Reklama
Loading...
Reklama
Niké
FOTO: www.skslovan.com
Slovenský futbal

Liga mení názov. Ako dopadne prvý ročník Niké ligy?

Fortuna liga po niekoľkých rokoch zmenila svoj názov. Po novom sa bude liga niesť meno Niké. Zmenil sa teda názov a stávková kancelária v ňom. Jedna vec sa však nemení. A to túžba každého klubu po ligovom titulu. V rámci našej redakcie, vám predstavíme náš odhad na to, čo sa môže od jednotlivých klubov čakať. Pri týchto predikciách budeme vychádzať z toho, ako klub posilnil, ako aj to, akým spôsobom pôsobil v uplynulej sezóne.

1. Miesto – Slovan Bratislava

Po piatich sezónach, kedy Slovan dominuje lige sa zdá ako klišé dať tento tím na prvé miesto. Musíme ale povedať, že aj v tejto sezóne má mužstvo z Bratislavy na to fantastické predispozície. Lídri tímu ako gruzínska dvojica Kankava a Kashia zostali, spolu s hráčmi ako je Weiss, či Kucka. Stále je navyše v jednaní zotrvanie Čakvetadzeho. Klub navyše rozšírilo množstvo nových futbalistov. Informácie o posilách sme Vám priniesli už niekoľkých článkoch. Niektorí z nich majú skúsenosti z top líg, iní zasa prišli od hlavných rivalov z domácej súťaže. Teda Bratislavčania nielen že posilnili, ale zároveň oslabili konkurenciu. Pre Slovan však určite nebude existovať len liga. Klub bude istotne chcieť nadviazať aj na fantastické výkony na kontinente. Prvé miesto v Niké lige, sa teda určite očakáva.

2. Miesto – Spartak Trnava

Trnava od príchodu trénera Gašparíka urobila za posledné roky solídny progres. V lige je pravidelne v top trojke a pribudli aj dva domáce poháre vo vitríne. Stále však platí, že klub má finančne oveľa užšie možnosti, ako kluby na prvých dvoch miestach z uplynulého ročníka. Aj tak sa v rámci možností posilnil kvalitne. Lovil hlavne v Trenčíne, odkiaľ prišla dvojica hráčov Bainovič a Azango, ktorý boli vo svojom bývalom klube lídrami. Pravú obranu posilnil Martin Šulek, ktorý zhodou okolností pôsobil v minulosti v Trenčíne. Mužstvo bude určite mrzieť odchod Savvidisa, ktorý ku nevôli miestnych priaznivcov posilnil konkurenčný Slovan. Klub samozrejme bude túžiť po vyššom mieste a určite nepohrdnú ani nejakým skalpom v kontinentálnej súťaži, kde Trnava v minulosti ukázala, že vie aj ako papierový favorit prekvapiť.

3. Miesto – FC DAC 1904 Dunajská Streda

Dunajská Streda už v uplynulej sezóne poriadne zavarila Slovanu a v jednu dobu, v čase ich päťbodového vedenia v lige sa zdalo, že dokráčajú až za titulom. Výpadok formy však všetko zvrátil. V tejto sezóne Niké ligy sa istotne budú pokúšať vrátiť silnejší a nasvedčuje tomu aj posilnenie kádra. Tréner Adrián Guľa má povesť človeka, ktorý do klubu rád privedie hráčov, s ktorými už pracoval. Inak tomu nebude ani v tejto sezóne. Do tímu prišli Aleš Čermák a Filip Kaša. S oboma hráčmi slovenský tréner pracoval v Plzni, s druhým menovaným dokonca už v Žiline. V uplynulom roku bol takýmto príkladom Miroslav Káčer, ktorý bol lídrom tímu. Navyše sa zdá, že DAC udrží aj maďarského záložníka Kalmára, ktorý by mal byť konečne plnohodnotne zdravý. Zatiaľ sa nezdá, že ani by bol najlepší strelec sezóny Krstovič na odchode. Takže sa ráta so silným kádrom. Samozrejme tretie miesto určite nie je cieľ a túži sa po ligovom titule. Tento rok navyše klub bude dúfať, že nebude mať nad Slovanom výhodu v podobe menšieho počtu zápasov, ktoré im dopriali skoré vypadnutia v domácom, aj kontinentálnom pohári.

