Reklama
Loading...
Reklama

Již jsme psali o tom, že daleko za předsezonními očekáváními zatím zůstává ostravský Baník, ale mnoho důvodů k zamyšlení mají po jejím začátku také v Brně, kde zažívají po euforii z návratu do ligy skutečně tvrdé vystřízlivění. Zbrojovka se krčí na posledním místě tabulky s jediným bodem. Stejně chudý zisk má zatím předposlední Příbram, jež má však zápas k dobru. Fotbal se v Brně nachází dlouhodobě ve stínu jiných sportů, přičemž hlavním symbolem tohoto faktu je jistě hokejová Kometa, která se stala velkým sportovním fenoménem v druhém největším českém městě. Má nyní fotbalové Brno potenciál k vylepšení této situace?

 

Když se podíváme, jak se na jaře vyvíjela situace ve druhé lize, musí nám být jasné, že prvoligový scénář nebyl v Brně na prvním místě. Účinkování se nacházelo například ve stínu Pardubic, jež se vracely po půlstoletí do nejvyšší soutěže.  V důsledku mimořádné celospolečenské situace se však neodehrály boje o místa postupujících a sestupujících. Fotbalová asociace neměla moc variant, jak vzniklou situaci vyřešit a minimálně dočasné rozšíření ligy bylo tím nejjednodušším. 

Výrazně si oddechli fanoušci v Karviné či Příbrami a naopak například v Brně vznikla minimálně dočasně skutečná euforie. Druholigový fotbal na Městském stadionu Srbská se zpravidla odehrával v komorní atmosféře nehodné profesionálního fotbalu a nyní se lidé v Brně mohli těšit například znovu na příjezd pražských “S”. A právě jedno z nich- Sparta připravilo Zbrojovce velmi nepříjemné přivítání v nejvyšší soutěže v podobě čtyř gólů a porážky 1:4. V následujícím zápase získalo Brno první bod v sezoně v domácím zápase s Bohemians, ale od té doby opět prožívá nepříjemný fotbalový půst, jenž tradičnímu klubu přináší mnoho důvodů k zamyšlení. 

Žádné body si nepřivezla Zbrojovka ze Zlína, čtyři góly inkasovala v domácím zápase se Sigmou Olomouc a v posledním zápase působilo Brno jako štědrý host z Moravy v Plzni, když rovněž inkasovalo čtyři góly. Sečteno a podtrženo: Brno získalo v pěti zápasech jediný bod, krčí se na posledním místě tabulky a s patnácti inkasovanými brankami má nejhorší obranu v lize. Nikdo v případě Zbrojovky Brno nečekal bodové hody a krásný fotbal zaplňující brněnské fotbalové hlediště. Nyní si však musí fanoušci v Brně položit otázku, zda prvoligová příslušnost odpovídá brněnské fotbalové realitě.

Trenér Machálek zažívá takový malý křest ohněm při svém prvním angažmá v nejvyšší soutěži na pozici hlavního trenéra. Tento post zatím zastával například ve Vyškově, Uničově či Prostějově. Nyní dostal za úkol v Brně “vařit z vody”, přičemž mu jako asistent pomáhá někdejší záložník Brna či Slavia a vedoucího mužstva dělá další tamní odchovanec Libor Došek. Na soupisce nenajdeme moc hráčů s dostatečnými ligovými zkušenostmi a přichází tak na přetřes i myšlenka, zda se Brno nyní nenachází v předem prohrané bitvě. Na jeho obranu můžeme říct snad jen to, že ve dvou utkáních se střetla s týmy z jiné kategorie a s mnohem vyššími ambicemi.

Teď se však v brněnském případě může velmi brzy začít lámat ligový chleba. V příštím kole dorazí na Srbskou Karviná a pokud přijde z pohledu Brna další ztráta, dostaví se ještě mnohem větší skepse. Zbrojovka se dlouhodobě pohybovala na hranici mezi první a druhou ligou, přičemž častější byla v poslední době ta druhá varianta. Atraktivitu fotbalu snad zvýšily pouze bitvy s konkurenčním brněnským týmem z Líšně. Bitvu o Brno na profesionální fotbalové úrovni v té době asi nikdo nepamatoval. Pokud by Zbrojovka pokračovala v dosavadních výkonech, mohla by se v následujícím ročníku tato bitva opakovat. 

Začátek této sezony je dalším symbolem posledních let brněnského fotbalu. Zatím však nevidíme nikoho, kdo by mu byl schopen pomoci ze slepé uličky.  

Související články:

  • Nováčci si musí uvědomit těžší úkol
  • Zbrojovka v obraně hoří. “Hasič” Gajič stále čeká na povolení hrát.
  • Reklama