Reklama
Loading...
Reklama

Včerejší utkání osmifinále Evropské ligy bude mít zajisté dohru u organizace UEFA. Příčinou je dosud neznámý výrok slávistického stopera Ondřeje Kúdely na adresu záložníka Rangers Glena Kamary. Reprezentant Finska, avšak rodák ze Sierry Leone si stěžoval, že ho český obránce počastoval rasistickou urážkou. Klub z Edenu se brání, žádná rasově zabarvená věta podle něj nezazněla.

Rangers od počátku utkání hráli pěkně od podlahy. Brankář červenobílých Ondřej Kolář, který po hororovém zákroku Kemara Roofa musel střídat, si odnesl ze souboje deset stehů v obličeji a zlomeninu čelní dutiny. Červenou kartu viděl o pár minut později také stoper Leon Balogun. Nutno dodat, že izraelský rozhodčí mohl vyloučit i další hráče Jezdců. Například jak mohl dohrát bez jediné karty mladičký Nathan Patterson pro mě zůstává záhadou.

V pozápasovém rozhovoru pro ČT Sport přiznal i kapitán Jan Bořil, že zápas hodně bolel: „Od začátku bylo znát, že po nás půjdou, dokonce nám to na hřišti i říkali.“ Pražané dokázali po celý zápas zachovat chladnou hlavu, ke konci zápasu ale přišel incident mezi Kúdelou a Kamarou. Po nakopnutí balonu do ležícího Kuchty přiběhl český obránce přes polovinu hřiště k záložníkovi Rangers, zakryl si ústa a řekl něco Kamarovi do ucha. „Rasista, rasista!“ začal okamžitě vykřikovat Fin a strhla se mela.

Jaká slova přesně třiatřicetiletý stoper Kamarovi řekl, nevíme. A pravděpodobně se je nikdy nedozvíme. „Vše, co mohu potvrdit, je, že můj hráč byl rasisticky uražen,“ prohlásil po utkání lodivod domácích Steven Gerrard a dodal, že Kamaru zná už tři roky a bezmezně mu věří. Slavia obvinění z rasismu odmítá, Kúdela prý řekl: „You’re a fucking guy (Jsi zkurvený chlap.)“ Po takových slovech by se nestrhla vřava ani v derby okresního přeboru, ale je možné, že přesně tato slova frustrované hráče z Glasgow rozohnila.

Ať zaznělo cokoliv, domnívám se, že chování Kúdely bylo naprosto nevhodné a nesmyslné. Soupeř hraje v dvojitém oslabení, vy vedete 2:0, postup máte na dosah, a po jednom z mnoha ostrých zákroků se neudržíte a jdete soupeři, dost možná rasisticky, vyčinit. A ještě si u toho zakryjete pusu, což řešení celé situace nepomůže, ba naopak. Už tak vyhecovaný zápas získal nový, mnohem hlubší rozměr. Po duelu mohli být za neslušné pouze glasgowští, takhle si odnášejí ostudu i slávisté.

Incident měl dohru i po zápase. Seznam Zprávy zjistili, že červenobílý obránce byl v tunelu při cestě do šatny hráčem Rangers inzultován. „Ondřej Kúdela byl zbaběle bez varování zbit pěstmi do obličeje hráčem Kamarou za přítomnosti trenéra Stevena Gerrarda,“ zní oficiální vyjádření Pražanů. Informaci potvrdilo vícero zdrojů. Pražský klub informoval o incidentu policii, jeho hráči také poté museli dlouho čekat na hřišti, než byli vůbec vpuštěni do útrob stadionu. Nyní je jim zajištěna ochrana. Podle předsedy klubu Jaroslava Tvrdíka si Slavia přeje podrobné vyšetření celé situace ze strany UEFA.

Vyšetřovatelům tedy rozhodně nezávidím, na jejich závěry si musíme počkat. Myslím si, že Kúdela může s flastrem počítat, ať byla jeho slova jakákoliv. Vždyť takový Edinson Cavani dostal trest za slovo znamenající v jeho rodném jazyce „kámo“, ale v angličtině připomínalo zapovězené slovo na N. Trestu by se ale neměli vyhnout ani skotští mistři za napadení českého stopera.

ČÍST VÍCE

Související články:

Reklama