
Je český fotbal připraven na dobu “po Berbrovi”?
Po policejním zásahu, v jehož důsledku bylo zadrženo celkem devatenáct osob z fotbalového prostředi v čele s místopředsedou FAČR Romanem Berbrem, překročil patrně český fotbal další Rubikon a jedná se o začátek konce jedné významné fotbalové kapitoly. Faktický vládce českého fotbalu se nyní zdá jako duchovní otec velké korupční kauzy, v jejímž důsledku mělo docházet k ovlivňování zápasů v nižších soutěžích. Řadě českých fotbalových fanoušků se patrně splní jejich přání. Teď si však musíme položit otázku, zda je stanovena jasná alternativa pro další důstojné pokračování činnosti FAČR.
Již si totiž vzpomeneme na situace, kdy se velká část české fotbalové obce ocitla v naději po odchodu nenáviděné osoby. Představy o nové naději se však nakonec ukázaly jako liché. První osoba, která se fanouškům příčila, byl někdejší šéf Sparty Vlastimil Košťál. Stal se jednou z nejdůležitějších postav českého fotbalu především poté, co skončil v pozici předsedy tehdejšího ČMFS František Chvalovský a jeho dva následovníci Jan Obst a Pavel Mokrý působily spíše jako snadno ovladatelné figurky. Vlastimil Košťál se stal manažerem fotbalové reprezentace a později jej všichni fanoušci brali jako faktického šéfa českého fotbalu. Fanoušci často mluvili o protěžování Sparty právě ze strany Vlastimila Košťála. Ten nakonec rezignoval na své fotbalové funkce na konci roku 2008. Od té doby se věnuje soukromým podnikatelským aktivitám a převážně se nachází v zahraničí.
Krátce po jeho konci ve fotbalových strukturách se objevila na pražském Strahově objevila vysněná postava v podobě Ivana Haška. Mělo se jednat o jistou záruku vyčištění fotbalového prostředí. Naděje umocňoval i fakt, že se na místopředsednické posty dostaly jeho vysněné osoby. Tato situace však trvala jen necelé dva roky. V roce 2011 oznámil Ivan Hašek náhle rezignaci a vrhl se na další účinkování v arabském světě. Důvod jeho konce v čele fotbalového svazu nikdy nebyl zcela vysvětlen. Jednalo se však o konec fanouškovských nadějí a ten symbolizovalo i zvolení svérázného jabloneckého šíbra Miroslava Pelty do pozice jeho nástupce. Z toho bylo vidět, že reforma českého fotbalového prostředí představuje mnohem těžší úkol, než se zdálo.
Všichni si ještě dnes vzpomeneme na to, jak i Peltu vedla policejní eskorta v poutech. V té době již působil ve svazovém vedení i Roman Berbr, což v očích veřejnosti oddalovalo možnost pozitivních fotbalových změn. Jednalo se o jednoho z “Peltových koní” a jeho pozice neoslabila ani poté, co Miroslav Pelta vedení FAČR oficiálně opustil. Dnes se nachází v podobné pozici jako před lety Vlastimil Košťál. Oficiálním šéfem FAČR je již takřka tři roky Martin Malík, ale tuto osobu vlastně nikdo pořádně nezná. Stanovy fotbalového svazu dosud prezentoval Roman Berbr a dával najevo, jak moc si tuto pozici užívá. Veřejně se mluvilo například o jeho přílišném vlivu na delegování rozhodčích, ale Berbra to nevyvedlo z míry. Dobře totiž věděl, že schopného odpůrce nelze v současných fotbalových strukturách nalézt.
Páteční policejní zásah patrně celou věc přehodnotil a mnoho lidí si velmi hlasitě oddechlo. Teď si však FAČR musí velmi rychle položit otázku, co se bude dít dál. Přichází další signál o nutnosti výraznějších změn v českém fotbale. Jedná se o výraznou hozenou rukavici. Najde se člověk schopný ji zvednout?
Související články: