Reklama
Loading...
Reklama

Fanúšikovia na Slovensku sú téma, o ktorej by sme mohli hovoriť dlhé hodiny, v dobrom aj zlom. Dnes sa však v tomto komentári pozrieme skôr na to, ako rýchlo vedia fanúšikovia meniť názor podľa toho ako klub pôsobí v krátkodobom horizonte. Najlepším príkladom je súčasná situácia v bratislavskom Slovane. Tam je pôsobenie fanúšikov zrejme najviac viditeľné, aj vďaka tomu, že tento klub je v rámci médií spomínaný najčastejšie. No prístup fanúšikov v prípade úspechu či neúspechu je viditeľný najviac práve tam.

Väčšina z nás fandí viac úspechu, ako svojmu klubu

To, že keď klub zažíva dobré časy a darí sa mu navštevuje zápasy viac fanúšikov je pochopiteľné a logické. Takisto aj opačný pohľad, že pri krušných časoch je návšteva menšia je očakávaný. No na Slovensku sa toto mení extrémne rýchlo a priam až nepochopiteľne. Ak sa pozrieme na dvojicu klubov, Žilina a Trenčín vidíme jednu zaujímavú vec. A tým je porovnanie návštev spred pár rokov a teraz. Počas toho, čo kluby bojovali o titul boli ich návštevy výrazne vyššie. To je samozrejme z časti pochopiteľné, ako sme spomenuli pred pár vetami. Šokujúce je na tom však to, že akonáhle sa klubom prestalo dariť, návštevy poklesli extrémne. V prípade Žiliny sa to dá čiastočne pochopiť, nakoľko je to klub, ktorý je vďaka svojej histórii zvyknutý len na víťazstvá. Takže to, že posledné roky nebojuje aktívne o titul fanúšikov isto zarmútilo.

Trenčín je však trochu iný prípad. Ten zažil svoje najlepšie časy počas zisku dvoch titulov v rade. V tíme snov, na čele ktorého bol tréner Martin Ševela a pôsobili v ňom hráči ako Bero, Lobotka, či Gino van Kessel. Potom, čo sa klub prestal objavovať v boji o titul a zažil rapídnejší prepad ako Žilina, nakoľko tá začala hrávať skôr stred tabuľky, zatiaľ čo Trenčín dokonca musel bojovať v baráži o záchranu, klesli aj návštevy. V tomto prípade je to trocha viac šokujúce ako v prípade Žiliny. Trenčín mimo svojho skvelého obdobia, nebol zvyknutý vyhrávať aktívne trofeje a dokonca ani objavovať sa v súboji o titul. Napriek tomu, sa návštevy výrazne prepadli, hoci to nebola situácia, na ktorú by fanúšikovia neboli zvyknutý.

Tieto dva kluby sa však aktuálne nachádzajú po začiatku ročníku na špici tabuľky, takže bude zaujímavé sledovať, aký bude nárast priaznivcov. Aktuálne je však situácia taká, že krásny zmodernizovaný štadión Trenčína, zíva prázdnotou.

Fanúšikovia Slovana s hanebnou podporou vlastného klubu

Pri predchádzajúcich dvoch kluboch sa z časti dá daná situácia pochopiť. Lebo výsledkovo nezažívali vôbec dobré časy. Úplne opačný prípad je však Slovan. Ten je v ére, kedy zažíva úspechy. 5 titulov v rade, vo finále bol za posledných osem rokov sedem krát a v piatich prípadoch vyhral. Jediný raz kedy sa klub nedostal do finále, bol keď bol vyradený kontumačne. Zdá sa, že všetky tieto veci v čase úspechu dokáže v očiach priaznivcov Slovana zakryť jeden zlý mesiac. Slovan skutočne nezahral ideálne. Hanebná prehra v play-off o Európsku ligu a naposledy prehra v zápase mesiaca s Dunajskou Stredou. To skutočne nie je dobrá vizitka, no fanúšikovia klubu tomu vôbec nepomáhajú. Slovan pôsobil dobre v predkolách Ligy Majstrov a vypadol až so silnou Haifou. Aj v lige pôsobil solídne. Výsledky síce neboli len víťazstvá, no dalo sa to chápať vzhľadom na náročný zápasový rozpis. Po vypadnutí s Arisom sa však akoby v očiach fanúšikov všetko rozpadlo.

