Sobotní zápas Brém s Augsburgem je výstižným odrazem naprosto odlišné situace českých hráčů v obou klubech. Jiří Pavlenka svému celku k důležitým třem bodům pomohl vychytaným čistým kontem, v této sezoně třetím. Theodor Gebre Selassie dokonce jako kapitán v 85. minutě vstřelil úvodní branku zápasu. Naopak Tomáš Koubek s Markem Suchým zápas proseděli na lavičce, Jan Morávek kvůli dlouhodobému svalovému zranění nemohl ani mezi náhradníky.

V prvním poločase oba týmy hrály opatrný fotbal bez vyložených šancí, z čehož logicky vyplynul stav 0:0. O moc záživnější nebyl ani 2. poločas. V samém závěru se ale diváci přece jen branek dočkali. První obstaral v 85. minutě zápasu Theo Gebre Selassie, který akrobaticky z voleje poslal k tyči centr z levé strany. Tři body pro Brémy v 88. minutě potvrdil brankou na 2:0 Felix Agu. Tým Floriana Kohfeldta se tímto vítězstvím posunul na 12. místo tabulky s šestibodovým náskokem před barážovou 16. příčkou Kolína nad Rýnem.

Gebre Selassie legendou Werderu

Pro českého obránce šlo o první branku v aktuální sezoně Bundesligy, jednou se trefil do sítě Hannoveru v DFB Pokalu. Za své působení ve Werderu od sezony 2012/2013 už bývalý český reprezentant v Bundeslize vstřelil na obránce velmi solidních 21 branek.

2. ledna Theo nastoupil do svého 251. bundesligového zápasu, čímž překonal rekord peruánského útočníka Claudia Pizarra v počtu odehraných zápasů zahraničního hráče za Werder v německé nejvyšší soutěži. V sobotu Gebre Selassie odehrál už 253. zápas, čímž v celkovém počtu odehraných zápasů za Brémy vyrovnal 18. místo Arnolda Schütze. Pokud rodák z Třebíče odehraje všechny zbývající zápasy letošní Bundesligy, dostane se s 271 zápasy na 16. místo, o jeden zápas za Uweho Brachta a o devět před svého bývalého kouče Thomase Schaafa.

Gebre Selassie už za Brémy nastupuje devátou sezonu a po celou dobu svého působení podává stabilně kvalitní výkony. Může tak být právem nazýván ikonou klubu z Weserstadionu. V Česku ne úplně doceněný hráč má v historii severoněmeckého klubu navždy své pevné místo. Tak výsostné postavení v klubu top evropské ligy žádný jiný současný český fotbalista nemá. I přes zájem klubu nejspíš po sezoně zahraniční kariéra tohoto srdcaře skončí. V případě návratu do české ligy se okamžitě stane jednou z největších osobností Fortuna ligy.

Trápení českého tria v Augsburgu

Zatímco Pavlenka s Gebre Selassiem patří v Brémách k oporám, tak v Augsburgu se česká trojice na hřiště dostává pouze sporadicky. Tomáš Koubek dokonce za svůj klub ještě v letošní sezoně do soutěžního zápasu nezasáhl.

Odchovanec Hradce Králové teď nejspíš s nostalgií vzpomíná na úspěšné časy ve sladké Francii, kde byl jedničkou Rennes a se svým týmem vyhrál domácí pohár Coupe de France. Bývalý klub Koubka Rennes dokonce v této sezoně hrál Ligu mistrů. Přesun českého reprezentanta z Rennes do Augsburgu se tak s odstupem roku a půl nedá hodnotit jinak než negativně. Po válce je ale, jak se říká, každý generál.

Marek Suchý letos v Bundeslize odehrál pouze jeden celý zápas. V něm Augsburg v rámci 10. kola podlehl Hoffenheimu 3:1. Proti Dortmundu nastoupil zkušený český stoper až na závěrečné minuty. Nevytíženost odchovance Slavie si vyžádala svou oběť v podobě dlouhodobého vypadnutí z nominace českého národního týmu. Post stopera navíc nepatří k nejlépe obsazeným pozicím v české sestavě. Podobně jako Koubek i Suchý zažil úspěšné předchozí angažmá, ve kterém v Basileji nosil kapitánskou pásku a vyhrál s ní čtyři tituly mistra Švýcarska.

Jan Morávek je momentálně dlouhodobě zraněný a za více než rok dlouhé období do zápasu nastoupil pouze jednou. Augsburg je o jednu příčku a jeden bod nad Werderem.