Reklama
Loading...
Reklama

V pondělí večer se na Andrově stadionu v Olomouci uskutečnilo další utkání Ligy národů UEFA. Improvizovaná sestava České reprezentace přivítala výběr Skotska a před zápasem bylo na co se těšit. Myslím, že všichni jsme byli zvědaví, jak si výběr trenéra Holoubka povede. Vždyť proti ním stála základní sestava složená výhradně z hráčů ostrovních soutěží – skotské Premiership a anglické Premier League.

 

V cestě jim stála improvizovaná sestava toho nejlepšího, co může nabídnout naše domácí soutěž. Do jisté míry tak soutěž dostála svému názvu: Liga národů UEFA. Konfrontace nakonec pro český fotbal nedopadla vůbec špatně. Hráči domácího Česka hráli obětavě a s neskrývaným nadšením. Dalo by se říct, že na nich bylo vidět, jak jsou za nabídnutou příležitost vděční a na jejich výkonu to bylo znát. Byli Skotům vyrovnaným soupeřem a v kolikrát soupeře i přehrávali, například na konci prvního poločasu. Po vyrovnávacím gólu, kterému předcházela chyba obrany, se nenechali zastrašit a svého soupeře zmáčkli. Je možná škoda, že v tu chvíli chybělo publikum. To by našim borcům možná dalo ještě pomyslná křídla a některá akce by možná skončila gólem. Možná ne, to už se nedozvíme. Nicméně ani prohra 1:2 nezanechala špatný dojem, naopak čteme vesměs pozitivní reakce.

Ztráta bodů v tomto zápase znamená pro České reprezentanty pád na druhou pozici ve své skupině. Zápasů ale ještě zbývá hodně a v současné situaci se může stát cokoliv, boj ve skupině je otevřený. Otázka jak by náš výkon vypadal s tradičními oporami se nabízí, ale myslím, že tato situace více než cokoliv jiné ukazuje na to, že hráčská základna v české lize opravdu není špatná. Navíc nikdo neříká, že příště se nestane podobná eskapáda s karanténou u některého z našich soupeřů a naopak my budeme zvýhodněni. Odvážím se dokonce tvrdit, že v takovém případě bychom měli nad svými soupeři větší výhodu, než mělo Skotsko proti nám. To se myslím tímto zápasem potvrdilo.

Osobně jsem hráčům moc fandil a přál jim to. Ne snad, že jsem si myslel na výhru, ale přál jsem hráčům tu příležitost a šanci se ukázat. Vždyť je to musí někam posunout a je to dobré pro náš fotbal jako takový. Čím víc „otrkaných“ hráčů v naší lize, tím lépe. Pak by jistě mohli své zkušenosti uplatnit v dalších utkáních na mezinárodní úrovni, například v Evropské lize. To by nám pak přineslo body do koeficientu a … ale to už předbíhám a trochu přeháním. Nicméně to mohlo napadnout i lidi kolem reprezentace a budou teď dávat větší příležitost i hráčům z naší nejvyšší soutěže. Přiznejte se, kdo by například před měsícem odhadl člena fotbalových Pardubic v reprezentační nominaci?

Zdeněk Bína.

Reklama