Reklama
Loading...
Reklama

Při hledání největšího fotbalového cestovatele mezi brankáři se velkým favoritem může stát i Zdeněk Zlámal. Rodák z Přerova měnil fotbalový dres hned patnáctkrát a okusil fotbalovou atmosféru hned v pěti zemích. Možná ani on sám nechce vědět, kolik toho dosud nacestoval. Jednalo by se skutečně o velké číslo vyjadřující počet kilometrů. Prožil štace v tradičních českých klubech a postavil se i do branky týmů, o nichž fanoušci patrně díky jeho postavě slyšeli poprvé. 

Profesionální kariéru začal v druhé české lize jako brankář Hanácké Slavie Kroměříž. Poté se pokusil najít štěstí ve Spartě, což se mu však nepodařilo a rozjel se divoký kolotoč. Zlín, Liberec, angažmá italském Udine, během něhož prožil hostování ve Slavii či španělském Cádizu, odkud se stěhoval do italského Bari. Snažil se znovu prosadit na rodné Hané v dresu tamní fotbalové jedničky Sigmy Olomouc. Tam se ale stal jedním z aktérů smutné sezony končící sestupem do druhé ligy. Nebyla mu zde tehdy prodloužená smlouva a nastala další pražská kapitola.

Zachytal si i za Bohemians Praha 1905. I dnes si někteří fanoušci možná vzpomínají na to, jak se stal v zápase s Duklou Praha prvním brankářem, jež vstřelil gól ze hry. V létě 2016 zde všechny šokoval dalším stěhováním do tureckého Alanyasporu, což mu fanoušci “klokanů” velmi vyčítali. Na malém ostrově ve Středozemním moři strávil jeden rok a odchytal devět zápasů. Po výměně trenéra se stal nechtěným a konal vlastně již standardní letní scénář. Přišlo další stěhování.

Tentokrát se opět vrátil na Moravu a jednu sezonu strávil ve Zlíně, kde fakticky zahájil svou ligovou kariéru. Podepsal smlouvu na dva roky a doufal, že ono časté stěhování tím skončí. Ani zde však smlouva nebyla naplněna a potvrdila se pověst fotbalového cestovatele. Až nyní prožívá nejdelší angažmá v kariéře. Od podzimu 2018 ho můžeme vidět na soupisce skotského Hearth of Midlothian. Přišel do klubu, kde se dříve prosadili jíní čeští fotbalisté jako Rudolf Skácel, Roman Bednář či Michal Pospíšil. Ti zde prožili jedno z nejúspěšnějších období klubu ze skotská metropole a dvakrát slavili vítězství ve Skotském fotbalovém poháru.

Zdeněk Zlámal však zažil jedno z temnějších období tradičního skotského klubu. Přicházel do klubu pohybujícího se ve středu tabulky. Jednalo se tedy o angažmá pro českého fanouška nezajímavé a upadl v českém fotbalovém prostředí tak trochu v zapomnění. V minulé sezoně skotskou Premiership poznamenala nucená pauza skutečně velmi výrazně a nakonec se ročník nedohrál.

Konečná tabulka vycházela z výsledků do té doby odehraných zápasů, po nichž byl  Hearth of Midlothian na posledním místě tabulky a ortel zněl možná až příliš krutě. Ostatní kluby většinově posvětily sestup klubu a od zápasů se slavnými kluby jako Celtic či Glasgow Rangers si klub bude muset minimálně jeden rok odpočinout. Celá věc výrazně dopadla i na situaci samotného českého brankáře. 

V brankářské hierarchii byl nyní posunut až na třetí místo a o základní sestavu nyní budou bojovat především Craig Gordon a Ross Stewart, u nějž se očekává patrně největší zápasové vytížení.  Zdeněk Zlámal dostal svolení od vedení klubu hledat si nové angažmá a to tak zjevně usiluje o předčasné ukončení smlouvy. Pokud by si český gólman během zimy nové angažmá nenašel, bude se stěhovat nejpozději během léta po řádném uplynutí jeho stávajícího kontraktu. 

Už jen za to, jak pestrý je jeho fotbalový životopis si český brankář zaslouží respekt. Některá působení skutečně neprobíhala podle jeho představ, ale boj nikdy nevzdal a přijal další výzvu. Podle mého názoru si nezaslouží konec v pozici brankářské trojky. Pokud by přišla ještě nějaká další výzva, určitě by se k ní postavil čelem. Přejme mu, ať ještě dostane takovou příležitost  ať klepání konce na dveře ještě není tak hlasité.

ČÍST VÍCE

Související články:

  • Český brankář dělá legendám Manchesteru United radost
  • Blíží se další krok po “Čechově cestě”?
  • Reklama