Reklama
Loading...
Reklama

Hořkost z extrémně krutého vyřazení Slavie ve 4. předkole Ligy mistrů ještě z příznivců českého fotbalu nevyprchala a vzpomínky na opakovanou penaltu po předčasném opuštění čáry Ondřeje Koláře včera ještě víc ožily. Stejné situace jsme totiž byli svědky včera ve šlágru základní skupiny LM mezi PSG a Manchesterem United, přičemž Navas se od čáry vzdálil víc než Kolář.

Chycená penalta, která se kvůli dřívějšímu posunu brankáře z čáry opakuje. Tento sled událostí si v Edenu budou ještě hodně dlouho pamatovat. A stejnou situaci včera zažilo PSG v prvním zápase základní skupiny LM proti Manchesteru United. Ve 21. minutě byla ve prospěch Manchesteru United odpískaná penalta. Tu Keylor Navas zneškodnil, ale kvůli dřívějšímu opuštění brankové čáry se pokutový kop opakoval. Napodruhé se už při zahrání penalty Portugalec Bruno Fernandes nemýlil.

Je pravidlo nastaveno správně?

Pocity euforie po chycené penaltě, které vystřídá zmar po rozhodnutí penaltu opakovat brankáři ani celému týmu rozhodně nikdo nezávidí. Tato situace neznamená jen inkasovanou branku, ale i psychický otřes, který může ovlivnit další průběh zápasu. Například Slavii situace zlomila, na výraznější pokusy o vstřelení branky se už nezmohla, a naopak ještě dvakrát inkasovala.

O tomto pravidlu se po zápase Midtjylland – Slavia v českých médiích hojně diskutovalo. Podle aktuálních výkladu pravidel by brankář měl mít na čáře nebo minimálně nad čárou v době kopu aspoň jednu nohu. Herní situace, při které má střelec výrazně vyšší šanci uspět, tak je brankářům ještě víc ztížena. Stejný moment zažil v září v zápase Premier League David de Gea a v červnu v La Lize Marc-Andre ter Stegen. Dříve přitom k opakovaní penalt z důvodu předčasného vyběhnutí brankáře takřka nedocházelo. Na důkladné a konzistentní dodržování tohoto pravidla si rozhodčí z pohledu českého fotbalu vybrali nejhorší možnou dobu.

„Brankář nemůže stát na čáře. Vždyť by si při zákroku rozbil hlavu o tyč nebo by si do ní „zapíchl“ ruce“, vyjádřil se k pravidlu ve studiu ČT trenér a bývalý brankář Miroslav Koubek. „Když se brankář dostane na špičky, tak instinktivně udělá poskok dopředu, takže by před kopem musel stát za čárou“, hovořil ve stejném duchu Pavel Karoch. Otázkou tak je, zdali je pravidlo nastaveno správně a jestli důsledné dodržování tohoto pravidla fotbalu spíše neškodí. Korektnější by mohlo být vyhodnocovat, jestli brankář posunem získal výhodu. Pravděpodobně by se ale jednalo o nejasné a subjektivní posuzování, podobně jako v některých případech hraní rukou. Další možností by mohlo být určení hranice před brankovou čárou, která by gólmanům byla tolerována.

Obrovské ztráty Slavie

Na rozdíl od PSG šlo pro Slavii o obrovskou pohromu. K opakování penalty v Dánsku došlo v 84. minutě zápasu a vyřazením ve 4. předkole LM sešívaní přišli o tučné finanční odměny za postup do základní skupiny LM, zážitky a zkušenosti ze zápasu s nejlepšími kluby kontinentu, obrovskou prestiž i třeba možnost většího kariérního posunu svých hráčů. Nutno je však zmínit, že za vyřazením Slavie stála kvalita soupeře, a především individuální chyby v klíčovém zápase, které mimo jiné předcházely právě i inkriminovanému odpískaní penalty.

Favorizované PSG sice v domácím zápase s v Premier League trápícím se Manchesterem United přišlo o tři body a skupina s rudými ďábly a Lipskem patří mezi nejtěžší v letošní LM, ale ve zbylých 5 zápasech má pařížský klub ještě velkou šanci si postup do osmifinále LM vybojovat.

Slavisté budou mít možnost si spravit chuť v základní skupině Evropské ligy, do které vstoupí už zítra venkovním zápasem proti Hapoel Be’er Sheva.

ČÍST VÍCE

Související články:

Reklama