4. Miesto – MŠK Žilina

Žilina má povesť klubu, ktorý sa nehrnie do veľkých nákupov a ak už niekto príde je to mladý hráč do budúcnosti. Káder sa v tomto prípade málokedy udrží pokope, nakoľko často sa títo hráči predávajú do zahraničia po úspešných sezónach. Aj to môže byť dôvod, prečo sa za posledné roky Žilina držala maximálne v prvej šestici, pričom do Európy sa postupovalo cez baráž a nesmerovalo sa vyššie. Tento rok to môže byť iné. Mladí talentovaní hráči v klube zostali a už v minulej sezóne bol vidieť v jej priebehu solídny progres. Ten sa najlepšie ukázal v závere, keď Žilina cez baráž postúpila až do predkôl Európskej Konferenčnej ligy. Toto by mohol byť rok, kedy sa Žilinčania môžu opätovne vrátiť na vrchol v Niké lige, nakoľko káder, ktorý sa udržal pokope sa javí byť veľmi silný.

5. Miesto – FC Košice

Tento odhad sa bude zdať šokujúci, nakoľko Košice len postúpili do ligy a od takého klubu by sa skôr čakal boj o záchranu. Ale v podobnej pozícii bola minulý rok Podbrezová a tiež dokázala všetkých prekvapiť. Podobné predpoklady na to majú aj Košice. Klub je na vzostupe, čo potvrdzuje nová aréna, aj návrat medzi elitu. Očakáva sa, že by sme mali mať v lige nový tím, ktorý privedie ľudí na tribúny. Košice sa však nenechali zahanbiť ani na prestupovom trhu a získali množstvo posíl. Do klubu prišiel legendárny brankár Matúš Putnocký. Mužstvo stavilo na overených hráčov z našej súťaže. Prišiel totiž aj Michal Faško, či Kristi Qose, teda futbalisti, ktorí v našej súťaži už preukázali svoje kvality. Zo Slovana prišiel aj Žan Medved, ktorý by chcel v Košiciach znova naštartovať svoju kariéru. Dúfať sa bude hlavne v to, že Niké liga zažije skvelý vstup východoslovenského tímu.

6. Miesto – MFK Ružomberok

Ružomberok v uplynulom ročníku pôsobil dosť nenápadne. Celý čas, sa držal v druhej polovici tabuľky a nebol veľmi vidno. Tam však získal siedme miesto, ktoré mu zabezpečilo baráž o Európu, v ktorej len tesne zlyhal. Káder klubu sa nejako výrazne nezmenila najhlavnejší príchod je len Juraj Kotula. Nedá sa očakávať výrazné zlepšenie, no zohratosť, ktorú bude tím mať, by mohla byť kľúčová. Navyše aj v minulých sezónach ukázali, že i keď zrovna nemajú formu, vždy dokážu potrápiť každého súpera. Prvá polovica tabuľky by teda mala byť cieľom, hoci po predminulej sezóne sa to stále môže zdať slabé, keďže tím ukázal, že vie bojovať aj medzi elitou.

7. Miesto – Podbrezová

Práve Podbrezová, bola tým klubom, ktorý všetkých minulý rok zaskočil. Z klubu, ktorý práve postúpil bol klub, ktorý bol neporazený a pohyboval sa na špici tabuľky. Postupne to síce opadlo, no nedá sa poprieť, že by minulý ročník bol sklamaní. Umiestnenie v prvej polovici bolo skvelým úspechom. Je však ťažké očakávať, že by sa to zopakovalo. S klubom sa určite nebude počítať ako s adeptom na zostup, no nadviazať na minulý úspech bude náročné. Tím nemá také možnosti aby zbesilo posiloval káder a to sa môže odzrkadliť aj na výkonnosti v rámci Niké ligy.

