Reklama
Loading...
Reklama
Jakub Hečko: “Přechod do moravské části Ostravy je pro Baník jako stěhování Slavie na Letnou”
FOTO: sportrevue.isport.blesk.cz
Český fotbal

Jakub Hečko: “Přechod do moravské části Ostravy je pro Baník jako stěhování Slavie na Letnou”

Co se člověku vybaví, když se řekne Ostrava? Okamžitě naskočí slovo uhlí a milovníci nočního života si vzpomenou na proslulou Stodolní ulici. Pak tu však máme ještě jedno slovo, jež není nikomu cizí: Baník. Fotbalový klub ze slezské části Ostravy umí dalece převyšovat brány fotbalového stadionu. Jedná se o jeden z našich největších sportovních fenoménů. Co vlastně dělá Baník tak výjimečným? V souvislosti s Baníkem nás napadá ještě jedno slovo- Bazaly. Proč má jejich absence takový vliv na náladu fanoušků a proč by Ostrava bez tohoto klubu nebyla tou pravou Ostravou. Odpovědi na tyto otázky mi pokusil hledat jeden příznivec fotbalu z tohoto regionu Jakub Hečko.

 

Existuje pro fanouška fotbalu vůči Baníku alternativa?

“Baník je s výjimkou jedné sezony pravidelným zástupcem tohoto regionu v 1. lize. Moravskoslezský kraj nyní ještě reprezentují Karviná a Opava, ale tyto týmy nikdy nebudou mít takový lesk jako Baník.”

 

Jaký nejlepší baníkovský rok jsi zažil?

“Pochopitelně se jedná o rok 2004 Ten už rozhodně nic nepřekoná”.

Jaký nejhorší baníkovský okamžik si pamatuješ?

“Těch v posledních letech bylo…”

 

Co by znamenala pro celý region delší absence Baníku v lize?

“Jak už jsem říkal, baníkovská tradice nemá v regionu konkurenci. Proto by se jednalo o výraznou sportovní ztrátu pro celý region.”

 

Když jiný tým bojoval o titul, tak se na stadionu zpravidla zvýšila návštěvnost, ale při mistrovské baníkovské sezoně se v Ostravě zastavil život. Dokáží si skutečně ostravští fanoušci boj o titul nejvíce užít?

“Zde se dostáváme k tomu, že pro lidi z Ostravy je Baník jistým životním stylem. Díky tomu jsou i díky tomu tolik ventilují své emoce a z Ostravy je cítit určitá hrdost.” 

 

Je tedy Baník v tomto kontextu víc než klub?

“Jednoznačně! Jak jsem říkal jedná se o životní styl, který se různě mění. Vzpomeňme si na mistrovský rok 2004. To tenkrát chodilo po Ostravě Matušovičů…”

 

Proč fanoušky tolik zasáhlo stěhování ze Slezské Ostravy do Vítkovic?

“Baník byl založen ve Slezské Ostravě a z toho také plyne původní název SK Slezská Ostrava. Stěhování do moravské části Ostravy a ještě k tomu na stadion odvěkého rivala je stejné, jako by se Slavia měla stěhovat na Letnou”.

Jaký je vlastně vztah mezi fanoušky Baníku a hokejových Vítkovic?

Ortodoxní fanoušci Baníku se s fanoušky hokejových Vítkovic rozhodně nepaktují. V případě zájmu o hokej je jim sympatičtější Třinec. Myslím, že většina fanoušků chodících na Městský stadion do Vítkovic nemá problém přejít do protější Ostravar arény.

Všichni známe velkou nevraživost Baníku a Sparty. Bledne před ní i rivalita pražských “S”.

Zde se nabízí pražský a ostravský pohled. Mezi Baníkem a Spartou nefiguruje rivalita, ale jedná se o ryzí nenávist. V Praze se však na celou věc asi dívají jinak a derby mezi Spartou a Slavií je pro ně nejvíc.

Jaké je tvé největší baníkovské přání?

Aby tento tradiční klub opět zabojoval o titul!

Související články:

  • Martin Hrubý: “Maminka se mnou chodila na fotbal a četla si tam knížku”
  • Michal Trávníček: “Jako fanoušek Sparty bych se musel stydět”
  • Reklama