Reklama
Loading...
Reklama

S blížícím se koncem sezony přicházejí v mládežnické akademii pražské Slavie vcelku zásadní změny. Jak v jejím vedení, tak na trenérských postech. O první části “změn na pokračování“ u realizačního týmu, jsme vás informovali v předchozím článku. Nyní pro slávistickou mládež přichází další, zato ještě rozsáhlejší rošáda. V tichosti na postu manažera její akademie končí zkušený Jiří Plíšek, jenž u sešívaných působil od podzimu 2015. 

„Jirkovi patří obrovské poděkování za bezmála pět let práce pro Slavii. V mládeži se povedla nastavit zcela nová struktura organizace, jasné principy a systém práce. Nebyla to jednoduchá úloha,“ ocenil jeho práci člen představenstva Jiří Bílek.

Rodák z Aše nastoupil ještě v době, se kterou se ta nynější nemůže vůbec rovnat. Klub byl téměř před bankrotem a díky podnikateli, panu Šimáňovi, prvoligový celek zůstal nad vodou. Byznysmen přivedl twitterovou legendu –  pana Tvrdíka, společně s čínskými investory. Z prachu se klub postupně vypracoval až na nynější výsluní.

Plíšek se svými spolupracovníky začali ve Vršovicích, potažmo na Xaverově budovat vše od základů. Zásadní bylo především nastavení koncepce a fungujícího systému Akademie a také zkvalitnění personální politiky. Cílem bylo vychovávat kvalitní, sebevědomé osobnosti a jednotlivce, kteří se prosadí do prvního týmu a jednou na evropské scéně. Byl nastolen jasný směr, a to přiblížení se evropským modelům akademií, nejen strukturou, ale i samotnou prací a taky přemýšlením, jenž nebude limitované hranicemi České republiky.

Lze tvrdit, že se povedlo. Když se kupříkladu zaměříme na ročník 2001, jakožto o rok mladší tým, než zbylí jeho soupeři, se v loňském roce dokázal kvalifikovat do bojů v mládežnické Lize mistrů, bez závislosti na výsledek prvního mužstva. Tím se prezentovala kvalita systému a hráčského produktu na nejvyšší úrovni.

„Ročníky, které jsou dnes už nositelé naší filozofie, nám dávají opravdu naději v tom, že nebudeme spoléhat na to, zda se nám shodou okolností objeví jeden nebo dva jednotlivci, kteří se budou schopni prosadit v dospělém fotbale, ale že skutečně budeme schopni produkovat hráče pravidelně a cíleně. A ročník 2001 je toho důkazem. Jsou tu hráči, o které se zajímají profesionální a zahraniční kluby. Někteří hráči z tohoto ročníku už dokonce odešli do zahraničí. A to je náš cíl,“ uvedl ještě začátkem tohoto roku pro klubové stránky bývalý trenér Teplic, Slovácka či Hradce Králové.

Sedmačtyřicetiletý funkcionář odchází z vršovického klubu po vzájemné domluvě. Avšak se proslýchá, že jeho konec byl na popud slávistického vedení, které už o jeho služby nestálo. Na jeho pozici ho nahrazuje Petr Hurych. Dosavadní šéf skautingu, jenž se velkou měrou podílel například na příchodu talentovaného záložníka, jednadvacetiletého Patrika Hellebranda.

„Hurych je velký profesionál a odborník, který zná velmi dobře nejen slávistické, ale celé fotbalové prostředí. Od jeho přesunu na post šéfa mládeže si slibujeme posun v nastolené koncepci a navázání na práci Jirky Plíška. Z pozice šéfskauta je také v úzkém kontaktu s realizačním týmem A-týmu, takže věříme, že využije i tyto zkušenosti,“ zdůvodnil výběr Plíškova náhradníka Bílek pro klubový web.

Jeho pravou rukou bude nadále Martin Hladík, další z řady klubových pracovníků, kteří jsou ve Slavii několik let. Dosud působil jako sekretář mládeže, nyní bude nově vykonávat funkci technického manažera akademie.

 „Jirkovi ještě jednou za práci pro klub děkujeme a do jeho další funkcionářské nebo trenérské kariéry mu přejeme jen to nejlepší,“ dodal Bílek, jenž má na starosti slávistickou rezervu, mládež a ženy.

A nyní zde nastává otázka, kam budou směřovat dále jeho kroky. Plíškova trenérská minulost je pevně spjatá s Bosnou a Hercegovinou, hlavně s jeho hlavním městem. V Sarajevu vedl tamní celek Željezničar, ale byl také spoluzakladatelem tamní sportovní akademie. Nikterak ani nemusím rozebírat, že pro světový fotbal objevil kanonýra Edina Džeka. Dříve musel Sarajevo, ze strachu o svou rodinu opustit, nyní by ho tam mohli staré dobré vazby táhnout zpět.

Avšak asi pro mě pravděpodobnější scénář přichází z českých luhů a hájů. A můj pohled se ubírá ke Sklářům na sever Čech. Teplice se tento ročník trápí. Severočeši mají před posledním kolem hlavní části naší nejvyšší ligy jistou účast v bojích o setrvání mezi prvoligovou elitou. Dokonce měl teplický lodivod Stanislav Hejkal vedení klubu nabídnout po domácí prohře s Jabloncem svou rezignaci. Klub ji však nepřijal.

Od té doby se objevilo několik spekulací, kdo by měl padesátiletého trenéra vystřídat. Mezi kandidáty se objevili například Zdeněk Ščasný, Zdenko Frťala či Aleš Křeček. A já bych klidně k tomuto seznamu připsal právě Jiřího Plíška. Ten zná teplické, respektive i ústecké prostředí velmi dobře. Jednak působil v Teplicích, se kterými získal národní pohár. Tak i v Ústí nad Labem. Druholigové Ústí je považováno za farmu prvoligového celku. Takže nasnadě je hned několik možností.

Za prvé, trenér Křeček zažil se ústeckou Armou vcelku dobrý podzim, avšak jarní část nejde podle plánu. Takže jednak by ho mohl pan Plíšek nahradit, nebo dokonce vytvořit nové trenérské duo v Teplicích, oba krom Ústí pojí i slávistická minulost. Podobné to může být s druhým kandidátem Sčasným. Ty zase spojuje sparťanská spolupráce, kdy měl Jiří v roce 2006 ve funkci sportovního manažera vybudovat skauting letenského celku. A za třetí, jak jsem zmínil, sám Plíšek je žhavým kandidátem na trenérský post.

Jak vidíte, cestiček z Edenu vede mnoho a jen budoucnost nám ukáže tu správnou, po které se zkušený mládežnický expert vydá. Jestli dále funkcionářskou, trenérskou nebo klidnou, rodinnou.

O trenérské kariéře s balkánským nádechem jsme se věnovali v našem prvním čísle magazínu Žongl zaměřený na Třaskavý Balkán.

Reklama