Reklama
Loading...
Reklama

V dalším pokračování našeho putování za raritními kluby účinkujícími v ligách jiných zemí, než ze které sami pocházejí, se tentokrát vydáme do nám nepříliš vzdáleného Lichtenštejnska. Nevelké knížectví, kterým protéká evropský veletok Rýn, má za hlavní město Vaduz. V sídle rodu Lichtenštejnů, ve Vaduzském hradu, majestátně se tyčícím na skále nad městem, sám pan kníže shlíží svrchu na město Vaduz rozprostírající se pod ním. A vidí také na národní fotbalový stadion Rheinpark Stadion.

Tento stánek je ale také domovskou adresou pro FC Vaduz, klub, jenž tak jako ostatní lichtenštejnské týmy hraje v soutěžích organizovaných Švýcarskou fotbalovou asociací. Je to velmi zvláštní, protože ligu sice FC Vaduz a spol. hrají v různých úrovních švýcarského fotbalového systému, ale pohár hrají přitom svůj vlastní – Lichtenštejnský. Jeho se tradičně účastní sedm klubů, které se na území malého knížectví nacházejí, plus jejich rezervní týmy. A vítěz má otevřenou cestu do pohárové Evropy, jde si totiž zahrát předkolo Evropské ligy. Ovšem dominantní FC Vaduz, držitel světového rekordu v počtu vyhraných domácích pohárů (má jich už 47), zároveň hraje v Challenge League, což je v pyramidě posloupností švýcarských lig ta druhá nejvyšší vůbec. A několik nedávných sezón FC Vaduz strávil dokonce v soutěži úplně nejvyšší – ve švýcarské Super League (oficiálně Raiffeisen Super League).

A teď si představte tu hypotetickou situaci – když FC Vaduz, potažmo jiný klub z knížectví, vyhrává domácí pohár, jde do kvalifikace o Evropskou ligu jako zástupce Lichtenštejnska. Ale kdyby jednou třeba zrovna Vaduz vyhrál titul ve švýcarské první lize, v pohárové Evropě by musel reprezentovat právě Švýcarsko…

Vaduz hrál naposledy nejvyšší švýcarskou soutěž v sezoně 2016/2017. Na posledním místě byl zaslouženě, uhrál totiž pouhých sedm vítězných zápasů z celkového počtu 36 odehraných kol. I tak chodili na FC Vaduz v rámci možností celkem zajímavé návštěvy, jejich průměr byl lehce pod 4 000 diváků. Což vzhledem k velikosti Vaduzu (necelých pět a půl tisíce obyvatel) není vůbec špatné číslo. Klub statečně bojuje o návrat do nejvyšších pater, v letošní sezoně červené dresy Vaduzu figurovaly na druhé příčce druhé ligy, tedy na pozici zajišťující baráž o postup do první ligy. Tak uvidíme, kdy se tým z malého knížectví mezi Švýcarskem a Rakouskem opět ukáže v Super League.

Reklama