Reklama
Loading...
Reklama

Ve vedení klubu FC Baník Ostrava došlo dnes k výrazné a nečekané změně. Marek Jankulovski po dvou sezonách opouští křeslo sportovního ředitele a přesouvá se do role předsedy dozorčí rady.

Bývalý reprezentant a vítěz Ligy mistrů se dle vyjádření majitele klubu Václava Brabce rozhodl opustit tuto funkci z vlastní vůle:

„Marek nás o svém rozhodnutí informoval, samozřejmě je to pro klub určitá ztráta, Marek je člověk, který prošel světem velkého fotbalu, své zkušenosti z kariéry v top klubech byly pro všechny v klubu velice cenné a jeho odchod z každodenního života v Baníku bude ztrátou.“

Pro Baník však nejde o žádnou pohromu. Spíše by se dalo říci, že toto může hrát pro klub významnou roli do další sezóny v pozitivním slova smyslu. Tato pozice totiž jednoduše Jankulovskimu nesedla. Nejen ve fotbale platí, že když byl někdo skvělým hráčem, tak nemusí být automaticky dobrým trenérem či manažerem. A zde to přesně dokazují nepovedené přestupy za několik milionů korun.

Shrňme si ale přestupovou aktivitu Baníku pod Jankulovskim od 1. července 2018, což bylo jeho prvním přestupovým obdobím, které se zároveň povedlo ze všech nejvíce.
Jako volný hráč přišel do týmu Patrizio Stronati. Dá se možná říci, že se jedná o první Jankulovskiho podpis a rovnou ten nejlepší. Další, kdo se do Baníku vrátil po působení jinde byl Daniel Holzer, u nějž nebyla přestupová částka zveřejněna, ale majitel klubu Brabec uvedl, že tato částka byla vyšší, než za kterou odcházel (asi 10 milionů korun). Třetí posilou tohoto přestupového okna byl Adam Jánoš, který přišel za nespecifikovanou sumu. V dalším (zimním) přestupovém období se k týmu přidal za přibližně 8 milionů korun Nemanja Kuzmanović. Ačkoli přišel od rivala z Opavy, fanoušci si ho oblíbili a momentálně patří k těm lepším hráčům. Od léta 2019 však začala kvalita přestupů pokulhávat. Potvrzuje to příchod Tomáše Smoly, který byť přišel zdarma, tak hraje spíše sporadicky a je to většinou střídající hráč. Další, kdo přišel zdarma, byl Milan Lalkovič. Ten byl pro změnu od svého příchodu neustále zraněný a nebo nebyl připravený naskočit do zápasu. V posledních zápasech Ostravy patřil k aktivnějším hráčům, potřebnou kvalitu však nepřinesl. Za 8 milionů korun vykoupil Baník z Bohemians 1905 Rudolfa Reitera, který momentálně stagnuje a nedostává se do základní sestavy. V zimě 2020 posílila Baník dvojice hráčů, o které Baník dlouhodobě stál. Jaroslav Svozil dorazil z Opavy za 7,5 milionu korun a Roman Potočný za přibližně 2 miliony korun. Problém je v tom, že Svozil se nedokázal nastálo prosadit do základní sestavy a Potočný dokázal vstřelit pouze jednu branku ve čtrnácti zápasech. Od hráče, který dal za Liberec v podzimní části soutěže devět branek, se čekalo mnohem víc. V současném okně stihl doladit Jankulovski ještě příchod dvou hráčů ze Slovácka. Jedná se o Tomáše Zajíce a Jana Jurošku, jenž přichází jako volní hráči.

Z tohoto seznamu hráčů přivedených Jankulovskim paradoxně vyplývá, že posily, které přišly jako volní hráči, nejsou horší než ty, které byly koupené za několik milionů korun. A to je špatně. Mělo by to být tak, že koupení hráči budou těmi rozdílovými. Pokud se utratí několik milionů korun v krátkém časovém sledu a nejsou vidět výsledky nebo alespoň herní zlepšení, je to pro klub finanční ztráta a chyba jde za sportovním manažerem. A i podle některých důvěryhodných zdrojů, si právě tohoto problému byl Jankulovski vědom a byl to hlavní důvod, proč se rozhodl skončit na této pozici.

Ze slov výkonného ředitele Michala Běláka však můžeme vyčíst, že s jeho nahrazením rozhodně Baník nehodlá spěchat:

„Vzhledem k tomu, že kádr A-týmu je z velké části kompletní a plány na jeho posílení a obměnu jsou dlouhodobě jak s Markem, tak s trenérem prodiskutovány, nejsme v současné době s obsazením funkce sportovního ředitele ve stresu a uvidíme, jakým způsobem post obsadíme. Marek nám nadále bude nablízku a co se týče podoby A-týmu bude jednoznačně důležitým hlasem.“

Teď nastává pro Baník velmi dobrá možnost, ujasnit si, jaký fotbal chce praktikovat a podle toho začít přivádět vhodné typy hráčů. Nejde chtít hrát rychlý a běhavý fotbal po hráčích, jakými jsou Fillo, Fleišman, Potočný či Smola. K tomu by však měl již dopomoci i nový sportovní manažer, který se bude s vizí klubu ztotožňovat a jeho zkušenosti budou na vyšší úrovni než u Jankulovskiho. Zde se totiž nejedná o žádný malý klub, kde se mohou zkušenosti teprve získávat, ale o klub, který myslí na evropské poháry. Otázkou však zůstává, zda se klub rozhodne Jankulovskiho vůbec nahrazovat. Pokud si bude rozumět čtyřlístek Bělák, Brabec, Slončík a Kozel, nebude tato pozice potřeba.

Související články:

Reklama