Reklama
Loading...
Reklama

Už od tohoto čtvrtku budou v základní skupině evropských pohárů český fotbal reprezentovat 3 kluby. Sparta, Slavia a Liberec se představí v základní skupině Evropské ligy. Můžeme být s tímto počtem spokojení nebo mělo být klubů v hlavní fázi evropských pohárů víc?

Jablonec podlehl v divokém zápase Dunajské Stredě 5:3 po prodloužení a evropské poháry pro něho skončily už druhou sezonu po sobě propadákem ve 2. předkole EL. Severočeši dvakrát vedli a vyrovnávací branku inkasovali až v 85. minutě. Přesto je nutné uznat, že Jablonec dal třetí branku po přísně odpískané penaltě a Dunajská Streda byla v zápase aktivnějším týmem. Slovenský klub poté schytal debakl 7:0 od LASKU Linz, který poté vyřadil i Sporting Lisabon. Skupina EL by tak pro tým Petra Rady byla hodně vzdálená i v případě šťastného postupu přes Dunajskou Stredu.

Velkým neúspěchem skončilo i vystoupení Plzně v evropských pohárech. O postup do základní skupiny EL a naději na LM Západočeši přišli po penaltě v posledních sekundách zápasu v Alkmaaru. SønderjyskE poté ve 3. předkole Evropské ligy svěřenci Adrián Guľy vyřadili po výsledku 3:0, ale ne zrovna přesvědčivém výkonu. V rozhodujícím zápase o postup do základní skupiny Plzeň v Izraeli inkasovala už ve 4. minutě po penaltě. Zápas se Viktorii hodně nevydařil a další branky už jsme se nedočkali.

Pro Slavii dopadlo předkolo Ligy mistrů zklamáním. Evropská liga je pro sešívané málo, přesto se s ní musí spokojit a pokusit se dojít co nejdál. Okolnosti vyřazení z LM, které zapříčinily především individuální chyby Slávistů v odvetě, si všichni budou ještě dlouho pamatovat.

Liberec nejdřív s přehledem vyřadil o třídu horší litevský Riteriai a poté vytěžil z minima maximum. Vyřadil FCSB, které bylo kvůli koronaviru hodně oslabené, a navíc dostalo v 1. poločase červenou kartu. Ve 4. předkole poté Slovan odolal tlaku APOELU a v nastavení 2. poločasu penaltou Kamsa Mary rozhodl o postupu, což je pro menší klub, který každý půlrok mění kádr, obrovský úspěch. Slovan má nejspíš vítěznou evropskou DNA v krvi a napodobil své dřívější postupy do základní skupiny EL.

Sparta postoupila do základní skupiny EL přímo.

Jak je na tom český koeficient?

V předkolech tak uspěl pouze Liberec. 3 kluby v základní skupině EL jsou pro českou ligu bezpochyby solidní počet. Jde ale spíše o úspěch předchozích sezon, ve kterých české kluby vybojovaly koeficient, který zaručoval přímý postup dvou klubů do základní skupiny. Jedná se tak o počet, který nezklamal, ale ani nenadchl. Maximálně spokojeni bychom mohli být v případě úspěchu Slavie v předkole LM a postupu Plzně do základní skupiny EL.

Důležité je taky brát v potaz postavení v žebříčku koeficientu. Česká liga se po odečtení úspěšné sezony propadla až na 20. místo a dotáhnout to zpátky na kýžené 15. místo bude velmi náročné, možná téměř nemožné. Ztráta na 15. příčku kyperské ligy činí skoro 5,5 bodů. Získané body se navíc dělí celkovým počtem účastníků, což v českém případě znamená pěti.

Z tohoto důvodu je především neúspěch Plzně ještě citelnější. Pro zvýšení naděje na posun v koeficientu byl čtvrtý klub ve skupině nutností. Kvůli změně systému evropských pohárů a zavedení třetí pohárové soutěže i poklesu v tabulce koeficientu bohužel pro české kluby v příštích sezonách bude mnohem náročnější probojovat se do základní skupiny LM či EL.

ČÍST VÍCE

Související články:

Reklama