Reklama
Loading...
Reklama

Úspech je špecifický pojem. Ak si len vezmeme našu ligu, tak máme kluby, pre ktoré je úspechom záchrana, no takisto také, čo za úspech považujú len zisk trofeje. To ako sa na dosiahnutý míľnik prihliada však výrazným spôsobom formujú médiá. Bohužiaľ, musíme povedať, že málokedy v dobrom slova zmysle. Pôsobí to, ako by nikdy nikomu nebolo nič dobré. Prípadný neúspech sú média schopné mnohokrát zveličiť, zatiaľ čo na úspech sa prihliada veľmi striedmo. Najlepším príkladom, je zrejme to, akým spôsobom bola znevážená Žilina v pohárovej Európe.

Médiá po dvojzápase s Gentom vo veľkom množstve kritizovali Žilinu

To že pre Žilinčanov bude dvojzápas s Gentom skutočne náročný, si zrejme uvedomoval každý, kto sleduje futbal. Slovenský klub bol pochopiteľne outsiderom, čo mu však verejnosť dala skutočne pocítiť. Na jednu stranu musíme uznať že po porážkach 5:1 a 5:2 sa skutočne hľadá ťažko niečo, čo by sa dalo pochváliť. No na druhú stranu mince sa akosi všetci zabudli pozrieť. Nikto nespomenul to, že Žilina dostala prakticky najťažšieho súpera ktorého mohla, pretože z možných alternatív, by sme mohli vyberať oveľa prijateľnejších súperov.

To by sa dalo pochopiť, súpera si nikto nevyberá, no ale je tu ešte dôležitejšia skutočnosť. Vekový priemer kádra Žiliny je menej ako 21 rokov. Väčšina tímov máva v základe takýchto hráčov len pár. Klub zo štadióna Pod Dubňom má takýmto štýlom poskladané celé mužstvo. Výsledok ako taký sa určite dá kritizovať. Bol to koniec koncov poriadny debakel. No kritika hráčov, minimálne v takom množstve aká bola prezentovaná skutočne nie je na mieste. Títo futbalisti hrali, čo sa predkôl týka, s jedným z najlepších klubov, ktorý sa v tejto fáze európskej súťaže nachádzal. S mužstvom, ktorý je pravidelným účastníkom skupinových fáz týchto súťaží. A v neposlednom rade s celkom, ktorý v Belgicku, ktoré má jednu z najlepších súťaží na svete, hráva pravidelne o titul.

Žiliny sa zastal tréner Slovana Vladimír Weiss

Tieto mediálne vyjadrenia neušli ani trénerovi úradujúceho majstra Vladimírovi Weissovi. Na tieto vyjadrenia prišla reč po zápase jeho klubu s Banskou Bystricou. Na následnej tlačovej konferencii sa bývalý tréner reprezentácie pustil práve do médií, ktoré takéto tvrdenia zverejňovali.

„Chcel by som pripomenúť názory alebo komentáre niektorých novinárov či komentátorov, ktoré boli proti Žiline,“ povedal tréner bratislavského klubu pri pohľade na zástupcov médií: „Doma mi skoro až vypadli oči. Na to, akých má Žilina chlapcov, tak hrala fantastický zápas. Ja neviem, kto čo pozeral.

Tréner, je vo svojej profesii bežne pod tlakom. Práve Vladimír Weiss je jeden z tých, ktorý to vedia najlepšie, nakoľko sa tomuto remeslu venuje už dlhé roky. To že tréneri sú určitým spôsobom odolný voči kritike na ich osobu je pomerne bežné. To ale neplatí pre hráčov a hlavne tých najmladších, akými disponuje práve žilinský klub.

Samozrejme, kvalita súpera bola iná, ale mediálne ste ‚zotreli‘ chlapcov, ktorí si to nezaslúžili. Mali päť čistých gólových šancí proti Gentu, ktorý má fantastických hráčov. (Žilinčania) Hrali o život a jasné, že urobili chyby. Gent mal takých fantastických hráčov, ktorí do čoho kopli, tak bol vinkel,“ dodal tréner úradujúceho majstra

Každý vie, že klub čaká na titul v slovenskej lige už pomerne dlho. To ale nie je jediné, na čo by sa malo prihliadať. Práve Žilina je klub, ktorý zabezpečil slovenskej reprezentácii takých hráčov, akými sú napríklad Milan Škriniar, Denis Vavro, Martin Dúbravka a mnoho ďalších. Možno aj veľa hráčov zo súčasného kádra má svoju budúcnosť v reprezentácii. Ak ale budeme týchto hráčov neustále zrážať na zem, určite tým ničomu nepomôžeme.

Médiá upozorňujú hlavne na neúspechy

Bežnou praxou je to, že pred začiatkom púte slovenských klubov v európskych súťažiach sa pripomínajú predchádzajúce roky. To je pomerne bežné, pretože je dobré si pripomenúť, aké mali kluby výsledky pred daným rokom. Bohužiaľ, musíme ale povedať, že médiá sa špecifikujú hlavne na tú negatívnu časť. Čo také sme si teda mohli prečítať pred začiatkom sezóny v Slovane? Pripomenuli sme si tie najhanebnejšie prehry a vypadnutia, medzi ktorými nechýbali ani zápasy z minulého storočia. Takisto sa vďaka tomu ľudia pozerali na vypadnutia so Stuttgartom a Apoelom Níkozia ako na hanebné. A to s plným vedomím toho, že nemecký klub skočil sezónu predtým na vrchných priečkach svojej súťaže, ako aj to, že Apoel vypadol v Lige Majstrov až vo štvrťfinále s Realom Madrid.

To je len jeden z príkladov, ako médiá skresľujú pohľad na výsledky našich klubov. S vypadnutia s kvalitným mužstvom, môže byť odrazu hanebný výsledok. Nie je to zďaleka jediný príklad. Pri Slovane si nepamätáme úspechy, ani to, že klub sa momentálne už pravidelne dostáva do skupinových fáz. Pri Žiline si nepamätáme to, že hrali Ligu Majstrov, ale spomíname si sezóny, kedy žiadnu skupinovú časť nehrali. Trnavu kritizujeme pri smolnej remíze, ale zabúdame na to, že daný klub dokáže pravidelne vyťažiť z minima maximum. Pri Dunajskej Strede si pripomenieme ich vypadnutie, ale to, akú má klub vynikajúcu koncepciu si nevšíma absolútne nikto.

Príkladov by sme našli oveľa viac, no toto je určite dostačujúce. Na záver sa hodí povedať, že by sme nemali mať rúžové okuliare. Nie je na mieste chváliť klub, ktorý zlyhá alebo si zakrývať oči ak sa nedarí. Musíme si ale uvedomiť aj to, že máme určité obmedzenia a mali by sme trochu znížiť nároky. Je pochopiteľné očakávať sezónu od sezóny viac a viac, no musí to mať určitú mieru. Nie sme momentálne na tej úrovni aby sme mali pravidelne tri kluby v skupinách európskych súťaží, aj keď by sme si to všetci priali. No neustálym zrážaním klubov a hráčov na kolená, toho určite nedosiahneme.

Reklama