8. Miesto – Banská Bystrica

Bystrica pôsobila podobne ako Podbrezová. Namiesto nejakého boja o záchranu, sa bojovalo o najvyššie priečky. Ani v tomto prípade sa však nečaká, že by sa na ten úspech podarilo nadviazať. Káder opustili už Slávik s Faškom a udržanie najlepšieho strelca Polievku, sa takisto neočakáva, hoci nateraz zostáva hráčom tímu. V tíme nebude pokračovať ani Gorosito a tak sa bude dúfať, že skúsený obranca Boris Godál nahradí jeho miesto. Rymarenko, ktorý prišiel z Dunajskej Stredy by mal byť takisto solídnou posilou. Napriek tomuto všetkému sa na minuloročné umiestnenie bude siahať ťažko. A to nezávisiac od toho, či v tíme zostane najlepší strelec.

9. Miesto – Vion Zlaté Moravce

Vion bol vždy klubom, ktorý fungoval s málom, no aj z toho vždy dokázal poskladať najlepšie čo mohol. Dôkazom toho bola aj sezóna kde klub do poslednej chvíle bojoval o európske súťaže. V tej minulej sa zachránil v dramatickej baráži a nedá sa ani tentoraz očakávať, že by mal klub atakovať vyššie miesta. Káder prešiel výraznejšou obmenou, no v prípade Zlatých Moraviec je to vždy otázne. Ak dokážu družstvo vyskladať ideálne, môžu sa pohybovať na špici tabuľky, ak nie, budú bojovať o záchranu. Cieľ na tento ročník určite bude, sa týmto priečkam v rámci Niké ligy vyhnúť.

10. Miesto – AS Trenčín

Trenčín sa v uplynulej sezóne len tesne vyhol baráži. Na tento ročník sa však nedá očakávať mnoho lepších vecí. Tréner Straka, ktorý sa postaral o to aby sa klub udržal v najvyššej súťaži už s tímom nie je. Ani čo sa týka kádra to nevyzerá ideálne. Dvojica Bainovič a Azango, ktorý posilnili Trnavu boli lídrami tímu a budú jednoznačne chýbať. Klub ani nejako výrazne nenakupuje a akvizícia Bariša z Podbrezovej je len svetlou výnimkou. Nič nenasvedčuje tomu, že klub bude pôsobiť v nasledujúcej sezóne kompaktnejšie, hoci fanúšikovia si zostup určite nepripúšťajú. Svetlom na konci tunela by mohli byť mladé nádeje, ktoré Trenčín určite má a ktorých výkonnosť sa bude len zlepšovať.

11. Miesto – Michalovce

Michalovce uplynulý rok absolútne nezvládli záver a len tesne sa napokon vyhli baráži o udržanie. Ich klesajúca výkonnosť určite ich priaznivcov neteší, hoci klub z východu nikdy neútočil na vrchné priečky. Teraz budú do súťaže navyše vstupovať bez svojho lídra a legendy Igora Žofčáka, ktorý ukončil kariéru. K tomu ak sa pridá odchod Qoseho, nedá sa čakať nejaká podarenejšia sezóna. Klub vždy fungoval s málom, no aktuálne je v neľahkej situácii, a cieľom bude určite sa vyhnúť spadnutiu do nižšej súťaže. Budú chcieť, aby prvá sezóna v Niké lige, nebola zároveň tou zostupovou.

12. Miesto – Skalica

Čierneho Petra si vo výbere našej redakcie vybrala Skalica. Skončil v minulom roku na solídnom ôsmom mieste, čo inklinuje skôr k boji o európske súťaže ako o boj o záchranu. Musíme však pripomenúť, že po základnej časti bol klub predposledný a pod ním bol len zostupujúci Liptovský Mikuláš. Sezónu nenapravilo ani solídne vystúpenie v pohári, kde klub po dráme vypadol až v semifinále so Slovanom v predĺžení. Papierovo by sa ale malo jednať o najslabšie mužstvo v lige a pri predpoklade, že postupujúce Košice všetkých prekvapia, by sa im mohla ujsť aj posledná priečka. Káder navyše opustili Blažek a Hurtado, ktorých kroky smerovali do českej súťaže.

Reklama