Reklama
Reklama

Jako nejlepší obránce elitní české soutěže odcházel v roce 2019 do belgických Brugg Simon Deli. Přišel jako neznámý hráč do Sparty a odcházel jako jeden z nejlepších obránců v dresu Slavie v historii samostatné české ligy. Když se podíváme celkově na jeho vystoupení v rámci české nejvyšší soutěže, napadá člověka jedno jméno, které znamená hodně především v rámci československého fotbalu a je podepsané pod největším československým fotbalovým úspěchem ve společné historii.

Simon Deli se poprvé v České republice objevil v roce 2012, kdy podepsal tříletou smlouvu ve Spartě. Tam si však nikdy místo v sestavě nevybojoval a pouze hostoval v Českých Budějovicích a Příbrami, přičemž se utvrdil především v tom, že na Letné pro něj místo nebude. Spartu v tichosti opustil a zamířil na druhý břeh Vltavy. Činil tak v tichosti. Slavia se tehdy nacházela v šedi ligového průměru a bohatý čínský investor ještě představoval hudbu budoucnosti. Podepsal zde smlouvu na tři roky a sám si asi nedokázal představit, co všechno ho v sešívaném dresu čeká. V podstatě ihned po svém příchodu vytvořil ideální stoperskou dvojici s Jiřím Bílkem a jednalo se o jeden z hlavních symbolů začátku nové slávistické éry.

Se zvýšenými finančními možnostmi po příchodu bohatého čínského investora rostla ve slávistickém kádru konkurence a to stálo místo v sestavě například i dosavadního kapitána Jiřího Bílka. To přispělo patrně i k dřívějšímu konci jeho kariéry. Simon Deli si však své místo v sestavě upevnil a výsledkem bylo prodloužení smlouvy do června 2020. Když zapátrám v paměti, tak mě napadne jen jeden nepovedený zápas. Jedná se o odvetný zápas čtvrtfinále Evropské ligy s Chelsea na Stamford Bridge. Tam se však jako nepovedený může brát hlavně první poločas z pohledu celého týmu a chyby Simona Deliho byly jen nejviditelnější. Jednalo se skutečně jen o výjimku z pravidla a dostavil se tedy zájem ze západních soutěží. U Deliho nakonec u něj zvítězily belgické Bruggy a prý se tak stalo hlavně z toho důvodu, že dostal opět příležitost komunikovat v rodné francouzštině. Svůj odchod dokázal stoper z Pobřeží slonoviny velmi dobře načasovat a i díky tomu o něm i dnes fanoušci Slavie mluví v superlativech.

Když si máme vzpomenout na podobně dominantího obránce, musíme se vrátit až do federální minulosti. Český fanoušek si dnes vybaví především jména jako Ivo Viktor či Antonín Panenka, ale jako kapitán vedl tým Anton Ondruš. Tento legendární obránce Slovanu Bratislava se těšil přirozené autoritě. Kromě bělehradského zlata má na kontě i bronz z evropského šampionátu v roce 1980 a dvakrát slavil československý ligový titul se svým osudovým klubem ze slovenské metropole na Dunaji.

Anton Ondruš patřil v té době ke špičkovým evropským obráncům. Měl na stole nabidku z Bayernu Mnichov a výrazně kolem něj kroužily Borussia Mönchengladbach a VfB Stuttgart. Představitelé těchto klubů ho přemlouvali k emigraci, ale ta se pro rodáka ze Solčan nikdy nestala tématem. Svého rozhodnutí prý nikdy nelitoval a u fotbalu zůstal i po skončení hráčské kariéry a zastával několik manažerských funkcí. Dnes sedmdesátiletý pán již především vzpomíná. Zlato z Bělehradu se i dnes prezentuje jako největší český fotbalový úspěch, ale musíme konstatovat, že kostru zlatého týmu tvořili především Slováci. O to těžší pro ně dodnes je hledání “nového Ondruše”.

Simon Deli a Anton Ondruš mají minimálně jednu věc společnou. Oba hráli za belgické Bruggy, byť v případě slovenského obránce se tak stalo v pouhých sedmi zápasech. Oba spojuje především výborný přehled ve hře a výborná hra hlavou. Někdejší obránce “belasí” byl posléze oceněn například i funkcí slovinského zástupce v rámci UEFA. Nevíme, jestli se tak stane i u Simona Deliho, nicméně již dnes se dá konstatovat, že Slávisté mají dalšího cizince, na něhož mohou s láskou vzpomínat a na Letné si patrně ještě dnes drbou hlavu.

ČÍST VÍCE

Související články:

  • Zrod nového Simona Deliho?
  • Reklama