlepším mladým koučům v České republice. Jenže trenér zápasy nevyhrává a navíc chybí mančaftu vstřelené branky. Pardubice jsou až třetí od konce. Hlavně díky špatné koncovce. V počtu vstřelených gólů jsou ve Fortuna lize úplně nejhorší.

Východočeši mohou hrát vyrovnané zápasy se všemi týmy Fortuna ligy, ale musejí začít trefovat zařízení. Bez toho to nepůjde. Když se nezlepší ofenziva, může se v Pardubicích hrát nášup v podobě baráže.

13. MFK Karviná

Známka: 3

Snový karvinský návrat go ligy. V prvním kole Karviná zničila Zlín 4:1. Od té doby to byla bída. Dokonce taková, že byl odvolán kouč Tomáš Hejdušek. Nastoupil staronový lodivod Juraj Jarábek, který Slezany již v minulosti vedl.

Karviná se pod Jarábkem zlepšila. Liberec rozprášila 5:2 . Naopak skálopevnou defenzivou přelstila Viktorii Plzeň na jejím hřišti 1:0. Jenže MFK nezvládá klíčové duely s týmy, které jsou v tabulce kolem ní. Prohry například s Budějovicemi, nebo s Teplicemi zamrzí.

12. FK Jablonec

Známka: 4 –

Množství nových hráčů před sezónou, nový trenér Radoslav Látal. Majitel Miroslav Pelta jistě neočekával, že bude Jablonec zase po roce v suterénu Fortuna ligy. Ano, Severočeši sice odehráli úvodní tři kola na hřištích soupeřů z důvodu úpravy svého stadionu. Nevyšel jim start do soutěže, ale tak zkušený tým by si měl poradit mnohem lépe. První ligová výhra přišla až v 10. kole proti Slovácku! Druhá potom v 13. kole na Baníku Ostrava. Jinak je to opravdu ,,velký špatný,, .

Kouč Radoslav Látal dosud nenašel základní jedenáctku a stále rotuje. Jakoby vůbec nevěděl, co má na Střelnici dělat. Jediné štěstí pro něj je, že majitel Pelta nerad vyhazuje trenéry a do jarní části mu zřejmě dá další šanci. Jasným cílem je pro něj prostřední skupina. Podle známky sice ne, ale tento tým je největší zklamání v lize. Jablonec má kádr na horní polovinu. Liga je však nevyzpytatelná a vyrovnaná.

11. FC Hradec Králové

Známka: 3

Votroci a všichni fanoušci Hradce se konečně dočkali. Mají nový a nádherný stadion Pod Lízátky. Opravdová chlouba mezi fotbalovými arénami. Ty dlouhá léta čekání za to stála. Do poslední chvíle se nevědělo, zda se stihne stadión zkolaudovat. Ale podařilo se a ve 3. kole se diváci dočkali.

V prvních dvou kolech získal Hradec jeden bod, když odehrál zápas v Edenu (0:2) a v Plzni (1:1). Poté už přišel zápasový svátek v podobě otevření nových ,, Lízátek,, a jednoznačná výhra na Budějovicemi 5:1. Zápas se ale nepovedl sudímu Daliboru Černému, který pískal také velmi ,,svátečně,, . Kouč Jozef Weber také dojel na špatné výsledky a vystřídal ho jednasedmdesátiletý Václav Kotal. Hradec vyhrává jen doma. Venku jsou to v uvozovkách zbytečné cesty a projetá pohonná hmota.

10. FC Slovan Liberec

Známka: 3

Trenér Luboš Kozel si v Liberci přijde jako na houpačce. Po třech kolech byl v nebesích a po dalších týdnech byl na odstřel. Zvládl porazit silnou Plzeň a zůstal trenérem i nadále. Desáté místo sice není podle představ majitele Ludvíka Karla, ale Slovan je ve hře o vyšší příčky.

Pod Ještědem se dokáží motivovat na velké zápasy proti Slavii, Spartě, Plzni či Baníku. Ovšem v utkáních se slabšími mužstvy je obrovský problém. Motivace pokulhává a jsou z toho laciné ztráty. Do výborné formy se rozehrál Christian Frýdek, který pomalu nakukuje do národního týmu ČR. Stratég Jaroslav Šilhavý se svým ansámblem kupodivu mlčí a asi bude mlčet i nadále.

9. FK Teplice

Známka: 2

Nejlepší ve spodní polovině tabulky jsou překvapivě Teplice. Na Stínadlech jsou s koučem Zdenko Frťalou naprosto spokojeni. První tři kola a sedm bodů. To se dlouhé roky v Teplicích nestalo. Výhra nad Plzní, na hřišti Bohemians a bod s Jabloncem. Velmi těžký los na úvod, ale skvělá týmová a trenérská práce.

Jenže Na Stínadlech je hodně hráčů zraněných a Skláři disponují velmi úzkým kádrem. Na výsledcích se to v následujících zápasech potvrdilo a začalo se ztrácet. Na poslední chvílí mančaft posílil host ze Slavie Petr Hronek. Deváté místo je velmi překvapující. Avšak v prostřední skupině by Teplice rády zůstaly i na konci základní části Fortuna ligy. Liga je však dlouhá a v zimní pauze by to chtělo posílit.

Liga je velmi vyrovnaná. Zlín se očekával, Jablonec zklamáním

Nemusíte stoprocentně se známkováním souhlasit, to je pochopitelné. Liga je velmi vyrovnaná a hodnotící kritérium bylo hlavně podle celkových výkonů a také podle celkové síly kádrů všech mužstev. Liga začala a třeba Zlín se ukázal jako otloukánek, protože kádr je velmi špatný a bez pořádného útočníka. Naopak od Jablonce se čekalo mnohem více a jen díky výhře na Baníku ode mne nedostal nedostatečnou.

Čekejte pokračování v hodnocení a známkování mužstev z horní poloviny tabulky Fortuna ligy. Již brzy.

Reklama