Reklama
Loading...
Reklama

Spekulacím je konec. Dlouho propíraná pozice trenéra Václava Kotala na lavičce Sparty došlo k vyústění. Vedení se rozhodlo ho odvolat z funkce. Podle posledních informací vše nasvědčuje tomu, že náhradou bude v nejbližších hodinách jmenován Pavel Vrba.

Kotal převzal sparťanské áčko v únoru 2020. Tým, který se potácel po 24 kolech na devátém místě tabulky dokázal vytáhnout až na konečné třetí místo v lize.

Poslední výsledky a především neuspokojivý herní projev rozhodl o tom, že vedení v čele se sportovním ředitelem Tomášem Rosickým se rozhodlo ukončit s osmašedesátiletým koučem spolupráci.

„Václav Kotal tým na jaře minulého roku stabilizoval a nakonec jsme s ním na střídačce získali po šesti letech trofej a vrátili se do evropských pohárů, což bylo pro vývoj mužstva mimořádně důležité,“ komentoval Tomáš Rosický na klubovém webu.

Kotal končí
Václav Kotal po roce ve Spartě končí / Zdroj: sparta.cz

„Rozhodnutí o odvolání trenéra se rodilo velmi těžce, jsme vděční za to, co trenér při práci s týmem dokázal. Ale dospěli jsme k názoru, že jsou ohroženy naše cíle do zbytku sezony. Zároveň jsme sledovali negativní vývoj v herním projevu, a proto jsme k tomuto kroku přistoupili,“ doplnil Rosický.

Náhradou se stane Pavel Vrba

V poslední době padalo spousta jmen, které by mohly Kotalovo místo zaujmout. Mezi nimi například i David Holoubek, Michal Bílek. Ještě před nějakou dobou se dokonce Rosický vyjádřil tak, že po Kotalově éře, ať bude jakkoliv dlouhá, přijde trenér ze zahraničí.

Koncepce, která se splní jen napůl. Spartu má totiž převzít Pavel Vrba, který naposledy trénoval Ludogorec Razgrad, odkud byl v říjnu 2020 odvolán. Ex-plzeňský kouč byl do poslední chvíle spojován spíše s angažmá v Baníku Ostrava, kde působil mezi lety 1996-2004. Ať jako asistent nebo hlavní trenér.

Těžko říct, co nakonec sparťanské vedení vedlo k tomuto rozhodnutí. Otázkou taky zůstává, jakou roli mohla mít ve vyhazovu Kotala situace v letenské kabině. Problém měl nastat mezi kapitánem týmu Bořkem Dočkalem a právě zkušeným trenérem. Dočkala však podporovali i další hráči.

Vrba do Sparty
Pavel Vrba se vrhá vstříc novému angažmá / Zdroj: sparta.cz

Co čekat od Vrbovy Sparty?

„Pavel Vrba je v první řadě velký fotbalový odborník. Jeho hra je založena na jasných principech, které se shodují s našimi klubovými. Týmy, které vedl, se vždy prezentovaly kvalitní výstavbou hry a vyváženou ofenzivou a defenzivou. A Pavel Vrba je trenér, který je zvyklý vyhrávat,” říká k angažování trenéra sportovní ředitel na klubovém webu.

Bývalý reprezentační trenér má na svědomí obrovský vzrůst Viktorie Plzeň, která pod ním vyhrávala tituly a zažila úspěchy i v Lize mistrů. Mimoto si vyzkoušel i ruskou Machačkalu a právě bulharský Ludogorec.

„Jsem rád, že mě Sparta oslovila. Je to klub s nejvyššími ambicemi. Věřím, že tyto ambice, o kterých jsme se s vedením klubu bavili, naplníme. A budeme spokojení my všichni: tým, vedení i fanoušci,“ vyjádřil se nový trenér na klubovém webu.

První šanci naznačit, co od něj a jeho Sparty můžeme čekat, dostane už v neděli v Olomouci.

ČÍST VÍCE

Související články:

Reklama