Reklama
Loading...
Reklama

Na naší planetě se hraje opravdu velké množství fotbalových lig. U drtivé většiny z nich je striktně dáno složení účastníků – prostě zde hrají kluby z toho daného státu. Snad pouze MLS (Major League Soccer) je společná liga týmů z USA a Kanady. Ale propojení profesionálních sportů z těchto dvou zemí Severní Ameriky má mnohaletou tradici, například v hokejové NHL nebo basketbalové NBA už po řadu let dochází k tomu samému – menší množství kanadských klubů hraje ve většinové společnosti svých bratrů ze Spojených států amerických. Vůbec ve světě hokeje není společná liga týmů z více států nic neobvyklého. Kromě již zmiňované NHL třeba KHL nebo EBEL liga.

Ale i ve fotbale existuje pár výjimek, které potvrzují pravidlo. Kluby, které nehrají ligu svého státu, ale hrají z různých důvodů u svých sousedů. O nich si v několika následujících článcích napíšeme. A hned první klub je opravdovou raritou. Wellington Phoenix z Nového Zélandu hraje australskou profi ligu A-League. Zajímavé je na tom hlavně to, že i když tyto dva státy z Oceánie – Austrálie a Nový Zéland – jsou od sebe vzdálené zhruba 2000 km, každý z nich je z různých kontinentálních federací. Austrálie totiž byla v kvalifikačních soubojích organizace OFC až moc dominantní. Je držitelem světového rekordu v nejvyšším vítězství vůbec – nebohou Americkou Samou porazila roku 2001 neskutečně vysoko 31:0. O dva dny dříve deklasovala pro změnu reprezentaci ostrovů Tonga 22:0. A to snad už nemohlo bavit ani ty australské fotbalisty. Roku 2006 tak Australská fotbalová federace FFA vystupuje z řad OFC (Oceania Football Confederation) a přesouvá se do AFC – asijské fotbalové federace. Nový Zéland tak přebírá po Austrálii štafetový kolík nejsilnější reprezentace OFC. A aby té rarity nebylo málo, roku 2015 se Austrálie dokonce stává i vítězem mistrovství Asie. Ale zpátky k australské A-League.

Novozélandský klub Kingz z Aucklandu hrál předešlou australskou fotbalovou ligu NSL už od roku 1999, a tak při vzniku nové profesionální A-League v roce 2004 nebyl důvod opět nepřizvat zástupce z Nového Zélandu. Kingz provedli restrukturalizaci v nový klub New Zealand Knights. Ale ani tento klub nebyl moc úspěšný, stejně tak jako jeho předchůdce. Na konci roku 2006 je mu dokonce odebrána licence. A tak ono uvolněné místečko pro jednoho novozélandského zástupce v soutěži v březnu 2007 zabírá nově vzniklý klub Wellington Phoenix. A tak jak bájný Fénix povstal z popela, tak i tento nový klub se nenechal, na rozdíl od svých předchůdců, zahanbit. V sezoně 2009-2010 dokonce skončil Wellington v základní části na čtvrtém místě, a v následném play-off prohrál až v malém finále s pozdějším celkovým vítězem Sydney FC. Celkově tedy Phoenix uzmul třetí příčku. Na to, že do té doby žádný klub z Nového Zélandu ani nepostoupil do vyřazovací části, se jednalo o velmi slušný výsledek. Klub hraje své zápasy na Sky stadium v hlavním městě Zélandu Wellingtonu s kapacitou přes 34 000 diváků. Průměrná návštěvnost je velice solidní, na tribuny během domácích zápasů zavítá v dlouhodobém průměru přes 8 000 diváků. Ti nejvěrnější si říkají Yellow Fever – Žlutá horečka. Svůj klub podporují už od úplného založení. Tak doufejme, že ta fotbalová horečka na Novém Zélandu bude stále úspěšně pokračovat dál…

Reklama