Reklama
Loading...
Reklama

Jan Koller. Fotbalová persona, kterou ani nemusíme představovat. Legenda českého fotbalu a rekordman národního týmu v počtu vstřelených branek. 55 gólů. Tímto číslem se Jan Koller může pyšnit. A jedním si může být jistý, ještě nějakou dobu ho nikdo nedožene. Koller byl úspěšný i na mezinárodní úrovni, kde střílel góly za Anderlecht, Monaco či slavný Dortmund. I díky tomu se dostal do Síně Slávy českého fotbalu. Čtvrt roku po uvedení se dočkal i odhalení své hvězdy.  

Mistr ligy se Spartou, belgickým Anderlechtem nebo Borussií Dortmund. Dále musíme zmínit bronz z evropského šampionátu s českou reprezentací. Ať už to bylo doma nebo v zahraničí, kam přišel, tam se zapsal nesmazatelným písmem a stal se legendou. Jeho reprezentační rekord v počtu 55 vstřelených gólů je unikátní. Jen vzpomeňme na Antonína Puče a jeho takřka nepřekonatelných 35 gólů. Od prvního zápasu za repre však bylo jasné, že Koller potenciál na jeho překonání má a překonal ho o celých 20 gólů.

Jan Koller svou mládežnickou kariéru začínal jako brankář. Přece jenom 202 centimetrů vysoký hráč není nic obvyklého. FC ZVVZ Milevsko. Divizní tým, kde Koller strávil 5 let a právě přestupem z Milevska začala jeho kariéra legendy. Po přestupu do pražské Sparty už nastálo zakotvil na hrotu útoku, kde tvořil smrtící duo s další sparťanskou legendou, Vratislavem Lokvencem, se kterým se poté potkával i v reprezentaci. Po Spartě už přišla Belgie, kde naplno ukázal své kvality a po štaci v Lokerenu přestoupil do Anderlechtu, kde se ukázal v tom nejlepším možném světle. Netrvalo to dlouho a jeho výkonů si všimla německá Borussia Dortmund. V Dortmundu se Koller stal ikonou a v jednom týmu si zahrál i s Tomášem Rosickým. Po nejvydařenějším angažmá v Německu Koller přestoupil do francouzského Monaka, kde strávil jen dvě sezóny. Jeho cesta pokračovala do Německa, do Norimberku. Tam však nevydržel dlouho a odešel do Ruska do týmu  PFK Křídla Samara. Zde vydržel sice jen jednu sezónu, ale vstřelil 16 gólů. Jeho poslední štací bylo francouzské Cannes, kde ukončil kariéru.

Jan Koller byl nevídaným fotbalistou a jeho rekord bude ještě dlouhou dobu nepřekonán. Podle jeho slov v tuto chvíli je jen jeden hráč ze současné generace, který by ho mohl v budoucnosti překonat. Český reprezentant Patrik Schick. Koller se stal legendou a zaslouženě vstoupil do Síně Slávy českého fotbalu.

Reklama