Reklama
Loading...
Reklama

Raketa posledních týdnů dobře odstartovala i v prosinci. Abdallah Sima, teprve devatenáctiletý Senegalec pomohl Slavii ve čtvrtek k postupu do vyřazovací fáze Evropské ligy úvodní brankou, při níž ukázal neuvěřitelný výskok, když přehlavičkoval vyběhnuvšího brankáře Beer Shevy. Prsty měl také v gólu na konečných 3:0, který UEFA nakonec určila jako vlastní. „Budeme ho teď muset na měsíc posadit na lavičku, aby nám vydržel do jara,“ nechal se slyšet kouč pražského týmu Jindřich Trpišovský.

Vtipná fráze, jejíž poselství ovšem může brzy reálné. Světla, ve kterém se Sima předvádí, si totiž nemohly nepovšimnout některé evropské velkokluby. Už teď by si prodejem talentovaného Afričana Slavia podstatně vydělala – Táborsku vedení z Edenu za jeho služby zaplatilo asi tři miliony korun, dnes se jeho cena odhaduje na přibližně sto milionů. Na zalepení díry v klubové kase výborná částka, nicméně předpokládám, že Slavia jakožto momentálně nejlepší český klub, který slaví úspěchy v mezinárodním fotbale, žádnou díru lepit nemusí. A finančně ze Simy rozhodně může vytěžit ještě mnohem více.

Lednový odchod Simy by nedával smysl ani z pohledu hráče. Mladému forvardovi se daří a odcházet z klubu, který útočí na třetí ligový titul v řadě a postoupil do jarních evropských bojů, není potřeba. Možná v létě? Simovi bude v červnu teprve dvacet. Aktuálně nejvýraznější postavu červenobílých asi bude z velkého přemýšlení bolet hlava. Pokud se rozhodne přestoupit, bude muset pečlivě vybírat. Chce-li se v budoucnu stát jedním z nejlepších hráčů světa, neměl by se nechat zlanařit balíky peněz z velkoklubů, ve kterých by pravděpodobně nedostával tolik času na hřišti.

Mohl by zvolit cestu alá Bony Wilfried. Ten v roce 2011 přes zájem lepších týmů odešel do holandského Arnhemu, aby se následně stal hvězdou Premier League ve Swansea a Manchesteru City. Podobnou cestou zdá se jde i třeba norský supertalent Erling Haaland, jenž zamířil ze Salzburgu trochu překvapivě do Dortmundu. Oba tito fotbalisté před přímým přestupem k nějakému fotbalovému gigantovi zvolili méně slavnou mezistanici. Hlavně proto, že se tam dobře pracuje s mládeží.

Nebo by mohl k potěšení českého fanouška zůstat v Praze co nejdéle. Takový Neymar odcházel z brazilského Santosu až v 21 letech, přestože bylo několik sezon předtím jasné, že je světovým hráčem. Česká liga by díky Simovi mohla přitáhnout nejednoho diváka zpět do hlediště.

ČÍST VÍCE

Související články:

Reklama