Reklama
Loading...
Reklama

Dnes se v pokračování našeho seriálu podíváme do malého knížectví na pobřeží Francouzské Riviéry. Městský stát Monako je velkým snem pro spousty lidí. Ti by chtěli mít tuto adresu vedenou jako trvalé bydliště. Důvod je prostý – pokud zde bydlíte, nemusíte platit daň z příjmu. Problém je ale ten, že metr čtvereční je tak drahý, že si ho běžný smrtelník stejně nemůže dovolit. Takže zde bydlí vlastně jen samí multimilionáři. Monacké knížectví je rozlohou druhý nejmenší stát světa, moc místa tu opravdu není. Zhruba 2 kilometry čtverečné malé Monako je se svým sousedem Francií v některých věcí úzce spjaté. Už jen to, že Monako nemá, kromě několika strážců knížecího paláce, vlastně žádnou armádu. Francie se tak zavázala, že v případě napadení bude Monako bránit. A toto úzké spojení se zemí galského kohouta se projevilo i ve fotbale.

Místní fotbalový klub je sice chloubou knížectví, ale jistě není překvapením, že hraje ve francouzském fotbalovém systému. A rozhodně nehraje žádné druhé housle. Je jistou ironií, že AS Monaco FC je vlastně jeden z nejúspěšnějších klubů v historii francouzské kopané. Mistrovský pohár se do Monaka přivezl už celkem osmkrát, Francouzský pohár pětkrát. Klub také získal jednou Coupe de la Ligue a čtyřikrát tamní Superpohár. A prohrané finále Ligy mistrů z roku 2004 proti Portu mají někteří z vás jistě stále v paměti.

To že Monako nehraje ve své domácí soutěži je logické – ona totiž žádná monacká fotbalová liga ani neexistuje. Ve dvacátých letech minulého století se několik místních klubu spojilo a vytvořilo tak konkurenceschopný klub AS Monaco. I přes těžké začátky se tým přezdívaný „Les rouges et blancs“, podle klubových barev, stává na konci čtyřicátých let profesionálním. V padesátých letech byl dokonce trenérem i rodák z Rakouska-Uherska, přesněji z Dubňan – Ludvík Dupal.

V současnosti je většinovým vlastníkem klubu ruský miliardář Dmitri Rybolovlev. Ale třetina klubových akcií je stále v držení knížecí rodiny Grimaldi – v tomto případě současného vládce knížectví Alberta II. Stadion AS Monaka Stade Louis II (kapacita 18 500) je tuze nádherný, ale je tu jedno velké ALE. Sice je Monako na km² nejvíce zalidněnou zemí světa, přesto tu žije oficiálně pouze necelých 40 000 stálých obyvatel. A jen zhruba osm tisíc jich má monacké občanství. Tento nelichotivý počet se tak bohužel projevuje na návštěvnosti. Ta je opravdu velmi nízká, v Monaku jsou rádi, když se průměr pohybuje kolem deseti tisíc diváků. A tak zde došlo i na celkem kuriózní situaci. Přesto že se v roce 2017 stalo Monako mistrem ligy, mělo z celé Ligue 1 druhou nejmenší průměrnou návštěvnost (9 586 diváků). Ale aspoň že ti fanoušci, které klub má, jsou věrní svým barvám stůj co stůj. A tak je Monako i díky fotbalu stále desítky let červené a bílé…

Reklama