Reklama
Loading...
Reklama

Musím přiznat, že mě přestupová aktivita Karvinských v poslední době velmi mile překvapila. Nejen, že se podařilo dojednat hostování talentovaného mladíka Tomáše Ostráka z bundesligového Kolína. Ale i příchod dvou navrátilců, kteří své štěstí hledali za hranicemi naší země.

 

Samozřejmě mám na mysli pětatřicetiletého zkušeného útočníka Michala Papadopulose. Ten by mohl po 11 letech strávených v zahraničí znovu okusit český prvoligový pažit. S moravskoslezským týmem sice jen trénuje. Nastoupil i do přípravného zápasu proti polské GKS Jastrzebie, ve kterém skóroval po chybě brankáře hostů. V Karviné by mohl urostlý Papadopulos na hrotu nahradit Ondřeje Lingra, který přestoupil do pražské Slavie.

Zkušeností má útočník na rozdávání. Vyzkoušel si několik zahraničních angažmá, dokonce okusil boje v pohárové Evropě. Jako osmnáctiletý talent přestoupil z Baníku Ostrava do londýnského Arsenalu. 

Za jeho rezervu se dokonce trefil hned v prvním zápase proti Wimbledonu, ale v rudém dres prvního týmu odehrál jen sedm minut. Po roce se vrátil zpět na Bazaly. Záchranné laso po něm hodil bundesligový Leverkusen, Přes Nizozemí a Rusko na delší dobu zakotvil v polské Ekstaklase. V české lize nejvíce zářil v ostravském Baníku, mihl se také v Mladé Boleslavi.

Z otce na syna

Druhým navrátilcem, který už oficiálně oblékl bílozelený dres, je Filip Twardzik.

Sedmadvacetiletý levonohý fotbalista přišel ze slovenského Ružomberoka. Český obránce tak následoval albánského defenzivního záložníka Kristi Qoseho, který do slezského klubu dorazil již v zimě. Třinecký rodák podepsal s klubem dvouletou smlouvu. Pro karvinské vedení to byl zásadní přestup, protože potřebovali nahradit odchozího Srba Milana Rundiče do polské nejvyšší ligy.

Filipa znám ze slovenské ligy, moc se mi líbí jeho způsob hry a věřím, že nám pomůže. Je to levák, navíc využitelný na stoperu i na levé straně obrany. Hodí se i do tříobráncového systému. Tyto atributy jsou pro nás důležité,“ popsal konstruktivního fotbalistu trenér Jeřábek.

Filip vyrůstal v Německu, jelikož jeho otec René u našich západních sousedů získal brankářské angažmá. Chytal také v Karviné, ale za již neexistující FC. To byl jeden z faktorů, který rozhodl o jeho přesunu do Čech. Díky dětství stráveném v Německu, má za sebou Twardzik mládežnické angažmá v berlínské Herthě. Poté si zahrál v Celtiku Glasgow, se kterým má čtyři mistrovské tituly, či v Boltonu. Před slovenským angažmá strávil chvíli v druholigových Vítkovicích.

 

Dobří holuby se vracejí

Do kabiny karvinských fotbalistů se vrací staronové jméno. Odchovanec divizního Brumova, jenž oblékal bílozelený dres v sezoně 2011/12. Jedná se o krajního obránce Lukáše Bartošáka. Třicetiletý hráč neprodloužil se Zlínem smlouvu. Nové angažmá si hledá zlínské duo – Ondřej Bačo a Bosňan Adnan Džafič, kterým u Ševců vypršela k 1. červenci smlouva.

Z druholigové Viktorky Žižkov, která měla existenční problémy, přestoupil Bartošák v létě 2015 společně s několika spoluhráči a trenérem Jindřichem Trpišovským do Liberce. Na severu Čech se bleskově prosadil do základní sestavy na levém kraji obrany. Od té doby patřil k nejlépe hodnoceným hráčům Slovanu. Přišly boje v pohárové Evropě i pozvánka do reprezentace.

Po dvou letech opustil Slovan a stěhoval se na Moravu. Ve Zlíně si také zahrál Evropskou ligu, na jaře pomáhal zachránit svůj celek v lize. O prodloužení spolupráce však nestál.

Dvěma z nich (pozn. Bačo, Bartošák) jsme nabídli prodloužení smlouvy, ale nedohodli jsme se. Nyní se připravují individuálně. Uvidíme, jak to bude dál. Třeba se k jednání ještě vrátíme, možná se ale domluví jinde,“ uvedl na začátku července generální manažer zlínského Fastavu Zdeněk Grygera.

Třicetiletého záložníka Džafiče, který ve žlutém dresu Ševců strávil dva a půl roku, konec mrzí. Dle jeho vyjádření chtělo vedení omladit kádr. Proto přivedlo ještě staršího Václava Procházku (36 let). 

Ale zpět k nové karvinské posile. Zítra by měl zkušený třicátník Bartošák podepsat s klubem smlouvu a nastoupit do generálky. Karviná by měla nastoupit proti druholigovému celku z Třince.

 

Ještě jedna dobrá zpráva pro fanoušky klubu z moravskoslezského kraje. Povedlo se dořešit hostování s následnou opcí pro brazilského univerzála Rafalea Tavarese.Talentovaný dvacetiletý Brazilec přichází ze slovenské Trnavy, kde strávil předchozí dvě sezony. 

„Po odchodech Ba Louy a Lingra jsme hledali typologicky podobného hráče. Rafaela jsem několikrát viděl naživo a je to vynikající mladý fotbalista. Chce to jen trochu času a trpělivosti. Umí dát gól, a jakmile bude stoprocentně připravený, tak se v české lize určitě prosadí,“ uvedl pro klubový web sportovní ředitel MFK Lubomír Vlk.

Sečteno podtrženo. Karvinské nové akvizice obstojně nahradí ty odešlé.Osobně jsem velmi zvědav na výkony mladíka Ostráka, pro kterého je stále priorita návrat do německé Bundesligy. Podaří se hráčům udržet karvinský celek mezi fotbalovou elitou? Naváží na své doposud nejlepší klubové umístění v ligové tabulce, tedy 10 příčku při svém prvoligovém debutu? To je ve hvězdách, ale budu bedlivě sledovat, jak budou vznikat odpovědi na mé otázky. 

Související články:

Reklama