Reklama
Loading...
Reklama

Londýnský West Ham je v současné době velkým zdrojem radosti i pro české fotbalové fanoušky a především pro ty se slávistickým vyznáním. Obránce Vladimír Coufal po svém příchodu zatím rozhodně nezklamal a další někdejší slávista Tomáš Souček se postupně stává největší hvězdou londýnského týmu. To potvrdil například v utkání s Evertonem, které jeho gól rozhodl. “Kladiváři” představují zatím jedno z největších překvapení tohoto ročníku nejvyšší anglické fotbalové soutěže. V tabulce se sice stále nachází na desátém místě, ale jejich výkony vedou k myšlenkám na rychlé stoupání a boje o záchranu v minulém ročníku jsou zapomenuty.

“Hammers” v současné době ztrácí pouze tři body na pozici zajišťující boje o účast v Lize mistrů (mají odehráno o jeden zápas víc), což ukazuje vyrovnanost soutěže a z londýnského Olympijského stadionu, kde klub v současné době sídlí, se stává velmi atraktivní adresa. Podle některých spekulací by se tímto směrem mohlo podniknout další stěhování z vršovického Edenu. Trenér David Moyes bude muset brzy řešit otázku brankářské jedničky a slávistický gólman Ondřej Kolář pro něj podle informací z britského serveru The Athletic představuje velmi zajímavou alternativu pro vyřešení této citlivé záležitosti, která jednou za čas postihne každý klub.

Dosavadní brankářské jedničce Łukaszi Fabiańskimu končí v létě smlouva a vzhledem k tomu, že v dubnu oslaví již šestatřicáté narozeniny, patrně nikdo neočekává její prodloužení. V současné pohnuté době se budou tyto citlivé fotbalové otázky muset řešit s patřičným předstihem a ve Slavii tak musí zpozornět. Její brankářská jednička může totiž mít před sebou z fotbalového hlediska životní rozhodnutí. Před rokem se vášnivě mluvilo o jeho přestupu do francouzského Nice, ale zde se výrazně rozcházely představy obou klubů o výši odstupného. Nyní však může dojít na mnohem zajímavý souboj o neotřesitelnou slávistickou jedničku.

Tentokrát však najdeme více argumentů pro přestup Ondřeje Koláře. Nabídka přišla patrně z nejlepší fotbalové soutěže světa, jejíž kvality například ta francouzská nikdy nedosáhne. Dres londýnského týmu oblékají jeho dva nedávní spoluhráči ze Slavie a tento fakt by mu jistě výrazně pomohl s aklimatizací. Někdejší brankář Liberce prodloužil ve Slavii v únoru minulého roku ve Slavii smlouvu do léta 2024 a mohlo by se tak jednat o velmi dobře načasovaný přestup i z ekonomického hlediska.

Vzhledem k tomu, co už má v sešívaném dresu Ondřej Kolář za sebou, se již dnes jedná o jednoho z nejúspěšnějších brankářů moderní slávistické historie. Slavil dva mistrovské tituly a zachytal si v Lize mistrů, která jemu i celé Slavii bohužel na začátku tohoto ročníku utekla a způsobila na ní nesmazatelnou kaňku. Patřil také mezi hlavní aktéry slávistické jízdy Evropskou ligou v roce 2019, kde “sešívané” zastavila až ve čtvrtfinále londýnská Chelsea. Nechci zde mluvit o ztrátě motivace pro další slávistické účinkování, ale brankář s tímto dosavadním fotbalovým životopisem si zaslouží pestřejší kariéru obohacenou například i o zahraniční působení. 

Na tento scénář se musí být pochopitelně připraven i český obhájce titulu. Ondřej Kolář představoval jednu z největších jistot a často pověstný rozdílový faktor, jenž zajistil řadu potřebných bodů v různých ligových soubojích. Jeho výrazné okamžiky v důležitých zápasech pochopitelně mohou oslovit představitele zahraničních klubů. Pokud by Ondřej Kolář vyslyšel londýnské volání, nikdo mu to nemůže mít za zlé. 

Samozřejmě by to také vedlo k vysoko posazené laťce pro jeho nástupce na postu brankářské jedničky. Slavia už zažila po této stránce již jeden nevydařený příběh. Po odchodu Jiřího Pavlenky do německých Brém v roce 2017, měl zalepit díru v sestavě někdejší reprezentační brankář Jan Laštůvka. Tomu se to však nepodařilo, po půlročním pobytu v Praze se stěhoval do Baníku Ostrava. Po jeho odchodu začalo právě účinkování Ondřeje Koláře v sešívaném dresu. Jeho příchod představoval skutečnou trefu do černého a pokud skutečně vymění pohled na Vltavu za ten na Temži, bude muset jeho nástupce ukázat svou výjimečnost.     

ČÍST VÍCE

Související články:

  • Slavia dostává širší prostor na hru na přestupovém trhu
  • Keylor Navas nástupcem Ondřeje Koláře
  • Reklama