Reklama
Loading...
Reklama
FOTO: West Ham United
Víko z Wembley

Královy dny u konce. West Ham to se slávisty přehřál, ale nespálil

Byla to potěšující epizoda. Tři čeští kluci v elitním týmu Premier League, to se jen tak nevidí. Do třetice to ale přece jen nevyšlo, Alex Král dostatečně nezaujal a tak jej čeká stěhovačka pryč z východního Londýna. Jenže kam? A proč to kadeřavému záložníkovi vlastně nevyšlo? Na to hledá odpovědi první díl nové rubriky Víko z Wembley, komentář Davida Jocha o našich hráčích na Britských ostrovech.

Rovnou z voleje – West Ham to se slávisty přehnal. Klíčovat a znovu rozklíčovávat celou situaci budu ještě dále, to se nebojte, ale začněme na rovinu. Vedení Kladivářů neřeklo v pravou chvíli STOP. „Dejvide (Moyes), dáváme stop. Víme, že se ti dva první dva povedli, ale to neznamená, že jsme narazili na zlatý důl a každý další bude stejně dobrý. Naopak, budeme si je odteď ještě víc proklepávat.“

Asi takhle to mělo vypadat před tím, než přivedli zástupci anglického klubu do týmu Krále. Protože není možné, aby hráč-posila, který byl vyskautován, prověřen a přiveden na pozici, kde jsou dvě stálice, které by určitě rotaci uvítali (viz přetížení Součka a s tím spojený úpadek výkonnosti), dostal za půl roku pouze 256 minut na to se ukázat.

Taková statistika poukazuje na to, že funkcionáři West Hamu až příliš propadli českému okouzlení způsobeným téměř pohádkovým zapracováním Tomáše Součka a Vladimíra Coufala. Po takových dvou, v anglických poměrech, levných přestupových megaúspěších, jednoduše polevili v obezřetnosti a slepě věřili stejnému průběhu.

Bohužel, takhle fotbal nefunguje a Král se prostě nechytl. Tohle není ale ani tolik o něm. Ve fotbalovém prostředí je svou pílí a pracovitostí známý a že by snad ze sebe nevydal vše, co v sobě má, můžeme hned vyloučit. Premier League mu holt nesedla. Se stává. Takový Timo Werner by mohl vykládat. A i kdyby mu ta soutěž přece jen po pár zápasech sednout mohla, nedostal prostor pro to to zjistit.

Vykřičník, nikoliv však tečka

Co se týče kučeravého záložníka, sice jej nečeká budoucnost na stadionu, kde se v prvních minutách hráči vyhýbají všudypřítomným bublinám, tesknit ale nemusí. West Ham opci neuplatní, takže bude nadále hráčem Spartaku Moskva. Podle italských médií se o něj ale vehementě zajímá Atalanta a Bologna. A kdybych si měl tipnout, tak se mu zpátky do Ruska rozhodně chtít nebude. Pochopitelně.

Každopádně, ať už to dopadne s Králem jakkoliv, jeho přítomnost v londýnském klubu něco rozhodně zanechá. Větší obezřetnost. Kladiváři se rozhodně už nebudou vrhat po každém českém hráči lepšího rázu, aby rozšířili sbírku „czechmates“. Kdepak, tohle bylo poučení. Na tom ani Křéťa nic nezmění. A věřte, že tohle budou vnímat i ostatní kluby.

Naštěstí ale úspěchy v podobě Suka a Cufa vše tak nějak překrývají a nemusíme se bát, že by snad anglické skautské oči najednou úplně odvrátily svůj pohled od našich fotbalistů.

Jen se budou dívat skrz prsty.

Reklama