Reklama
Loading...
Reklama

Před novou sezonou představil Baník Ostrava nového kapitána. Poté, co ukončil kariéru někdejší reprezentant Milan Baroš, bude celé mužstvo z brány řídit brankář Jan Laštůvka. Modlu všech ostravských fanoušků vystřídá jeden z hlavních strůjců ostravského titulu z roku 2004 a někdejší český reprezentant. Mezi kandidáty jistě patřil například obránce Jiří Fleišman, ale nakonec udělal trenérský štáb všem ostravským patriotům a pamětníkům posledního titulu. Pokládám si však otázku, jak bude vypadat jeho skutečná pozice?

 

Rodák z Havířova se do Baníku vracel v roce 2018 po nepovedené slávistické epizodě a měl za úkol ochránit Baník před dalším sestupem z nejvyšší soutěže. Společně s Milanem Barošem měl spoluhráčům vtloukat do hlavy to, že Baník se nikdy nesmí vzdát a hráči nebojují pouze za fotbalový klub, ale za jistou značku celého svérázného regionu. V závěru ročníku se tým skutečně nebývale semkl a udržel pro Ostravu nejvyšší fotbalovou soutěž, což znamenalo jistě i motivaci k dalším investicím pro majitele Václav Brabce. 

Oba hráči představovali jistou pravou ruku pro trenéra Bohumila Pánika, jenž sice zvládl záchranářskou misi, ale zároveň má nemalý podíl na tom, že Baník dnes přešlapuje na místě a nemá sílu skutečně rázně zabojovat o evropské poháry a splnit tak sen velké fanouškovské obce. Nový trenér Luboš Kozel hned po příchodu jasně naznačoval cíl zapracovat do týmu mladé talenty, což mělo vliv i na pozici dvou zkušených veteránů. Milan Baroš začínal řadu jarních zápasů na lavičce, což patrně urychlilo jeho rozhodnutí o konci kariéry. Za Jana Laštůvku zase v některých zápasech zaskakoval Viktor Budínský a reálně se tak objevoval scénář konce obou legend. 

Ta brankářská však zatím zůstává oblečená v propoceném dresu a trenérský štáb s ním zjevně počítá, když má vcházet podle posledních zpráv na hřiště vcházet jako první s kapitánskou páskou. Pro baníkovského odchovance je toto samozřejmě vždycky čest, ale je tu pravděpodobnost hraničící s jistotou, že Jana Laštůvku čeká poslední sezona v modro-bílém dresu a Baník musí myslet dopředu. 

Prvním krokem v přebudování týmu měl být konec Václava Procházky, jemuž nebyla prodloužena smlouva a následující ročník stráví ve Zlíně. Musíme si také uvědomit, že Laštůvkův konkurent Viktor Budinský už také není fotbalový holobrádek a na jaře oslavil sedmadvacáté narozeniny. Rád by si tudíž vybudoval jistou pozici v týmu a na postu brankářské dvojky se tak těžko činí. Není tedy věnování kapitánské pásky jistým přílišným projevem fotbalové nostalgie?

Na jaře roku 2018 patřil k hráčům s největším podílem a udržení nejvyšší soutěže v Ostravě, za což by ho měli fanoušci na rukou nosit. Pokus se však chce klub pohnout dopředu, musí docházet k jisté herní progresi. Na záchraně v liz měli velký podíl i další zkušení hráči jako Jiří Fleišman či Martin Fillo, ale minimálně u druhého jmenovaného vidíme, že fotbalové slunce umí nemilosrdně rychle zapadnout. 

Jako nereálný scénář nelze brát ani to, že po vánočních svátcích už Jan Laštůvka příliš rukavice oblékat nebude, ale čeká na něj role učitele pro mladé následovníky. Třeba Radovan Murín bude ve věku, kdy někdejší brankář Bochumi či Dněpropetrovsku dotáhl Baník k mistrovskému titulu a podílel se na největším porevolučním fotbalovém šílenství. Ostravský tým bude mít ještě jeden úkol. Musí najít dalšího přirozeného vůdce, protože ani u dalších hráčů není konec kariéry hudbou daleké budoucnosti. Jan Laštůvka není v pozici, kdy by měl dokázat dovést tým mezi českou fotbalovou špičku, ale může se podílet na zpevnění jeho pozice. Podobné umístění v tabulce by Baník před pěti lety vyvažoval zlatem, ale teď musí ukázat schopnost jít dopředu. Na konci této sezony na něj může čekat důstojné fotbalové loučení.

Související články:

  • Baník Ostrava hlásí posilu do do útoku
  • Klíčová změna v Baníku Ostrava
  • Reklama