Reklama
Loading...
Reklama

Prestup Juráska do Portugalska je v rámci českej ligy jeden z rekordných. Stal sa totiž tretím najdrahším hráčom, ktorý z tejto ligy prestupoval. V tomto článku, sa pozrieme ako je na tom Slovensko. Pozrieme si päť najdrahších prestupov hráčov, ktorí našu ligu opustili. Zistíme, že zatiaľ čo u našich susedov sa jedná v rámci prvej päťky len o domácich hráčov, Slovensko je na tom inak. Prestupové sumy, čerpáme z webu Transfermarkt. Samozrejme pripomíname, že prestupové čiastky u nás nie sú zdieľané s verejnosťou, ako je tomu napríklad v zahraničí. Ceny za hráčov sú teda približné a môžu sa líšiť. Takisto do súm nerátame klauzule u budúcich predajoch.

5. Miesto – Tomáš Hubočan/Róbert Boženík €4.00m

Na piatej priečke máme rovno dvoch futbalistov, nakoľko je ich suma rovnaká. V oboch prípadoch, sa však jedná o hráčov zo Žiliny. Prvý menovaný, Tomáš Hubočan opustil Slovensko v roku 2008, keď za v tom čase rekordnú čiastku, prestúpil do ruského Zenit Petrohrad. V klube pôsobil dlhé roky, pred prestupom do Dynama Moskva, ktorý následne po ich zostupe opustil a pripojil sa k francúzskemu klubu Olympique Marseille, kde pôsobil aj s krátkou prestávkou, kedy hosťoval v tureckom Trabzonspore. Aktuálne bude začínať svoju piatu sezónu na Cypre, kde pôsobí v klube Karmiotissa, kam prestúpil z Omonie.

Róbert Boženík mal na Slovensku pomerne raketový štart. Vo svojej prvej sezóne v dospelom futbal vsietil v lige za Žilinu 13 gólov a po Šporarovi bol najlepším strelcom. V priebehu nasledujúcej sezóny si jeho výkony všimol holandský Feyenoord, kde mal hráč takisto rýchly štart. V úvodnej sezóne sa v piatich zápasoch presadil dvakrát a zdalo sa že do klubu okamžite zapadne. Následne však po 13 zápasoch s jediným gólom vypadol zo základnej zostavy. Nepomohlo ani hosťovanie v nemeckom druholigovom Düsseldorfe a po hosťovaní v Portugalsku v klube Boavista, hráč Boženík tento tím posilnil natrvalo.

4. Miesto – Wesley Moraes €4.20m

Pri pohľade na tohto hráča, by možno mnohým ľuďom ani nenapadlo, že kedysi pôsobil v Trenčíne. Na Slovensko prišiel v roku 2015, no už o pol roka Trenčín opustil a posilnil belgický tím Bruggy. Na Slovensku mal povesť skvelého strelca, keď v 18 zápasoch vsietil šesť gólov. Túto reputáciu potvrdil aj v Belgicku, kde pôsobil štyri roky a vsietil za ten čas 32 ligových gólov. Po prestupe do Aston Villa však jeho fazóna klesla. V prvej sezóne ešte nastupoval pravidelne a v lige sa trafil päťkrát, no ďalšie dva roky presedel na lavičke. Nepomohlo ani hosťovanie v Club Bruggy, ani v Brazílii. Wesley strávil svoje zatiaľ poslednú sezónu na hosťovaní v druholigovom Levante, v Španielsku, kde hrával pravidelne. Aktuálne je stále kmeňovým hráčom Aston Villa a jeho budúcnosť je otázna.

3. Miesto – László Bénes €5.00m

László Bénes je ďalším dôkazom skvelej práce Žiliny s mladými hráčmi. Slovensko poctil svojou prítomnosťou dva roky, kde jasne ukázal, že jeho futbalové schopnosti sú nadštandardné. PO prestupe za päť miliónov do nemeckého Mönchengladbachu však hráča často sprevádzali zranenia. V klube bol šesť rokov aj s dvoma zastávkami na hosťovaniach v Ausburgu a Kiele. Za tento čas aj vinou zranení nehrával pravidelne. Vyslobodením bol až prestup do Hamburgu. Tam Bénes zažil svoju najlepšiu sezónu v doterajšej kariére. Pravidelne hrával a ku šiestim gólom pridal aj deväť asistencií. Z klubového hľadiska to však bola smutná sezóna. Tím skončil len jeden bod za prvými dvoma priečkami, ktoré zabezpečovali priamy postup. V baráži to nemecký klub absolútne nezvládol a zostáva tak v druhej najvyššej súťaži.

2. Miesto – Milan Škriniar €5.20m

Azda najlepší dôkaz práce s mladými hráčmi v Žiline, je Milan Škriniar. Ten nedávno posilnil miliardársky klub PSG, a jeho doterajšiu kariéru sme rozobrali v našom nedávnom článku. Škriniar prestúpil zo Žiliny do Sampdorie za v tom čase rekordných 5.2 milióna a tam to zďaleka nekončilo. Následný prestup do Inter Milán, je zatiaľ historicky najdrahším prestupom slovenského hráča v histórii futbalu.

1. Miesto – Andraž Šporar €6.00m

Prvé miesto nášho rebríčku patrí slovinskému kanonierovi. Ten v rámci našej ligy v drese Slovana Bratislava vsietil v jednom ročníku 29 gólov, čím vyrovnal historický rekord našej súťaže. Rekordná bola aj suma, za ktorú prestupoval do Sportingu Lisabon. Ani tam strelecky nezaostával, no v klube pre neho nebolo miesto. Nepomohlo ani hosťovanie v Brage. Pri hosťovaní v anglickom Middlesbrough hráč zažil zápas proti Cristianovi Ronaldovi, ktorého klub dokonca v pohári vyradil. Postup z druhej ligy im však tesne ušiel. Následne sa Šporar natrvalo presunul do Panathinaikosu, kde v ligovej sezóne vsietil krásnych 11 gólov. Ani to však nestačilo a hoci jeho lub v súťaži dlhodobo viedol, titul im v posledných kolách ušiel. Stále sa však jedná o najdrahšieho hráča, ktorý opustil Slovensko.

Reklama