Reklama
Reklama

Komise rozhodčích vynesla verdikt ohledně výroků jejich podřízených, mimo jiné i zákroku Vitíka na Prince Adua v pokutovém území ze druhého poločasu. Oficiální vyjádření zní: „Rozhodčí správně nenařídil pokutový kop pro domácí mužstvo. Vitík při dobíhání míče vyraženého brankářem krátce přidržel za dres Adua. O přestupek se nejednalo.“

Plzeň mohla (měla) kopat dvě penalty

Sparťanský obránce Vitík může děkovat rozhodčímu Roučkovi za jeho benevolentnost. Již v osmé minutě utkání si v souboji s Vydrou pomohl rukama a ukázkovou skládkou jej poslal k zemi. Vydra konečnou fázi situace přihrál a pádu pomohl. Záběry však prokazují, že jej Vitík několik vteřin držel a bránil mu v pohybu.

Druhého sporného zákroku se stoper Sparty dopustil již zmiňovaným držením za dres Adua. Ten na rozdíl od Vydry nespadl. Otázkou je, zda by sudí penaltu odpískal, kdyby Adu zvolil lest namísto snahy doběhnout vyražený balón. V zápalu boje plzeňští hráči ani neprotestovali. I zde zpomalené záběry naznačovaly zjevný přestupek proti pravidlům. Vindahl neměl nárok se k vyraženému míči rychle dostat, protože ležel na zemi. Pokud by Adu nebyl zjevně zpomalen, jistě by při jeho rychlostních schopnostech byl u míče dříve. Zároveň by měl velkou možnost vstřelit druhý gól. Pokud by sudí Rouček odpískal faul, musela by být kromě penalty udělena i červená karta.

VAR byl zrovna „náhodou“ mimo provoz

Je zarážející, že ani v jednom z výše zmiňovaných případů vůbec nezasáhl do hry VAR. V opačném případě by rozhodčí hru na minimálně několik vteřin pozdržel, jako tomu obvykle bývá v podobných situacích. Sudí v první půli razantně ukázal Vydrovi, aby se zvedl. Držení Adua přešel bez povšimnutí. Opakované záběry naznačují nečistou hru v obou případech. V minulých kolech jsme v x zápasech viděli intervenci VARu za mnohem méně závažnějších situací, které nakonec vyústily v pokutový kop. 

Pískal by Rouček stejné zákroky i na opačné straně?

V průběhu zápasu jsem si všiml, že plzeňská obrana zpomalovala hráče daleko před vápnem. Pokud hrozilo, že by se do něj Sparťané dostali, zatáhli beci za záchrannou brzdu a raději je faulovali už před ním. Trenér Koubek moc dobře věděl, že v případě, kdy se někdo z rudých skácí v pokutovém území, bude s velkou pravděpodobností odpískána penalta. K žádnému spornému momentu nedošlo díky dodržení taktických pokynů a nemohoucnosti hráčů Sparty.

Měří VAR a komise rozhodčích každému stejně?

Nečinnost VARu a následné vyjádření komise rozhodčích působí přinejmenším zarážejícně. Jak je možné, že záběry, které poukazují na přestupky proti pravidlům a obletěly celé Česko díky pozápasovému rozboru ve studiu, nechávají obsluhu VARu a komisi sudích v klidu?

Kolikrát intervenovali pro odpískání pokutového kopu za hru rukou, která byla prokazatelně vidět po až po zevrubné prohlídce záběrů z několika různých míst. S přivřením očí pochopím první situaci, kdy Vydra pádu viditelně přidal, ale druhý sporný okamžik je stejně za mě jasný, jako že zítra vyjde slunce. Odpískal by Rouček penaltu, kdyby Adu spadl, nebo by opět velitelsky ukázal: „zvedej se?“

Po přečtení článku si jistě řeknete, že se frustrovaný Plzeňák vyplakal u klávesnice, ale tato úvaha není pouze o včerejším zápase Plzně. Mám za to, že se s ní ztotožní fanoušci dalších klubů, kterým byla upřena jasná penalta, nebo kde naopak rozhodčí čekal na pád Sparťana ve vápně. Sudí Berka před nedávnem přetáhl čas o více než polovinu původního nastavení. I v tomto případě se zaskvěla obrana stejně jako v neděli.

2 komentáře: „KOMENTÁŘ: Penalty jen pro vyvolené aneb není faul jako faul“

  1. Pavel Janeček avatar
    Pavel Janeček

    Takhle blbej článek jsem dlouho nečetl 🫢🫢

  2. Jan Jahoda avatar
    Jan Jahoda

    Máte naprostou pravdu.Navíc by rozhodčí měli trestat žlutými kartami šílené simulování, kdy se hráč válí jako by přišel o nohu a v zápětí vstane a jde kopat…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama