Reklama
Loading...
Reklama

Jedním z nenápadných zástupců českého fotbalu je v jeho kolébce Jiří Skalák. Už třetí sezonu si kroutí v londýnském Millwallu. Pšenka mu tam ale v tomto ročníku nekvete a má mnoho důvodů k zamyšlení. V této sezoně jeho klub zatím absolvoval dvacet tři zápasů a český záložník zasáhl pouze do tří. Často pro něj nezbylo místo ani na lavičce náhradníků. Musela se tak přirozeně dostavovat bezradnost a úvahy o tom, zda není na místě provést radikální změnu.

Jiří Skalák pochází z Pardubic, ale od patnácti let působil na Letné, kde si žil jeden velký sen dostat se jednou do sparťanského A- týmu. Na jeho trénink se sice poprvé podíval už v osmnácti letech, ale během pěti let si zde zahrál pouze deset zápasů. Jeho údělem se stala různá hostování. Pozorovat ho tak mohli fanoušci například ve slovenském Ružomberoku, Brně či na Slovácku. Definitivní vysvobození z tohoto unavujícího cestování přišlo v roce 2015, kdy mu po roční zkoušce nabídla smlouvu Mladá Boleslav a tím se spálily všechny sparťanské mosty.

Následující sezona se mu velmi podařila. Se středočeským klubem nahlédl do Evropské ligy, kde se střetl například i s francouzským Olympiquem Lyon. Najednou ho fanoušci brali na zřetel a pozorovali v něm jistou naději. Ve čtyřiceti zápasech zde nastřílel dvanáct gólů a jeho kariéra začala mít konečně vzestupnou tendenci. Nejvýraznějším důkazem tohoto stoupání se stala zajímavá nabídka z Anglie. 

Na přelomu let 2015 a 2016 o něj jako první projevil zájem londýnský klub Queens Park Rangers, ale nakonec zamířil do jiného klubu z anglické Championship. Jeho zaměstnavatelem se totiž stal Brighton. Ten s ním uzavřel smlouvu na 3,5 roku a u Jiřího Skaláka se jistě dostavila velká euforie. Největší odměnu za svou píli obdržel na jaře 2017, kdy se svým klubem vybojoval postup do Premier league a začal stoupat na pověstný fotbalový vrchol. 

Ten však byl asi až příliš daleko. Hned na počátku jeho anglického příběhu vyjadřovaly některé osoby jistou skepsi. Stalo se tak například u bývalého reprezentanta a hráče Liverpoolu Vladimíra Šmicera. Jeho slova se bohužel pro český fotbal zcela naplnila a přišla krutá realita. 

Na vytoužený cíl Jiří Skalák v Anglii nikdy nedosáhl. Rok se pokoušel získat místo v sestavě Brightonu jako v týmu nejvyšší anglické, ale nikdy se mu to nepodařilo. Přestup do druholigového Millwallu nakonec musel brát jako určité vysvobození. Na jihovýchodě Londýna podepsal smlouvu na tři roky, což on i jeho okolí prezentovali jako novou fotbalovou výzvu. Tu umocňoval dlouhodobý zájem klubu z anglické metropole. Najednou se opět věštila hezká budoucnost záložníka se sedmnácti reprezentačními starty. 

Nyní však sparťanský odchovanec prožívá možná nejčernější období své kariéry. Nepředstavuje výrazný objekt zájmu trenéra Garyho Rowetta a černé myšlenky umocňuje i pozice Millwallu v tabulce druhé nejvyšší anglické soutěže. V ní se totiž krčí až na šestnáctém místě. Tato situace představuje potenciál pro další změny v týmu a hudba budoucnosti patrně Jiřímu Skalákovi zní jako Beethovenova Osudová.

Pokud má být ještě proveden jeden fotbalový restart, bude se muset podle všeho konat někde jinde. Jiří Skalák tomu musí podřídit své myšlenky, protože čas někdy dokáže běžet neskutečně rychle. V poslední době někdejší ofenzivní talent výrazně sešel z očí českých fotbalových fanoušků a pokud se ještě chce vrátit do jejich povědomí musí konat velmi rychle. 

ČÍST VÍCE

Související články:

  • West Ham se pokusí přivést Adama Hložka
  • Blíží se další krok po “Čechově cestě”?
  • Reklama