Reklama
Loading...
Reklama

Pražská Sparta před novou sezonou posiluje. Za zajímavé návraty se dají považovat příchod reprezentanta Ondřeje Čelůstky z tureckého Antalyasporu a návrat odchovance Ladislava Krejčího z Itálie. Jak přínosný bude jejich příchod, e teprve ukáže, ale zajímavé bude sledovat i jednoho hráče, jež již strávil na Letné minulou se sezonu. Tajemstvím je do značné míry stále zahaleno jméno Libor Kozák. Jak dalece ho vlastně český fotbalový fanoušek zná?

 

První fotbalové kroky dělal v Brumovicích na Opavsku a od dvanácti letech se stěhoval přímo do historického slezského města. Ještě před dovršením plnoletosti se dostal na soupisku tamního A-týmu a stal se nejlepším střelcem druholigového SFC Opava. To nezůstalo bez povšimnutí a v jeho 19 letech za něj vysázelo Lazio Řím “na dřevo” 1,2 milionu korun. Mladý útočník bez zkušeností v české nejvyšší soutěží odcházel do ligy tehdejších mistrů světa plné vynikajících útočníků. Trenéři mládeže v Opavě zažívali velkou odměnu a zbytek fotbalové veřejnosti se ptal, o koho jde?

Když Libor Kozák do Itálie přišel, čekalo ho především účinkování v juniorské soutěži Primavera. V sestavě prvního týmu se objevil poprvé jako střídající hráč 2. května 2009 v zápase s tehdejší italskou fotbalovou jedničkou Interem Milán a v následující sezoně hostoval v týmu Brescia Calcio. To se jevilo jako dobrý krok, protože po svém návratu v roce 2010 se dostal do sestavy “Eagles”, přičemž zde musel bojovat s větší konkurencí v podobě němekého útočníka Miroslava Kloseho. Největší individuální úspěch prožil v sezoně 2012/2013, kdy se stal nejlepším střelcem Evropské ligy, přičemž předčil například i tehdejší hvězdu Neapole Edisona Cavaniho. Pevné místo v sestavě však nikdy nenašel a v roce 2013 jeho římské účinkování skončilo a zamířil do “kolébky fotbalu”, kde oblékl dres slavného klubu Aston Villa.

Anglická kapitola z něj udělala synonymum slova smolař. Stačila jedna srážka se spoluhráčem na tréninku a ta nastartovala sérii lékařských zákroků, jež zapříčinily, že Kozákova anglická mise se nikdy pořádně nerozjela. V Anglii vydržel až do léta 2017, ale drtivou většinu angažmá strávil na listině zraněných. Výsledkem toho byl návrat do Itálie, kde absolvoval dvě krátká angažmá v Bari a Livornu. Zde vidíme takřka desetileté putování fotbalovou Evropou, během něhož však o sobě dal vědět pouze osmi reprezentačními starty. 

Jinak se však jednalo pro české fotbalové fanoušky pro velkou neznámou. Poprvé si zahrál českou nejvyšší soutěž až těsně před třicátými narozeninami a do svých služeb si ho vyhlédl Slovan Liberec. Vzhledem k tomu, že tehdy podepsal smlouvu pouze na půl roku, mám pocit, že se z jeho strany jednalo pouze o nouzové řešení, protože více upřednostňovat setrvání v zahraničí. Ostravský Baník mu prý nabízel dlouhodobější kontrakt, na nějž nepřistoupil.

Nicméně půlrok v Liberci se Kozákovi relativně vydařil a neváhala po něm sáhnout pražská Sparta. Libor Kozák přicházel v roli zkušeného útočníka, jež měl usměrňovat mladší kolegy Tetteha či Hložka a měl hrát roli jistého útočného lídra. Od fanoušků musel dlouhou dobu přijímat jistou kritiku a jejich očekávání dlouhou dobu nenaplnil. Položme si však otázku:„Má Libor Kozák pro takovou věc potenciál?“

Do takové či podobné role se nikdy nedostal a vlastně po něm ani nikdy nemohla být žádána. O jeho fotbalových kvalitách nikdo nemůže pochybovat, ale vidět v Liboru Kozákovi nového Horsta Siegla či Davida Lafatu je naivní. Tato očekávání vznikala především v souvislosti s Liborem Kozákem především díky jeho zahraničním zkušenostem, ale dnes si možná i jeho zastánci kladou otázku, co o tomto útočníkovi vlastně ví. Nebyla by pro něj v této souvislosti lepší role postavy ve stínu jiných? Ve Spartě se očekává chování přirozeného vůdce především od Bořka Dočkala, ale ten je dlouho nemohl plnit kvůli zdravotním problémům. Pokud jej definitivně opustily, může dostat Libor Kozák jinou roli, jež mu bude třeba více sedět. Až po třicítce může dostat skutečnou příležitost ukázat českému fanouškovi, jaký hráč skutečně je. 

Související články:

  • Sparta a Krejčí se mohou vzájemně nakopnout
  • Liberec i Sparta doplatili na nedisciplinovanost
  • Reklama