Reklama
Loading...
Reklama

Brankář mistrovského baníkovského mužstva z roku 2004 do jisté míry šokoval všechny fotbalové fanoušky. Mnozí příznivci z moravskoslezského pomezí možná už přemýšleli o tom, jak udělat Janu Laštůvkovi důstojné loučení s jeho velmi pestrou kariérou, ale tento konec se opět o něco málo oddaluje. Jedna z klubových ikon prodloužila smlouvu až do konce příští sezony a motat hlavu útočníkům soupeře tak může i jako takřka čtyřicátník.

Všichni věří, že se nebude nacházet v podobné situaci jako brankář Českých Budějovic Jaroslav Drobný. Ten se vrátil po dlouhém německém působení do míst, kde začínal s profesionálním fotbalem a fanoušky jeho návratem klubové vedení klubu jistě potěšilo. Na veřejnost však později začaly prosakovat zvěsti o složitější situaci na Střeleckém ostrově. Jeho myšlenky prý nejsou zcela kompatibilní s klubovými šéfy. Ty dokázal i veřejně kritizovat a mocně mu sekundoval i další navrátilec Tomáš Sivok.

Něco takového si v případě Laštůvky a Baníku představit nedokážu. Klubový šéf Václav Brabec je všemi vnímaný jako člověk, který tahal jeden z tamních symbolů z fotbalového podpalubí. Jana Laštůvku například dokázal zlákat z angažmá ve Slavii. Všichni jeho příchod brali jen jako krátkodobý záskok. Místo toho zde tento fotbalový cestovatel působí již třetí sezonu, na ruce má kapitánskou pásku a vztahy s majitelem klubu prezentuje jako nadstandardní.  Všichni zde mluví o jasném cíli v podobě postupu do pohárové Evropy, kterou až příliš dlouho sledují tamní fotbalisté a fanoušci jen v televizi. Pokud by se cíl zdařil, mohl by někdejší reprezentační gólman prožít pohádkové loučení.

Jedná se však stále o dalekou cestu a sportovní úsek Baníku bude patrně potřebovat pomoc i od někdejšího brankáře Šachťaru Doněck, Bochumi či Fulhamu. Ten totiž může působit i jako záruka správné komunikace jednotlivých sekcí. Baník brala fotbalová veřejnost zpravidla jako líheň talentů. Mnozí hráči zde zahajovali cestu fotbalovou Evropou. Tato činnost se vzhledem k celkové situaci v nedávné době omezila a kvůli tomu dnes Baník sportovně přešlapuje na místě, z čehož už musí být fanoušci nervózní.

Nyní už sledujeme v A- týmu jisté “první vlaštovky” jako Ondřeje Kukučku či Jakuba Drozda. Všechny musel potěšit i příchod Lukáše Ciencialy z Třince. Nyní přichází úkol zabudovat tyto hráče do A-týmu. Bude požadován i podíl Jana Laštůvky. Zkušený brankář získal hned po svém příchodu na začátku roku 2018 roli jistého pojítka hráčského kádru s nadřízenými. Ten úkol dostal jako místní patriot v podstatě automaticky. 

Svým uměním má jistě stále týmu co dát, ale pochopitelně se na něj nehledí s dlouhodobou perspektivou. Bude mít od sportovní sekce Baníku i jiné úkoly. Může se skutečně stát, že při zápase uvidíme v baníkovské brance Viktora Budínského či Radovana Murína, ale Jan Laštůvka může týmu dát týmu mnohé i mimo hřiště. Zkušenosti během kariéry sbíral na zajímavých fotbalových adresách. Nyní má za úkol předávat je mladším kolegům v místech, v nichž začal fotbalově růst. To, že tak bude činit ve sportovním oblečení a brankářských rukavicích, nyní můžeme vnímat jako velmi příjemný bonus. 

ČÍST VÍCE

Související články:

  • Twitter logoJan Laštůvka má za úkol najít nového bankovského lídra
  • Baník Ostrava hlásí posilu do do útoku
  • Nové číslo magazínu – V LESKU ZLATÉHO MÍČE
  • Reklama