Reklama
Loading...
Reklama

Někdejší záložník české reprezentace Jaroslav Plašil absolvoval novou roli na francouzské fotbalové scéně. Rodák z Opočna ukončil kariéru v létě 2019, přičemž fanoušci jeho osudového klubu Girondins Bordeaux mu dlouho aplaudovali. Jeho propojení na jihozápadě Francie však neskončilo a posunul se do trenérské sekce. Dnes je český záložník brán jako jedna z klubových ikon. Girondins Bordeaux však nyní používá jedno z těžších období.

Francie je pro Jaroslava Plašila osudovou zemí. Poprvé do ní zamířil již v roce 2000, kdy si ho jako odchovance Hradce Králové vyhlédl klub AS Monaco, kde zůstal do roku 2007 Součástí jeho prvního francouzského angažmá bylo i hostování Créteil. Následně zamířil do španělského klubu Osasuna Pamplona a po dvou letech oblékl svůj osudový dres Girondins Bordeaux. V hráčské roli s ním byl spojen spojen celých deset let, přičemž jeden rok strávil na hostování v italské Catanii. 

Jeho angangažmá v Bordeaux mělo výborný začátek. Se svým týmem totiž oslavil Francouzský superpohár. Ve finálovém zápase se před jeho týmem musel sklonit EA Guinamp, kde na začátku své kariéry působil útočník z Pobřeží slonoviny Didier Drogba. V roce 2013 oslavil český záložník také prvenství ve Francouzském fotbalovém poháru. Ve finálovém zápase s Évian Thonon Gaillard jsme mohli Jaroslava Plašila vidět v základní sestavě, přičemž v 67. minutě ho nahradil André Biyogo Poko. Jeho tým vyhrál ve finálovém zápase 3:2 a český záložník si tedy připsal dvě francouzské fotbalové trofeje, přičemž až do roku 2016 měl patřil k významným součástem české reprezentace, byť některým fanouškům se jeho přítomnost mnohdy příčila. Jeho loučení s nejcennějším dresem bylo navíc smutné díky porážce s Tureckem na EURO 2016.

Záložník Bordeaux Jaroslav Plašil na tiskové konferenci v Edenu.
Zdroj: ČTK

Jaroslav Plašil začal vlastně ihned po ukončení hráčské kariéry pracovat v trenérských strukturách svého osudového klubu. Stal se členem trenérského štábu rezervního týmu. Zanedlouho se objevil také v A-týmu, kde působil jako asistent někdejšího kouče italského Lazia Řím Vladimira Petkoviče.Ten byl však po půlroce odvolán a Jaroslav Plašil před nalezením dalšího řešení trenérské otázky okusil roli hlavního trenéra. Tato premiéra však nevydařila. Jeho tým totiž prohrál 2:3 na půdě Racingu Lens. Další zápas v roli hlavního trenéra zatím Jaroslava Plašila v nejbližší době nečeká. Novým šéfem trenérské lavičky momentálně posledního týmu nejvyšší francouzské soutěže se podle tamních médií stane David Guinion. Jaroslav Plašil má opět působit v roli asistenta. 

Někdejší český záložník se dostal do zajímavé společnosti českých trenérů působících v jedné z pěti elitních evropských soutěží. Jednou z trenérských ikon fotbalové Itálie je nepochybně Zdeněk Zeman.V zemi pod Apeninami žije o roku 1969 a do role trenéra se poprvé dostal v roce 1981. Jeho pokyny poslouchali například hráči obou římských týmů či Neapole. V superlativech o něm mluví například někteří někdejší italští reprezentanti. Stejná země se stala osudnou pro někdejšího slávistu Čestmíra Vycpálka. Ten má ve svém trenérském životopise Parmu, Palermo a na trenérský vrchol se dostal na lavičce Juventusu Turín. Ve Francii již působil v roli trenéra někdejší reprezentant Ivan Hašek. Jeho zaměstnavatelem byl klub AS Saint-Étienne, s nímž obsadil v sezoně 2006-2007 jedenácté místo. Jaroslav Plašil může nyní získat další zajímavou zkušenost. Nyní je však jasným cílem zlepšení pozice jeho milovaného klubu v tabulce nejvyšší francouzské soutěže.

Reklama