Fair-play v českém fotbale žije! Prokázal to v zápase Karviné proti Zlínu Michal Papadopulos. Zlín se už v 9. minutě dostal do dvoubrankového vedení. Slezané mohli v 73. minutě po brance Dávida Guby snížit a mít téměř 20 minut na vyrovnání. Útočník Papadopulos se však přiznal, že míč na střelce v ofsajdu šel od něj, nikoliv od protihráče Petra Buchty. Rozhodčí branku odvolal a zápas skončil výsledkem 0:2.

Rozhodčí ofsajdovou situaci neodhalil ani po kontrole u videa a zkušený útočník se stal hrdinou kola.  „Dal bych mu za to cenu pro osobnost ligy, nebo něco podobného. Protože tohle se často nevidí ani na tréninku, natož v ostrém zápase. Hráči jsou učení, aby udělali pro výhru všechno, ne k tomu, aby se přiznali. Michal ukázal, že je velký hráč a výborný kluk,“ pěl na Papadopulose ódy Bohumil Páník. Tomáš Poznar svého protihráče označil za „vítěze zápasu“. Papadopulos naopak své počínání skromně považuje za normální.

„Týmy by měly vyhrávat proto, že jsou lepší a ne po neregulérních gólech. Pokud to ofsajd byl, tak mi přijde normální se k teči přiznat.“

Útočník s 6 starty za A tým reprezentace momentálně šest zápasů čeká na vstřelenou branku. Po návratu ze zahraničí po 11 letech se už ale prezentoval nejen důležitou vyrovnávací brankou proti Opavě, ale i ukázkovým charakterem.

Kdo jsou další vyznavači fair play v českém fotbale?

Ač je gesto Papadopulose mimořádné, tak není prvním hráčem v české lize, který se zachoval poctivě. Ve 14. kole sezony 2016/2017 se tehdy jihlavský stoper Antonín Rosa v zápase proti Zlínu rovněž přiznal k teči. Tentokrát šlo o gól soupeře. Rozhodčí nejdřív branku Zlína neuznal, protože se domníval, že střelu tečoval v ofsajdu stojící Diop ze Zlína. Po přiznání Rosy byla branka uznána a Jihlava Zlínu podlehla 1:3.

Vysočina navíc bojovala o záchranu, takže nutně potřebovala každý bod. Příběh má ale šťastný konec. Antonín Rosa za své chování obdržel cenu fair play a Jihlava nakonec prvoligovou příslušnost i přes bodovou rovnost s Hradcem Králové uhájila.

Ve druhé nejvyšší soutěži se v 19. kole sezony 2017/2018 velmi podobným způsobem zachoval tehdejší záložník Třince Šimon Šumbera, který v současnosti obléká dres Zbrojovky Brno. Běžela 66. minuta zápasu, Třinečtí vedli proti Sokolovu 1:0 a vedení zvýšil René Dedič. V ofsajdu stojící Šimon Šumbera se ale přiznal k teči a branka nebyla uznána. Fotbalový bůh byl v tomto případě slepý, neboť Sokolov v 90+2. minutě zápasu vyrovnal na konečných 1:1.

Zajímavý je případ Josefa Hušbauera. Ten se v sezoně 2009/2010, kdy hrál za Příbram, přiznal k teči, díky které České Budějovice vhazovaly aut. Z následné akce vstřelil branku a Hušbauer se místo uznání dočkal výčitek spoluhráčů i trenéra Karola Marka. Hušbauer následně prohlásil, že příště si podobné gesto rozmyslí. Tenkrát fair play spíše utrpělo těžkou ránu.

Přesto ale nevymizelo. Mezi další hráče, jimž není fair play cizí patří například Ladislav Krejčí, který v roce 2012 v pohárovém zápase proti Mladé Boleslavi odvolal rohový kop pro svůj tým. V těchto dvou případech šlo o přiznání, která vedla pouze ke ztrátě míče a s přiznáním Papadopulose, Rosy a Šumbery se nedají srovnávat. Přesto si i tato menší gesta fair-play zaslouží velké ocenění.