Už na nasledujúci zápas s Podbrezovou bola návšteva výrazne slabšia. To je ale pri porovnávaní návštev v Európe a v domácej lige bežný jav. Čo bolo horšie bol samotný prístup fanúšikov. Pri góle Podbrezovej na 2:1 sa sektor, v ktorom sa nachádzali fanúšikovia z tvrdého jadra začal vyprázdňovať. Stačil na to jeden zlý zápas v Európe a zlý priebežný výsledok v zápase s Podbrezovou, aby priaznivci začali opúšťať svoj sektor. V tomto prípade sa tak pripravili o fantastický obrat, nakoľko Slovan dal v priebehu dvoch minút dva góly a zápas dokonca vyhral.

Očakávalo by sa, že po tomto budú fanúšikovia trpezlivejší, no nestalo sa tak. Na zápase s Dunajskou Stredou sa stalo to isté. Tesne potom, čo Slovan znížil na konečných 1:3, kedy sa malo odohrať ešte viac ako 20 minút, opäť začali opúšťať svoj sektor. Zápas dopozerali len štyria priaznivci bratislavského klubu.

Príkladom môže ísť Trnava a Dunajská Streda

Fanúšik má právo vyjadriť nespokojnosť so zlou formou svojho tímu. To sa však dá pochopiť ak je tento problém dlhodobý. V prípade Slovana tomu tak skutočne nie je. Klub zažíva fantastické časy. Päťkrát v rade získal titul a momentálne prakticky vládne slovenskému futbalu, vďaka výkonom v lige aj na kontinente. Ak však fanúšikom stačí jedno krátke zlé obdobie na to, aby na svoj klub zavrhli, možno je chyba skôr u nich ako v klube samotnom.

Dobrým príkladom v našej lige sú Trnava a Dunajská Streda. Oba kluby sa môžu chváliť skvelou podporou u svojich priaznivcov a to aj v prípadoch, kedy klub nefunguje ideálne. Trnava mala po zisku titulu horšiu sezónu, keď hrala dlhodobo spodok tabuľky, no fanúšikovia na svoj klub nezanevreli. Vydržali a fandili ďalej a odmenou im bol posun ich mužstva, nakoľko aktuálne vyhral dva razy po sebe pohár a v lige hráva špičku. Dunajská Streda mala od fanúšikov výbornú podporu aj v časoch, keď hrával tím o záchranu. Plné štadióny zotrvávajú aj potom, čo klub nezvládol záver súťaže v minulom roku a napriek päťbodovému náskoku prišiel o titul. Dokonca aj potom, čo v tomto ročníku Konferenčnej ligy vypadol hneď v prvom dvojzápase.

V zahraničí sa môžeme pozrieť na taký Manchester United. Ten zažíva svoje najhoršie časy v modernej histórii. Klub 10 rokov nevyhral titul a prakticky oň ani dlhodobo nebojoval. Priaznivci však zostávajú trpezlivý a na svoj tím nedajú dopustiť. V rámci zahraničia nemusíme ani chodiť tak ďaleko. Sparta Praha v susednom Česku je takisto fantastický príklad. Klub dlhodobo nevedel získať titul a s trofejami to nebolo o nič lepšie. Česko, ktorému kedysi vládla Sparta nahradila najskôr Viktória Plzeň a neskôr Slávia Praha. Priaznivci Sparty však boli trpezlivý a svoj klub, napriek tomu, že to dlhodobo nešlo, neprestali podporovať.

Buďme ako fanúšikovia trpezlivejší a nefandime len úspechu

Všetky tieto príklady ukazujú, že niekedy je treba byť trpezlivý a nečakať, že klub bude zažívať len časy úspechu. Ešte horší prípad je, aby sa na klub zanevrelo aj v ére úspechu, napriek tomu, že zažíva len horšie krátkodobé časy. Väčšina priaznivcov slovenských klubov bohužiaľ aspoň zatiaľ takto nefunguje, čo dokazujú aj slabé návštevy v našej súťaži.

Reklama